piątek, 27 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościKolejny kartingowy lockdown. Dokąd zmierzasz Australio?!

Kolejny kartingowy lockdown. Dokąd zmierzasz Australio?!

Ci, którzy śledzą sport motorowy i wydarzenia w Australii z pewnością patrzą na antypody z niedowierzaniem. Australijczycy po raz kolejny zamykają karting. Tym razem stan Wiktoria wprowadził restrykcje, które spowodowały odwołanie wszystkich otwartych imprez kartingowych. Szaleństwo lockdownowe trwa w Australii w najlepsze.

Ogłoszona na początku 2020 roku pandemia śmiercionośnego chińskiego wirusa w niektórych częściach świata wciąż przybiera na sile. Taki obraz nieprzerwanie, od osiemnastu miesięcy panuje w Australii, gdzie miejscowi politycy stanowi i federalni, a przede wszystkim główne media kreują obraz postępującej choroby, która pochłania miliony ofiar, a który już dawno przyjął niezwykle groteskowy wymiar. Jak bowiem można wytłumaczyć ściganie listem gończym jednego z Australijczyków, który kichnął w pustej windzie nie zasłaniając przy tym twarzy, co zarejestrował monitoring? Albo jak przyjąć bez zastanowienia wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie całego kontynentu w wakacje, z powodu umieralności na poziomie 1,5 osoby dziennie na covid przy 25-milionowej populacji? Jak zinterpretować słowa ministra zdrowia federalnego rządu, który stwierdził, że własny dom jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc… Albo jak przyjąć tłumaczenie premier stanu Nowa Południowa Walia, która publicznie powiedziała, że jej obietnica odwołania lockdownu, jeśli 80% populacji stanu się zaszczepi, nie była prawdziwa?

Aktywność tylko w celach szkoleniowych

Przed kilkoma dniami największy kartingowy serwis internetowy w Australii KartSportNews podał informację o kolejnym lockdownie, tym razem dotyczącym stanu Wiktoria. Te informacje potwierdziła australijska federacja, która cytując stanową federację kartingową przekazała wytyczne „-nastego” już w ostatnich osiemnastu miesiącach lockdownu, który rząd Wiktorii zaplanował na nadchodzących kilka tygodni. Obostrzenia „zahaczyły” również sport kartingowy i tak sponiewierany jak niemal każda dziedzina życia w Australii w czasie pandemii. Zakazano organizacji tak zwanych Club Days i Open Meetings. W myśl restrykcji aktywność na torze może być dozwolona, ale tylko w celach szkoleniowych. Widzom zabroniono wstępu na tory, a obowiązek zakładania maseczek ustanowiono zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów. Uczestnicy treningów nie mogą używać wspólnego sprzętu, a wszystkiego mają pilnować strażnicy ds. COVID-19, którym nakazano obecność na każdym torze i treningu kartingowym, zgodnie z wymogami wiktoriańskiego rządu. Jakby tego było mało, każdy uczestnik treningów sportu kartingowego na torze podlega kontroli lokalizacji przez strażnika ds. COVID-19, łącznie z podaniem wszelkich danych lokalizacyjnych po odbyciu treningu, zgodnie z obowiązującymi nakazami.

Rząd stanu Wiktoria przewidział jednak otwarcie dwóch klubów Oakleigh Go Kart Racing Club i Go Kart Club of Victoria dla szerszej aktywności kartingowej, jeśli 70% populacji całego stanu Wiktoria powyżej 16 roku życia przyjmie szczepionkę …Chyba, że zmienią się wytyczne dotyczące ograniczonej aktywności. Taki zapis doskonale współgra z niedawnym oświadczeniem premier Nowej Południowej Walii.

Aby nie borykać się z niepewnością

Władze obiecały, że karting ruszy, gdy społeczeństwo stanu zaszczepi się w liczbie 80%. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie sprzeczne komunikaty płynące z rządu i stanowej federacji, bowiem federacja Karting Victoria tuż po opublikowaniu wytycznych, już na początku września postanowiła skasować wszystkie otwarte spotkania na pozostałą część roku. Uzasadnienie tej decyzji było jeszcze bardziej kuriozalne. „Jednym z czynników, które braliśmy pod uwagę podejmując tę decyzję była niepewność, z jaką borykali się zawodnicy, kluby i dostawcy sprzętu kartingowego, która powodowała wątpliwości i niemożność podjęcia jakichkolwiek konkretnych planów” – czytamy w oświadczeniu. A zatem federacja postanowiła odwołać wszystkie imprezy, by wyżej wymienieni nie musieli borykać się z niepewnością?

Do kiedy potrwa wiktoriański lockdown? Oficjalnie kilka tygodni, ale …zaplanowana na 11 grudnia gala kartingowa Karting Victoria również została odwołana. Jak przekonywał szef stanowej federacji Russell White: „W pełni rozumiemy, że nie jest to wynik, którego każdy chce, ale jest najbardziej sprawiedliwy i najbardziej praktyczny w tych okolicznościach. Rozczarowanie Karting Victoria w wyniku podjęcia tej decyzji jest nie mniejsze niż to, które odczuwa cała społeczność kartingowa.”

Australijska lockdownowa gorączka, która nieprzerwanie trwa od prawie osiemnastu miesięcy wydaje się nie mieć końca. Zarówno w sporcie kartingowym, jak i poza torami wyścigowymi. Gdy śledzi się doniesienia z Australii, można bez wątpienia uznać, że Australia jest jedynym krajem na świecie, gdzie „polityka covidowa” została rozkręcona do rozmiarów przekraczających zasady logiki i osiągających poziom absurdu. Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że Australia powróciła do swojej pierwotnej, historycznej roli – wielkiego więzienia Imperium Brytyjskiego, gdzie federalny i stanowe rządy nakazują ludziom zamykać się w domach, nie rozmawiać nawet z sąsiadami, a tych, którzy wychodzą na swoje przydomowe podwórko denuncjować policji i specjalnie powołanym covidowym strażnikom.

Dokąd zmierzasz Australio?…

Paweł Surynowiczhttp://polskikarting.pl
Autor jest dziennikarzem Polskiego Kartingu. Od lat związany ze sportem kartingowym. Komentator, reporter, felietonista.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

SuperOES V runda – Tor Kielce [wideo]

Filmowe podsumowanie zmagań podczas V rundy SuperOesu na Torze Kielce.

Grand Prix Monako – harmonogram, transmisja

Grand Prix Monako 2022 zbliża się wielkimi krokami! Prezentujemy harmonogram weekendu, który tak jak przed rokiem może...

Nowy sezon, nowe zasady

Wystartowały Mistrzostwa Europy Rallycross. ERX ruszył samodzielnie na niezwykle widowiskowym obiekcie Nyirad. W tym roku debiutuje nowy...

Dobry dzień Martyny, Grabowski coraz bliżej tytułu

Tylko 81 tysięcznych sekundy sprawiło, że Przemysław Martyna nie wygrał obu wyścigów piątej rundy Unitel Mazda MX-5...

Pomysł na Dzień Matki w moto-wydaniu? Pytamy o to samych zawodników!

Bez cienia wątpliwości, Dzień Matki to wyjątkowe święto w naszych kalendarzach. Jak mógłby wyglądać ten dzień w...

NAJPOCZYTNIEJSZE