Mały Rajd w parkowych alejkach

Rekordowa liczba 43. kierowców elektrycznych rajdówek zgłosiła chęć udziału w 1. Rajdzie Parkowym. Impreza będzie wyjątkowa również z uwagi na nowe lokalizacje mini-odcinków specjalnych, a będą nimi alejki Parku Miejskiego. Zawody startują 29. marca.

Tak wysokiej frekwencji „małe rajdy” dawno nie widziały. Lista zgłoszeń rajdu, rozgrywanego po raz pierwszy na asfaltowych alejkach Parku Miejskiego, mieści aż 43 nazwiska z całej Polski. Gród Kopernika już 29. kwietnia ponownie będzie gościł zawodników z Warszawy, Chełma, Poznania, Łodzi czy Suchacza. Do Torunia przyjadą także kierowcy z Kowalewa Pomorskiego, Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. W Parku przy Szosie Bydgoskiej nie zabraknie oczywiście silnej reprezentacji miejscowych miłośników rajdów w skali 1:10, z aktualnym liderem „generalki” – Bartkiem Blachowskim na czele.

Organizatorzy 1. Rajdu Parkowego zaplanowali 8 prób sportowych, które zlokalizowane będą na asfaltowych alejkach Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Kilka „oesów” przebiegać będzie wokół wyremontowanej fontanny, a śliska nawierzchnia granitowych płyt może zapewnić sporo emocji i widowiskowych przejazdów. Zawodnicy przemieszczać się będą po dość wąskich drogach, jednak naturalna sceneria i malownicze krajobrazy toruńskiego Parku dodzą z pewnością kolorytu małym zawodom.

Do walki o kolejne punkty w Rajdowych Mistrzostwach Torunia modeli RC ruszy cała czołówka toruńskiego czempionatu. Po pechowej inauguracji sezonu, fotel lidera z pewnością będzie chciał odzyskać Michał Wieczorkowski z Warszawy. W ostatnim momencie zgłosił się do Rajdu Parkowego w nowej dla siebie maszynie – Fordzie Fiesta WRC na podwoziu Tamiya XV-01. Treningi pokazały jednak, że auto i kierowca są gotowi do walki o najwyższe miejsca. Debiutujący w namocniejszej klasie WRC Bartek Blachowski, aktualny lider „generalki”, tanio skóry jednak nie sprzeda. Płynna i precyzyjna jazda, jaką zawsze możemy oglądać w wykonaniu tego młodego kierowcy, nieraz pokazała „mistrzom” styl w jakim warto wygrywać. Sporo walki zapowiada się także w słabszych klasach. Kierowcy dysponujący autami o mniejszych mocach wcale nie rezygnują z walki o podium. Małe rajdy już kilkukrotnie pokazały, że teortycznie słabsze auta mogą wygrać z królewską klasą WRC. Nowe trasy i nowe nawierzchnie z pewnością wyrównają walkę i nikt nie będzie mógł czuć się tutaj pewnie. Sporo w ostatecznych rozrachunku może namieszać także pogoda – zmienne opady, prognozowane na niedzielę, jednym ułatwią jazdę, a drugim mogą pokrzyżować plany o zwycięstwie. Zapowiadają się więc spore emocje i nieprzewidywalne rozstrzygnięcia.

Rajdówki na starcie 1. Rajdu Parkowego pojawią się o godzinie 10:00. Zawodnicy startować będą w 1-minutowych odstępach. Wręczenie nagród i pucharów odbędzie się ok. godziny 17:30.

1. Rajd Parkowy rozgrywany jest dzięki pomocy i wsparciu Urzędu Miasta Torunia, a w szczególności Wydziałowi Środowiska i Zieleni.

Więcej informacji na stronie www.rc.tkm.torun.pl

MJ0_1387

Tekst: Michał Jasiński

Inf.pras.