Polacy w pierwszej rundzie Kartingowych Mistrzostw Europy

Borys Lyzen

Za nami inauguracyjna runda Kartingowych Mistrzostw Europy 2024. W hiszpańskiej Walencji rozegrano pierwsze z czterech europejskich Grand Prix o mistrzostwo Starego Kontynentu. Na starcie stanęło ośmioro polskich zawodników, ale tylko dwójka osiągnęła wyścig finałowy.

W Walencji obserwowaliśmy rywalizację dwóch kategorii w ramach Kartingowych Mistrzostw Europy. Wystartowali kierowcy OK i OK Junior. W kategorii OK wystartowało trzech Polaków. To doświadczeni Wojciech Woda (Ricky Flynn Motorsport), Jakub Rajski (CRG) oraz Iwo Beszterda (Parolin). W kategorii juniorskiej pięcioro: Klara Kowalczyk (Ricky Flynn Motorsport), Remigiusz Samczyk (AKM Motorsport), Kacper Rajpold (Koski Motorsport), Bruno Gryc (Ward Racing) oraz Borys Łyżeń (Sodikart). Liczyliśmy na dobre rozpoczęcie cyklu przez polskich kierowców i „zamieszanie” w europejskiej czołówce.

Skończyło się ostatecznie na awansie do decydujących wyścigów zaledwie dwójki naszych zawodników. W finale OK Junior wystartowali Klara Kowalczyk i Borys Łyżeń i pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Szczególnie Borys, który ostatecznie nie osiągnął mety przez incydent, ale jechał w ścisłej czołówce stawki, a po rundzie został sklasyfikowany na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Rywalizacja polskich zawodników w OK Junior rozpoczęła się bardzo dobrej czasówki Borysa Łyżenia, który w swojej grupie uzyskał czwarty czas, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 13. pozycji. Remigiusz Samczyk zajął 25. miejsce, Klara Kowalczyk 36., Kacper Rajpold 46., a Bruno Gryc dopiero 70. Pole position zdobył późniejszy zwycięzca Dries van Langendonck (Forza Racing).

Klara Kowalczyk

W OK pole position uzyskał Gabriel Gomez, który później również stanął na najwyższym stopniu podium, a Polacy plasowali się kolejno na 23. Wojciech Woda, 70, Kuba Rajski i 82. Iwo Beszterda.

Kwalifikacje i finały przebiegły pod znakiem dominacji zwycięzców rundy, choć po heatach kwalifikacyjnych i super heatach Dries van Langendonck plasował się na drugiej pozycji tuż za Austriakiem Nicolasem Schlauflerem (DPR Racing). W kategorii seniorskiej od początku najszybszy był Gabriel Gomez, a pozycję wicelidera po heatach i super heatach zajmował wracający do pełnej dyspozycji po groźnej kontuzji Joe Turney (KR).

Polacy radzili sobie ze zmiennym szczęściem. W kategorii OK po heatach kwalifikacyjnych najwyżej był sklasyfikowany Iwo Beszterda (P58). Wojciech Woda zajmował 62. miejsce, a Kuba Rajski był 65. Trójka polskich seniorów zakończyła swój udział w zawodach na super heatach. Iwo Beszterda uplasował się w generalce na 62. miejscu (w super heacie na 28), Kuba Rajski na 66. (również P28), a Wojciech Woda na 71. miejsce (nie ukończył super heatu).

Z kolei w OK Junior awans do finału wywalczyli Klara Kowalczyk i Borys Łyżeń, który po kwalifikacjach zajęli 5. miejsce Borys i 30. Klara. Remigiusz Samczyk był 47., Kacper Rajpold 56., a Bruno Gryc dopiero 90. i nie wziął udziału w super heatach. Po drugiej części kwalifikacji Borys Łyżeń plasował się na 7. miejscu, Klara Kowalczyk na 33., a Kacper Rajpold na 47.. Remigiusz Samczyk na 52, co niestety nie dało awansu do finału.

Wyścig finałowy był niezwykle zaciętym widowiskiem. Niestety, na trzy okrążenia przed końcem z wyścigu odpadł Borys Łyżeń, mający ogromne szanse na wysoka pozycję (jechał ósmy). Z kolei Klara Kowalczyk przesunęła się względem pozycji startowej o osiem oczek i linię mety przejechała na 25. pozycji.