72. WRC Rajd Safari – zapowiedź, harmonogram, transmisja

fot. WRC - oficjalny profil Facebook

W końcu, stawka Rajdowych Mistrzostw Świata powraca do rywalizacji! Śnieżną Szwecję zamieniamy na Kenię i okolice równika, zaś lodowe przesmyki ustępują miejsca zdradliwej, kamienistej sawannie. Czas na jedną z najciekawszych rund WRC. Przed nami wielka, afrykańska przygoda – 72. edycja legendarnego Safari!

W przebogatym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata nie brakuje piekielnie szybkich i technicznych rund, rzucających rękawice zawodnikom, inżynierom czy samym maszynom. Znajdziemy tu imprezy trzymające w napięciu od pierwszego aż do ostatniego kilometra, gwarantujące prawdziwą esencję widowiskowego świata jazdy na opis. Wisienką na torcie cyklu WRC jest jednak Rajd Safari – wyzwanie inne niż wszystkie, które od dekad stanowi wyznacznik sportowego poziomu trudności, przebijając niekiedy trudy samego… Dakaru.

Tegoroczna, 72. edycja nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Ba, trzecia runda sezonu 2024 powraca do swoich korzeni i tradycyjnej, wiosennej daty. Oznacza to, iż śmiałkowie, którzy staną na linii startu zmierzą się nie tylko z wyboistą, pełną niebezpieczeństw trasą, ostrymi jak brzytwa kamieniami i zdradliwym fesh feshem – rajdowe karty rozdawać będzie bowiem kapryśna pogoda… Na przełomie marca i kwietnia Kenią targają obfite, monsunowe opady, które zmieniają piaszczyste drogi w grząskie, błotniste wąwozy, rozdarte licznymi kałużami.

Lokalna fauna i flora zmieniają Rajd Safari w prawdziwy, afrykański maraton oraz nierówną walkę o przetrwanie. Tempo i umiejętność trzymania prawej nogi w wyprostowanej pozycji schodzi tu na dalszy plan. Jak żaden inny rajd, Safari udowadnia iż zwycięzcy są na mecie!

W pustyni i w puszczy

Aktualni liderzy tabeli konstruktorów przywiozą do Naivashy trzy egzemplarze i20N Rally1. Do Neuville’a/Wydaeghe i Tanaka/Jarveoji dołączą nieoczekiwani zwycięzcy Rajdu Szwecji – Esapekka Lappi i Janne Ferm. Zmian nie dokonała również Toyota, wybierając Rovanperę i Halttunena, Evansa i Scotta oraz największych pechowców z Umei – Katsutę i Johnstona. Stawkę dziewięciu maszyn królewskiej kategorii Rally1 uzupełnią podopieczni brytyjskiego M-Sportu – Fourmaux/Coria, Munster/Louka oraz… Jourdan Serderidis. Ulubieniec kibiców pilotowany przez Belga, Frederica Miclotte’a, prędko wraca więc z „hybrydowej” emerytury.

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Do Kenii zawita w końcu nieco więcej głośnych nazwisk z grupy WRC2. O punkty zawalczą bowiem Gus Greensmith, Oliver Solberg, Nicolas Ciamin czy Diego Dominguez, startujący na co dzień w juniorskich cyklach WRC. Z niewybaczającym błędów fesh feshem zmierzą się także Polacy. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przylatują do Kenii po trzecią wiktorię z rzędu, rozpoczynając kampanię 2024. Biało-czerwoną drużynę uzupełniają stali bywalcy Safari, Daniel Chwist oraz Kamil Heller. Warto nadmienić, iż oba duety skorzystają najnowszą Fabię RS, zaś „barwy” Chwista/Hellera stały się istną ozdobą tegorocznej edycji.

Safari
fot. WRC – oficjalny profil Facebook

72. WRC Rajd Safari – harmonogram

Włodarze imprezy wytyczyli trasę o długości przeszło trzystu kilometrów oesowych, którą podzielono na dziewiętnaście odcinków specjalnych. Po raz kolejny bazę rajdu usytuowano w Naivashy – mieście w hrabstwie Nakuru położonym przy jeziorze o identycznej nazwie. Pomimo zmiany daty, zachowano wiele ubiegłorocznych akcentów. Rywalizację rozpocznie charakterystyczny superoes „Kasarani”, zachowano część ubiegłorocznych sprawdzianów, zawodnicy znów zmierzą się z szutrowym „Śpiącym Wojownikiem” czy „Bramami Piekieł”.

Środa, 27.03.2024
8:01 – odcinek testowy „Loldia”

Czwartek, 28.03.2024
10:26 – ceremonia startu
12:05 – OS1 „Super Special Kasarani”

Piątek, 29.03.2024
5:15 – serwis A
6:15 – OS2 „Loldia 1”
7:33 – OS3 „Geothermal 1”
8:26 – OS4 „Kedong 1”
10:23 – serwis B
11:48 – OS5 „Loldia 2”
13:06 – OS6 „Geothermal 2”
13:59 – OS7 „Kedong 2”
15:36 – serwis C

Przeczytaj również: Polski klimat sawanny. Genialne malowanie na Rajd Safari

Sobota, 30.03.2024
6:01 – OS8 „Soysambu 1”
7:05 – OS9 „Elmenteita 1”
8:03 – OS10 „Sleeping Warrior 1”
10:28 – serwis D
12:34 – OS11 „Soysambu 2”
13:35 – OS12 „Elmenteita 2”
14:33 – OS13 „Sleeping Warrior 2′
16:48 – serwis E

Niedziela, 31.03.2024
5:02 – OS14 „Malewa 1”
5:57 – OS15 „Oserian 1”
7:05 – OS16 „Hell’s Gate 1”
8:18 – serwis F
9:20 – OS17 „Malewa 2”
10:10 – OS18 „Oserian 2”
12:15 – OS19 „Hell’s Gate 2” (power stage)

fot. Motowizja – oficjalny profil Facebook

Lwy, żyrafy, słonie czy… zajączek

Choć tegoroczna edycja kenijskiego maratonu ruszy dopiero w czwartek, otrzymaliśmy już mały przedsmak nadchodzącej batalii. Poranny odcinek testowy „Loldia” padł łupem Kalle Rovanpery, który o grubość lakieru pokonał napędzonego Thierrego Neuville’a. Spoglądając w kalendarz, Rajd Safari pokryje się z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Wygląda więc na to, iż do wielkanocnego zajączką dołączą słonie, lwy i żyrafy, zaś święconkę pokryje gęsty pył. Życzymy więc tego, aby świątecznemu dzieleniu się jajkiem towarzyszyły rajdowe emocje!

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 72. odsłonie Rajdu Safari znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!