Wystartował sezon Clio Cup Bohemia. Trzech Polaków w top 10

Fot. Grzegorz Kozera

Sezon 2024 Clio Cup Bohemia rozpoczął się w sobotę na torze Balaton Park Circuit na Węgrzech. Na starcie pierwszego wyścigu ustawiło się sześciu polskich zawodników, z których najlepszy zakończył rywalizację na drugiej pozycji.

Z pole position do inauguracji sezonu wystartował aktualny mistrz serii Tomáš Pekař, mając obok siebie Davida Dziwoka. Bartłomiej Mirecki ruszał do sobotniego wyścigu z trzeciego pola.

Już w pierwszym zakręcie kolejność w czołówce się przetasowała. O ile Pekař utrzymał prowadzenie, Mirecki wyszedł na drugie miejsce, a Dziwok spadł na czwarte, wyprzedzony przez Nika Štefančiča. Szósty na polach startowych Julian Śmiechowski zyskał jedną lokatę. Do przodu przesunął się też Jakub Chmiel, awansując z 13. na 10. lokatę, natomiast Nikodem Sobczyk i Katarzyna Terlikowska zostali wyprzedzeni przez rywali.

Pekař i Mirecki niedługo później rozpoczęli pojedynek, który miał dostarczyć emocji przez większość 25-minutowego wyścigu. Polski kierowca wyprzedził Czecha w końcówce pierwszego sektora na trzecim okrążeniu i zyskał niewielką przewagę, lecz na piątym kółku zahaczył o żwirowe pobocze.

Aktualny mistrz serii wykorzystał to i powrócił na prowadzenie pod koniec piątego okrążenia, choć Mirecki zrewanżował się już na początku kolejnego kółka. Czołowa dwójka od tego momentu kilkukrotnie zamieniała się pozycjami, lecz przez większość czasu z przodu pozostawał Mirecki.

Pekař przypuścił jednak skuteczny atak na 11. okrążeniu, wykonując manewr wyprzedzania tuż przed strefą żółtej flagi, nie pozwalając Mireckiemu na kontratak. Czech następnie wykręcił najszybsze okrążenie wyścigu i wyrobił sobie wystarczającą przewagę, aby dojechać do mety już niezagrożony, z przewagą nieco ponad pół sekundy nad najlepszym z Polaków.

O trzecie miejsce bili się Dziwok i Štefančič. Ostatecznie to Słowak był górą, pokonując polskiego kierowcę o 0,251 sekundy. Julian Śmiechowski finiszował na siódmej pozycji, tracąc lokatę na rzecz Filipa Kunčera na starcie ostatniego okrążenia.

Nikodem Sobczyk i Jakub Chmiel wpadli na metę niemal jednocześnie, zajmując 12. i 13. pozycję, a Katarzyna Terlikowska była 16.

Na torze Balaton Park odbędzie się jeszcze jeden wyścig Clio Cup Bohemia, w niedzielę o 11:45. Swoją inaugurację sezonu podczas weekendu cyklu ESET Cup ma również Środkowoeuropejska Formuła 4, gdzie startuje dwójka polskich kierowców.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.