Grzyb rozpędza się w Rajdzie Świdnickim

Fot. Michał Banaś

Aktualny Rajdowy Samochodowy Mistrz Polski Grzegorz Grzyb zjechał na pierwszy serwis jako lider 52. Rajdu Świdnickiego, będącego inauguracją sezonu RSMP 2024.

Po uroczystej ceremonii startu w Świdnicy, pierwszy rajd sezonu 2024 Mistrzostw Polski rozpoczął się o godzinie 16 od superoesu „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego”. Na dystansie 3,10 km najszybsi byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Škodzie Fabii RS Rally2, pokonując o 1,7 sekundy braci Jarosława i Marcina Szejów w Škodzie Fabii Rally2 Evo. Trzecie miejsce zajęli Jakub Matulka i Daniel Dymurski w Fordzie Fiesta Rally2 Evo.

Grzegorz Grzyb wraz ze swoim Pilotem Adamem Biniędą w Škodzie Fabii Rally2 Evo uzyskali na pierwszej próbie czwarty czas, tracąc do najszybszej załogi dokładnie dwie sekundy. Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji poprawili się jednak podczas kolejnej próby „Olszyniec – Zagórze Śląskie”, którą wygrali z przewagą ponad siedmiu sekund nad Łukaszem Byśkiniewiczem i Danielem Siatkowskim, obejmując prowadzenie w rajdzie.

Załoga z numerem 1 była najszybsza również podczas OS3 „Miłków – Kamionki”, pokonując załogę Marczyk/Gospodarczyk o pięć sekund. Grzyb i Binięda zjechali więc na serwis A z przewagą 10,7 sekundy nad zawodnikami Rajdowych Mistrzostw Europy.

Trzecie miejsce, ze stratą 14,1 sekundy, zajmują Łukasz i Tomasz Kotarba w Citroënie C3 Rally2, którzy objęli zajmowaną pozycję już po OS2 i utrzymują ją przed duetem Byśkiniewicz/Siatkowski. Matulka z Dymurskim jadą na piątej pozycji, tracąc 18,6 sekundy, a bracia Szejowie mają 21,5 sekundy straty do lidera.

Grupę prowadzących samochodów Rally2 zamykają Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fordzie Fiesta oraz Zbigniew Gabryś i Adam Sadowski w Škodzie Fabii RS. W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej znajdują się również liderzy klasy NAT3 Jacek Sobczak i Michał Marczewski w Porsche 911 GT3 oraz prowadzący w klasie 3 Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk w Renault Clio Rally3.

Przed zawodnikami Rajdu Świdnickiego w sobotę jeszcze drugi przejazd superoesu „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego”, zaplanowany na godzinę 19:18. Transmisję na żywo z trasy rajdu znajdziecie na naszym fanpage’u.

Komplet informacji o 52. Rajdzie Świdnickim, w tym harmonogram oraz mapy odcinków, znajdziecie w naszym informatorze.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.