Rajd Świdnicki 2024. Niecałe 10 sekund różnicy na czele stawki

Fot. PhotoShock Adrian Janosik

Zakończył się pierwszy, sobotni etap 52. Rajdu Świdnickiego, będącego inauguracją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2024. Liderami po czterech odcinkach specjalnych są Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Aktualni Mistrzowie Polski objęli prowadzenie podczas wygranej przez siebie próby OS2 „Olszyniec – Zagórze Śląskie” oraz powiększyli swoją przewagę na kolejnym odcinku „Miłków – Kamionki”, zjeżdżając na serwis z ponad 10-sekundową przewagą.

Różnica na czele stawki została jednak zredukowana przez najbliższą w wynikach załogę Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk, którzy byli najszybsi na otwierającym rajd superoesie „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego” i powtórzyli ten sukces podczas drugiego przejazdu na koniec dnia.

Po nieco ponad 30 kilometrach rywalizacji, przewaga Grzyba i Biniędy nad Marczykiem i Gospodarczykiem wynosi 9,3 sekundy. Obie załogi posługują się Škodami Fabiami, choć różnych generacji.

Trzecie miejsce już od OS2 zajmują Łukasz i Tomasz Kotarba w Citroënie C3 Rally2, którzy tracą do prowadzących 15,5 sekundy. Dzięki drugiemu czasowi na OS4, na czwarte miejsce na koniec dnia awansowali Jarosław i Marcin Szejowie, wyprzedzając Łukasza Byśkiniewicza i Daniela Siatkowskiego o zaledwie 0,1 sekundy. Niecałą sekundę z tyłu plasują się Jakub Matulka i Daniel Dymurski.

Kolejni w tabeli Zbigniew Gabryś i Adrian Sadowski tracą do poprzedzającej załogi 9,4 sekundy, natomiast mniej niż dwie sekundy za nimi są Jarosław Kołtun i Irenerusz Pleskot. Pierwszą dziesiątkę klasyfikacji generalnej uzupełniają liderzy NAT3 Jacek Sobczak i Michał Marczewski, a także Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek. Wyniki po pierwszym etapie znajdziecie tutaj.

Dzień pełen akcji

W niedzielę na zawodników 52. Rajdu Świdnickiego czeka aż dziewięć odcinków specjalnych, czyli trzy przejazdy prób „Bystrzyca – Zagórze Śląskie”, „Michałkowa – Rościszów” oraz „Kamionki – Miłków”. Pierwsza załoga rozpocznie drugi etap już o godzinie 7:28 rano, natomiast ceremonia mety zaplanowana jest na godzinę 18 w Świdnicy. Więcej informacji w naszym rajdowym przewodniku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.