Trzech różnych zwycięzców porannej pętli Rajdu Świdnickiego

Fot. Łukasz Kos

Po tym, jak Grzegorz Grzyb i Mikołaj Marczyk mieli duopol na zwycięstwa oesowe pierwszego etapu 52. Rajdu Świdnickiego, niedziela już od rana przyniosła trzech różnych zwycięzców.

Drugi etap inauguracji sezonu 2024 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozpoczął się przed ósmą rano od 18-kilometrowej próby „Bystrzyca – Zagórze Śląskie”. Najszybsi byli na niej Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Škodzie Fabii RS Rally2, którzy o 0,4 sekundy pokonali Jarosława i Marcina Szejów w Škodzie Fabii Rally2 Evo. Prowadzący w rajdzie Grzegorz Grzyb i Adam Binięda uzyskali trzeci czas, tracąc do najszybszego 3,4 sekundy.

Przewaga na czele stawki zmniejszyła się przez to prawie o połowę, do 5,9 sekundy. Szejowie awansowali na trzecie miejsce, a dwie pozycje zyskali Jakub Matulka i Daniel Dymurski. Na piątą lokatę spali trzeci po sobotnim etapie Łukasz i Tomasz Kotarba w Citroënie C3 Rally2, a z pierwszej piątki wypadli Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski.

Nadzieje na zaostrzenie rywalizacji zostały szybko zweryfikowane. Podczas kolejnej próby „Michałkowa – Rościszów” zwycięzcy OS5 uzyskali dopiero siódmy czas, tracąc 11,8 sekundy do liderów rajdu. Grzyb i Binięda uzyskali trzeci rezultat i powiększyli swoją przewagę na czele do 13,7 sekundy. Na drugie miejsce awansowali bracia Szejowie, którzy wygrali odcinek specjalny.

OS7 „Kamionki – Miłków” znów padł łupem innej załogi. Tym razem najszybsi byli Matulka i Dymurski, którzy pojechali o 0,8 sekundy szybciej od Marczyka i Gospodarczyka. Załoga ERC odrobiła w ten sposób 1,3 sekundy do Grzyba i Biniędy, lecz wciąż traci do nich 16 sekund. Szejowie byli na tej próbie 0,2 sekundy wolniejsi od liderów rajdu.

Dzięki piątej pozycji na oesie, do pierwszej piątki powrócili Byśkiniewicz i Siatkowski, wyprzedzając o sekundę duet Kotarba. Zbigniew Gabryś i Adam Sadowski zajmują siódme miejsce, a monopol załóg Rally2 w pierwszej dziesiątce przełamują liderzy klasy NAT3 Jacek Sobczak i Michał Marczewski w Porsche 911 GT3, pomimo nałożonej na nich 30-sekundowej kary.

W niedzielę zaplanowano jeszcze dwa przejazdy wspomnianych odcinków specjalnych. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.