Polskie zwycięstwo w Clio Cup Bohemia

Fot. Grzegorz Kozera

Bartłomiej Mirecki odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2024 Clio Cup Bohemia, pokonując na torze Balaton Park aktualnego mistrza serii Tomáša Pekařa. Na podium stanął także drugi z Polaków David Dziwok.

Pierwsza piątka sobotniego wyścigu została odwrócona na starcie niedzielnego biegu. Z pole position wystartował więc Ivan Pulić, mający obok siebie pierwszego z Polaków Davida Dziwoka. Bartłomiej Mirecki ruszał z czwartego pola. Julian Śmiechowski był siódmy, Nikodem Sobczyk 11., Jakub Chmiel 12., a Katarzyna Terlikowska 15.

Pulić utrzymał prowadzenie na początku wyścigu, natomiast świetnie wystartował Mirecki, przebijając się z czwartej pozycji na drugą, wyprzedzając między innymi Dziwoka. Drugi zawodnik sobotniego wyścigu następnie dogonił i wyprzedził Pulića, aby objąć prowadzenie jeszcze na pierwszym okrążeniu. Polski kierowca uszkodził jednak samochód, zahaczając o pobocze na początku tylnej prostej. Śmiechowski pozostał na siódmej pozycji, Sobczyk awansował na 10. lokatę, a Chmiel walczył o utrzymanie 12. pozycji.

W ferworze walki kierowca samochodu z numerem 8 został jednak uderzony przez Martina Fischera i wypadł poza tor, zakopując się w żwirowym poboczu. Spowodowało to wyjazd samochodu bezpieczeństwa, niwelując przewagę Mireckiego na czele stawki do zera. Wciąż miał on jednak dwóch rywali pomiędzy sobą, a Tomášem Pekařem, z którym walczył o zwycięstwo przez większość sobotniego wyścigu.

Rywalizacja została wznowiona na nieco ponad 14 minut do końca. Mirecki dobrze wystartował i przekroczył linię mety z przewagą ponad sekundy na drugim Pulićem. Dziwok stracił z kolei trzecie miejsce, wyprzedzony przez Pekařa już w pierwszym zakręcie.

Aktualny mistrz serii na kolejnym okrążeniu wyprzedził Pulića w sekwencji pierwszych zakrętów i od tego momentu miał już przed sobą tylko Mireckiego, choć tracił do niego ponad półtorej sekundy.

Czech regularnie jednak kręcił lepsze czasy okrążeń i na pięć minut do mety dogonił Mireckiego, rozpoczynając kolejny pojedynek o zwycięstwo pomiędzy tą dwójką. Lider klasyfikacji generalnej wyprzedził Polaka w ostatniej szykanie, lecz wyjechał przy tym poza granice toru i przepuścił Mireckiego.

Pekař spróbował tego samego manewru na kolejnym okrążeniu, lecz tym razem Mirecki się obronił. Czech miał już tylko jedną szansę do końca wyścigu i znów próbował zaatakować w szykanie, lecz tym razem zablokował koła i prawie się obrócił. Mirecki od tego momentu był już pewny swojego pierwszego zwycięstwa w sezonie 2024, które wywalczył z przewagą 0,972 sekundy.

Aż dwóch Polaków stanęło na podium niedzielnego wyścigu. Po tym, jak Mirecki wyprzedził Pulića, bardzo blisko za nim podążał David Dziwok. W końcu zaatakował Chorwata w pierwszym zakręcie ostatniego okrążenia i odebrał mu trzecią lokatę. Pulić w ostatnim zakręcie wyjechał poza tor i stracił też czwarte miejsce na rzecz Nika Štefančiča.

Julian Śmiechowski powtórzył swój sobotni wynik i przyjechał do mety na siódmym miejscu. Nikodem Sobczyk przebił się w drugiej połowie wyścigu na ósme miejsce, a swój wynik z soboty powtórzyła również Katarzyna Terlikowska, która po utracie kilku pozycji na początku, przebiła się z powrotem na 15. miejsce.

Kolejna runda Clio Cup Bohemia odbędzie się w weekend 18-19 maja w Spielbergu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.