wtorek, 25 stycznia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRajd Dakar 2021 z polską obsadą i Loebem

Rajd Dakar 2021 z polską obsadą i Loebem

Kolejna edycja najtrudniejszego rajdu na świecie z polskimi załogami.  Nie zabraknie Przygońskiego, Loeba i Krissa Meeke. Przyszłoroczna edycja przyniesie także kilka nowości. Sprawdzamy co czeka na ponad 200 zgłoszonych zespołów?

Organizatorzy styczniowego Rajdu Dakar opublikowali oficjalną listę zgłoszeń, na której widnieje 162 pojazdy nie licząc motocykli oraz quadów. Kuba Przygoński i Timo Gottschalk wystartują w Toyocie Hilux. Zawodnik Orlen Teamu w tym roku debiutuje za kierownicą właśnie tej konstrukcji, wcześniejsze edycję Dakaru zaliczył motocyklem i pięciokrotnie Mini. W stawce UTV mamy trzy polskie załogi, Aron Domżała/Maciej Marton oraz dwa duety z Energylandia Rally Team – kierowcami są dwaj bracia Marek i Michał Goczał wraz z pilotami: Rafałem Martonem i Szymonem Gospodarczykiem. Zespół Energylandia Rally wystartuje pojazdami Can-Am Maverick pochodzącymi ze stajni South Racing.
Czołówkę listy uzupełniają zeszłoroczni zwycięscy Carlos Sainz i Lucas Cruz. Swój start zapowiedział były fabryczny kierowca Toyoty, Kris Meeke. Podczas tegorocznej edycji Kris bacznie przypatrywał się rywalizacji w Dakarze goszcząc w zespole Cyrila Despresa. Dakar 2021 zaliczy Zephyrem zbudowanym przez PH Sport, zespół, który ma także spore doświadczenie w WRC. Oprócz Brytyjczyka pojawi się jeszcze jeden były kierowca ze stawki WRC. Mowa tu o Sebastianie Loebie, który wraz z Danielem Eleną wystartują Bahrain Raid Xtreme. Jest to zupełnie nowa konstrukcja od Prodrive. Po ostatnich testach, na których Loeb zrobił ponad 3800km wypowiedział się optymistycznie na temat tego pojazdu. Oprócz Francusko – Monakijskiego duety BRX T1 pojadą Nani Roma i Dani Oliveras.

Dakar Rally w kultowym wydaniu

Organizatorzy Rajdu Dakar podczas przyszłorocznej edycji utworzą specjalną klasę dla historyków. Wydaje się to nieco nieprawdopodobne, ale samochody oraz ciężarówki wyprodukowane przed 2000 zagoszczą na trasach w Arabii Saudyjskiej.
Konstrukcję, które wystartują w Dakar Rally 2021 mają już grubo ponad 20-30 lat, dlatego też organizatorzy, czyli grupa ASO skróci oraz nieco złagodzi wszystkie etapy dla tych załóg. W dniu dzisiejszym na oficjalnym Facebooku Dakar Rally został opublikowany fragment listy zgłoszeń do Dakar Classic. Wśród samochodów pojawią się między innymi takie klasyki jak : Porsche 911, Skoda 130LR, Buggy Sunhil, Nissan Patrol. Nie zabrakło też potężnie mocowo ciężarówek. Będą to trzy trójki jadące Mercedesem Unimogiem, Renault 420 DCI oraz Man. Do startu czeską Tatrą był przymierzany trzykrotny uczestnik pustynnego maratonu, Robert Szustkowski. Na ten moment nie widnieje na liście, ale nie wykluczał tego startu. Dakar i Dakar Classic ruszają już za niespełna dwa miesiące.
Autor: Dominik Reda
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kalendarz 2022 – Race Day

Race day
Kalendarz 2022 - Race Day. Tutaj mamy prawdziwą petardę i coś zupełnie innego niż pozostałych cyklach amatorskich...

Kalendarz 2022 – Classicauto Cup

Classicauto Cup 2022
Kalendarz 2022 Classicauto Cup oficjalnie dostępny! Sześć rund, w tym Tor Poznań inaugurujący sezon, który będzie nie...

Kalendarz 2022 – VTEC Cup Poland

vtec cup poland kalendarz
VTEC Cup Poland pokazywaliśmy Wam regularnie w roku 2021. Sezon 2022 wystartuje 19 marca na torze Silesia...

Isabelle Galmiche. Pilot, matematyk, symbol

Isabelle Galmiche stała się cichym bohaterem niedzielnego triumfu Sebastiena Loeba i stajni M-Sportu. Obywatelka Francji nie przestraszyła...

DARVIT 9 Walimska Zimówka 2022 – video

DARVIT 9 Walimska Zimówka
DARVIT 9 Walimska Zimówka spełniła oczekiwania zarówno kierowców jak i kibiców! Zima, zima i jeszcze raz zima!...

NAJPOCZYTNIEJSZE