Rok Cup Superfinal w Lonato. Polacy dobrze zaczęli

Rok Cup Superfinal

We włoskim Lonato rozpoczęła się kolejna edycja finału światowego serii Rok Cup. Superfinał zgromadził na starcie zawodów 411 kierowców z całego świata, w tym aż 53 Polaków. To jeden z rekordów frekwencji polskiej reprezentacji na tej imprezie.

Polacy występują w każdej kategorii wielkiego finału. Najliczniejszą reprezentację mamy w kategorii juniorskiej, gdzie ściga się 22 zawodników. We czwartek odbyły się treningi oficjalne, a Polacy poradzili sobie w nich bardzo dobrze.

Pole position w kategorii Super Rok zdobył Bartosz Grzywacz, jadący w barwach włoskiej ekipy KGT Motorsport. Polak wyprzedził na mecie czasówki minimalnie dwójkę rywali, a różnica między nimi wyniosła zaledwie 0.084 sekundy! Pierwsze miejsce w treningu uficjalnym dało Bartoszowi Grzywaczowi pole position w wyścigach kwalifikacyjnych i pierwszą wygraną w czwartkowym pierwszym heacie. W super Rok obserwujemy dwóch polskich zawodników.

W Mini Roku, w którym startuje 9 Polaków najlepsze miejsce w czasówce uzyskał Kacper Rajpold, wspierany przez Orlen kierowca włoskiego teamu Babyrace. Kacper uplasował się w walce o pole position na wysokiej piątej pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazł się również Tomasz Cichoracki (Bambini Racing), a wygrał Włoch Angelo Pecoraro.

Wśród juniorów, gdzie mamy najliczniejszą reprezentację znakomitą postawę w czasówce zaprezentowali Maksymilian Rafalik (KRZ Motorsport) i Antoni Kosiba (AMO), którzy zajęli w gronie 104 kierowców odpowiednio 3. i 4. miejsce. W drugiej dziesiątce stawki mamy trójkę kolejnych Polaków, a w sumie w Junior Rok startuje 22 polskich zawodników. Pole position w tej kategorii dla Włocha Nicolasa Marchesi. Polacy świetnie zaprezentowali się w dwóch heatach kwalifikacyjnych. Jeden z nich wygrał Maksymilian Rafalik.

W seniorskim Rok najszybszy w czasówce był David Dragan z Rumunii, a w pierwszej dziesiątce treningu oficjalnego znaleźli się trzej Polacy. Na pozycjach 6., 7. i 8. walkę o pole position zakończyli Max Angelard (Jastrzębski), Kacper Turoboyski (AMO) oraz Jakub Rajski debiutujący we włoskim zespole Ferrara Kart. Polscy zawodnicy przyjeżdżali na metę trzech czwartkowych wyścigów kwalifikacyjnych na wysokich pozycjach.

W kategorii Expert Rok obserwujemy trzech Polaków. Najlepsze miejsce w czasówce zajął Daniel Zając (DD Motorsport), który uplasował się na 11. pozycji. Czasówkę wygrał Brazylijczyk Andre Nicastro. Z kolei w biegowym Shifter Rok, gdzie mamy czwórkę Polaków najszybszy w czasówce okazał się Włoch Samuele Leopardi, a Karol Pasiewicz ścigający się dla Amerykanów uplasował się na szóstej pozycji. Oczko niżej walkę o pole position zakończył Sebastian Janczewski (Ferrara), który w pierwszym swoim heacie był trzeci.

Finał światowy Rok Cup Superfinal to jedna z największych imprez kartingowych w Europie, rozgrywana z niewielkimi wyjątkami na torze South Garda Karting w Lonato. W tym roku rozgrywany jest po raz 21. Zawody potrwają do soboty.