Rovanperä wystartuje w 24-godzinnym wyścigu

15
Fot. Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Dwukrotny rajdowy mistrz świata Kalle Rovanperä nie pojawi się na starcie wszystkich rund WRC w sezonie 2024. Nie oznacza to jednak, że będzie rzadko zasiadał za kierownicą. Fin zadebiutuje w wyścigach długodystansowych podczas tegorocznego 24-godzinnego wyścigu Fuji Super TEC Super Taikyu Series, który odbędzie się w dniach 25-26 maja.

Taką informację przekazano podczas salonu samochodowego w Tokio. Sam prezes Toyota Motor Corporation Akio Toyoda ogłosił, że Rovanperä dołączy na ten wyścig do fabrycznego zespołu Toyoty ROOKIE Racing. Zasiądzie za kierownicą Toyoty GR86 CNF Concept z numerem 28 w klasie ST-Q, przeznaczonej dla samochodów koncepcyjnych opracowanych przez producentów.

Toyota w ostatnim czasie mocno angażuje się w wystawianie samochodów koncepcyjnych w wyścigach samochodowych. Pod koniec ubiegłego roku Toyoda ścigał się w Tajlandii za kierownicą nowej generacji Priusa oraz GR Corolli z napędem wodorowym.

GR86 CNF Concept również zostało zmodyfikowane pod kątem ekologicznej rywalizacji. W wyścigowym egzemplarzu fabryczny 2,4-litrowy silnik bokser został zastąpiony trzycylindrową turbodoładowaną jednostką z GR Yarisa, który będzie spalać paliwo neutralne pod względem śladu węglowego. Warto przypomnieć, że samochody WRC również korzystają z paliwa wyprodukowanego w sposób zrównoważony.

Zmiennikami Rovanpery będą czterej pełnoetatowi kierowcy zespołu, w tym zakontraktowani przez Toyotę Sho Tsuboi i Kazuya Oshima – ten ostatni jest dwukrotnym i aktualnym mistrzem prestiżowej japońskiej serii Super GT. W GR86 pojadą także kierowca rozwojowy Toyoty Eisuke Sasaki oraz syn prezesa firmy Daisuke Toyoda.

Akio Toyoda wystartuje w tym samym wyścigu, we wspomnianej już GR Corolli H2 Concept z napędem wodorowym. Jednym z jego zmienników będzie… szef zespołu WRC Jari-Matti Latvala.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Rovanperä spróbował swoich sił w innej dyscyplinie. 23-latek zachwycił już swoimi umiejętnościami w drifcie, a niedawno wyraził zainteresowanie wyścigami GT.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.