Verstappen dołącza do ekskluzywnego grona „bezawaryjnych” rekordzistów

Verstappen

Max Verstappen ustanowił w tym roku kilkanaście mniejszych lub większych rekordów. Na mecie finałowego Grand Prix Abu Dhabi podopieczny Red Bulla dołożył do statystyk jeszcze jedno, rzadko spotykane osiągnięcie. Holender wszedł do ekskluzywnego grona zawodników, którzy ukończyli… wszystkie wyścigi w kalendarzu!

Pierwszym kierowcą w historii, który przeciął metę wszystkich, zaplanowanych Grand Prix był Michael Schumacher. Niemiec dokonał tego w swoim mistrzowskim sezonie 2022, gdy reprezentował barwy Ferrari. „Schumi” ukończył siedemnaście wyścigów, wygrywając aż jedenaście z nich. Co istotne, w pamiętnej kampanii Michael nie schodził nawet z podium!

Drugim kierowcą w zestawieniu był… Lewis Hamilton. Gwiazda Mercedesa dotarła do mety wszystkich, dwudziestu jeden wyścigów w sezonie 2019. Brytyjczyk wygrał aż jedenaście razy, zaliczając trzy „gorsze” starty – wypadł poza podium w Austrii, Niemczech i Brazylii.

Verstappen przejechał pełen dystans sezonu 2023, kończąc dwadzieścia dwa Grand Prix. Należy dodać, iż jeden wyścig (Imola) został odwołany ze względu na lokalne powodzie i niebezpieczeństwo, iż woda wedrze się na nitkę toru. Reasumując, „złote dziecko” świata Formuły 1 zatriumfowało aż dziewiętnaście razy, deklasując obu wspomnianych wcześniej kierowców. Najgorszym wynikiem Maxa był wyścig w Singapurze (dopiero piąte miejsce).

Max Verstappen – lista tegorocznych rekordów

• najwyższy procent wygranych Grand Prix
  • najwięcej zwycięstw w sezonie
  • najwięcej zwycięstw z rzędu
  • najwięcej zwycięstw z rzędu przy starcie z pole position
  • największa różnica między liderem „generalki” i drugim miejscem
  • najwięcej wyścigów przejechanych na fotelu lidera „generalki”
  • najwięcej okrążeń na pozycji lidera
  • najwiecej finiszów na podium
  • największa liczba zdobytych punktów w sezonie
  • najwięcej finiszów w topowej dwójce z rzędu
  • najwięcej przejechanych wyścigów z zapewnionym już tytułem mistrzowskim
  • najwięcej hat-tricków (pole position, wygrany wyścig, najszybsze okrążenie)
  • najwięcej pit stopów w zwycięskim wyścigu

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.