sobota, 28 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościWalka o tytuły Mistrzostw Polski i Europy

Walka o tytuły Mistrzostw Polski i Europy

Trzech kierowców, trzy różne osobowości, trzy szybkie samochody i ponad 1000 koni mechanicznych. Tak w skrócie opisać można zespół Exact Systems Race & Rally Team, który bardzo intensywnie przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Już 9 maja w Załużu na Podkarpaciu odbędzie się wielka inauguracja sezonu 2015. Na 4688 metrowej trasie zmierzą się kierowcy w cyklu GSMP, Mistrzostw Europy FIA CEZ oraz FIA Hill Climb Cup. Na starcie nie zabraknie Rafała Serafinowicza w Lancerze Evo, debiutanta Pawła Gosa w Subaru Imprezie GT oraz Marcela Smeli, który przygotowuje się do debiutu w GSMP i tym razem pojawi się na zawodach w roli samochodu „0”, czyli otwierającego trasę.

W tym roku kierowcy pojawią się podczas 7 wyścigowych weekendów w Polsce oraz wystartują w zagranicznych wyścigach. Głównym celem ekipy z pod znaku Exact Systems jest zdobycie tytułów w trzech seriach wyścigów górskich. Oprócz walki w Mistrzostwach Polski w kategorii I, kierowcy przygotowują się do zawojowania FIA CEZ Hill Climb Championship oraz FIA Hill Climb Cup, czyli Europejskich mistrzostw i pucharu, dla zawodników ścigających się pod górę.

Rafał Serafinowicz, mieszkaniec Lubania, kierowca Automobilklubu Zagłębie Turoszowskie i lider zespołu, a przy tym zdobywca tytułu II Wicemistrza Polski z 2014 roku w grupie A liczy na zwycięstwa już od pierwszych rund.

41

– Dużo pracowaliśmy podczas zimowej przerwy – mówi Serafinowicz. Zespół powiększył się i w tym momencie startuje trzech kierowców. Do Subaru GT wsiadają Paweł Gos i Marcel Smela. Jesteśmy dobrze przygotowani do nowego sezonu. Dzięki treningowi z Andrzejem Lenczowskim, podnieśliśmy swoje umiejętności i zapoznaliśmy się z trasami, na których będziemy w tym roku rywalizować – kończy Serafinowicz.

Tegoroczne występy II Wicemistrza Polski będą preludium do kolejnego sezonu 2016, w którym Rafał zmieni wyścigi na Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski i wsiądzie do Forda Fiesty R5. Pierwsze jazdy Fiestą R5 zaplanowano już w tym roku, a nowa rajdowa broń pozwoli na rywalizację w ścisłej czołówce krajowej elity rajdowej.

To właśnie za sprawą Rafała Serafinowicza podczas zimowej przerwy między sezonowej zbudowane zostały dwie legendarne Subaru Imprezy GT, które już podczas 1 i 2 rundy pojawią się na „Patelniach” Gór Słonnych w okolicy Sanoka.

Za kierownicą pierwszej Imprezy pojawi się drugie ogniwo nowego teamu wyścigowego, kierowca który powalczy w klasyfikacji zespołowej o tytuł drużynowego Mistrza Polski. Zawodnikiem będzie Paweł Gos, prywatnie fan WRC od wielu lat i podobnie jak Rafał Serafinowicz zawodnik Automobilklubu Zagłębie Turoszowskie. To właśnie on stoczy walkę o tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej samochodów historycznych.

– To będzie mój debiut w wyścigach górskich- mówi Paweł Gos. Długo czekałem na ten moment. Wcześniej zjeździłem cały świat razem z WRC. Miałem okazję kibicować najlepszym kierowcom i przyglądać się organizacji zawodów. Teraz sam wsiadam do szybkiego samochodu i liczę na dobre wyniki. Mieliśmy sporo treningu, który powinien zaprocentować już podczas pierwszego weekendu.

Trzecim kierowcą Exact Systems Race & Rally Team będzie Marcel Smela, który wywodzi się z rajdów terenowych. Podczas debiutu w wyścigach górskich, Marcel zasiądzie w samochodzie z numerem „0”.

– Rozpoczynam historię z wyścigami górskimi – mówi Smela. Do tej pory startowałem samochodami terenowymi i ścigałem się po bezdrożach. Do wyścigów przyciągnął mnie Rafał, który zbudował idealny samochód. Miałem pojawić się w tym roku po raz kolejny w samochodzie terenowym, ale okazało się, że nie uda się przygotować nowego samochodu. To wszystko spowodowało, że pojawię się kilkukrotnie w GSMP. Ten sezon to będą przygotowania do Rajdu Dakar, w którym wezmę udział jako kierowca ciężarówki.

Pierwsze zmagania kierowców już 9 i 10 maja w Załużu. Kolejny wyścigowy weekend odbędzie się na Dolnym Śląsku w Siennej i Czarnej Górze w dniach 5-7 czerwca, a dwa tygodnie później zespół Exact Systems pojawi się na Mistrzostwach Europy w Limanowej.

– To właśnie na te zawody czekamy – mówi Serafinowicz. Chcemy zmierzyć się z europejską czołówką i pokazać, że Polscy kierowcy są świetnie przygotowani i mogą śmiało walczyć o najwyższe lokaty. Po dobrym występie w Limanowej, chcemy jeszcze kilkukrotnie pojawić się na zawodach najwyższej rangi i zdobyć punkty do Mistrzostw Europy.

Pierwsze wakacyjne rundy rozegrane zostaną w tym roku na trasie w Powiecie Gorlickim. Trasa Magura Małastowska powinna w wakacyjnej pogodzie przyciągnąć tysiące kibiców i blisko setkę zawodników.

Drugą połowę sezonu otwierają zawody w Słowackich Banovcach nad Bebravou. Jak co roku rundy FIA CEZ Hill Climb Championship odbędą się na trasie z Uhrovca na szczyt góry Jankov Vrsok na przełomie lipca i sierpnia w dniach 31.07 – 2.08.2015.

Po zawodach na Słowacji pozostaną dwa wyścigowe weekendy, z których jeden rozegrany zostanie na ulicznej, miejskiej trasie w Sopocie, a drugi zamknie sezon wielkim finałem w Korczynie na Podkarpaciu.

W międzyczasie Rafał Serafinowicz, Paweł Gos i Marcel Smela pojawią się na trasie Rajdu Festiwalowego, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca.

subaru

– To wyjątkowa impreza – komentuje Rafał. Razem z gwiazdami piosenki, show biznesu i sportu staniemy na starcie i będziemy rywalizowali w Opolu. To rajd z 46 letnią historią, w którym warto wziąć udział ze względu na prestiż. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy imprezy w której startują gwiazdy u boku prawdziwych kierowców rajdowych i wyścigowych.

Na zakończenie sezonu kierowcy Exact Systems Race & Rally Team pojawią się w dwóch prestiżowych imprezach. Pierwszą będzie FIA Hill Climb Masters, który organizowany jest dla najlepszych kierowców Europy startujących pod górę. Podczas dwudniowego wyścigu, Mistrzowie poszczególnych krajów ścigają się pomiędzy sobą i walczą o tytuły indywidualne oraz zespołowe w ramach rywalizacji Państw.

Krajowym podsumowaniem tegorocznych zmagań będzie jednak Warszawska Barbórka, która jak magnes przyciąga tysiące kibiców, setki dziennikarzy i najlepszych kierowców z różnych konkurencji sportu motorowego w Polsce. Tym akcentem i odebraniem szarf mistrzowskich, kierowcy nowopowstałego zespołu planują zamknąć sezon 2015 i rozpocząć kolejne przygotowania do nowego rozdania w 2016 roku.

Tegoroczne zmagania zespołu wspierają również partnerzy, bez których przygotowanie do sezonu oraz starty nie byłyby możliwe. Należy wyróżnić tu firmy Exact Systems, która została głównym tytularnym partnerem, a także firmę Work Serwice, IT KONTRAKT oraz partnerów technicznych jak Ireco Motorsport, która zaopatrzyła auta w klatki bezpieczeństwa oraz RS Motorsport i PM Motorsport, które zajmą się serwisowaniem samochodów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Znamy składy Race of Champions 2023

Race of Champions 2023
Mattias Ekstrom uzupełnił skład kierowców Race of Champions 2023, dołączając do zespołu Szwecji. Impreza odbędzie się na...

Fiat Punto w wersji amfibia. Czego to ludzie nie wymyślą

Fiat Punto w wersji amfibia
Fiat Punto to samochód, który ma swoją historię w motorsporcie. Tymczasem powstała wersja, która potrafi pływać. Fiat Punto...

BMW M3 CS oficjalnie zaprezentowane. Jeszcze więcej mocy i karbonu

BMW M3 CS
BMW M3 CS w końcu zadebiutowało. Bawarska marka pochwaliła się najmocniejszym wariantem M3 w historii. BMW M3 CS...

Oficjalnie: Orlen zostaje w F1, ale zmienia „barwy klubowe”

Orlen
Koniec plotek. Orlen pozostanie w Formule 1 na sezon 2023, ale zmieni swoje "barwy klubowe''. Koncern rozstał...

Hubert Laskowski opowiada nam o roli kierowcy rozwojowego Fiesty Rally4

Bez cienia wątpliwości, Hubert Laskowski jest jednym z największych, rajdowych talentów ostatnich lat. Umiejętności i szybki rozwój...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here