Wystartował ORLEN 74. Rajd Polski

Super Odcinkiem Specjalnym na torze Mikołajki Arena rozpoczął się ORLEN 74. Rajd Polski. Pokazowy etap ósmej rundy Mistrzostw Świata WRC, przy aplauzie tysięcy kibiców, niespodziewanie wygrał Walijczyk Elfyn Evans. Załoga ORLEN Team w składzie Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak, mając w pamięci pechowy początek Rajdu Portugalii, pojechała spokojnie i nie popełniając większych błędów jest w pierwszej dziesiątce w klasie WRC2.

Hubert Ptaszek ORLENTeam OS1 RajdPolski 1

Jadący Fordem Fiesta WRC Elfyn Evans w swoim pojedynku łatwo poradził sobie z Danim Sordo. Po zaciętej Rywalziacji na dwuipółkilometrowym torze kolejne miejsca na podium zajęli liderujący w cyklu WRC – Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC) i Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC). W klasie WRC2 najlepszy czas uzyskał faworyt ­– Szwed Pontus Tidemand. Siódme miejsce ex aequo wywalczyli najszybsi Polacy – Wojtek Chuchała (Ford Fiesta F5) i Łukasz Pieniążek (Peugeot 208 T16). Załoga wspierana przez PKN ORLEN – Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak – po rozważnej, bezbłędnej jeździe swoją Skodą Fabią R5, wykręciła dziesiąty czas w drugiej kategorii Mistrzostw Świata.

 Hubert Ptaszek ORLENTeam OS1 RajdPolski 2

Pojechaliśmy bardzo spokojnie. Po nie do końca miłych doświadczeniach zebranych w Portugalii wolałem odpuścić ten pokazowy odcinek, żeby nie nabić sobie przysłowiowego guza. Niewielka strata na uślizgu w jednym z zakrętów, a poza tym spokojna, mądra jazda z zimną głową. Prawdziwe ściganie zacznie się jutro. – powiedział po superOSie Hubert Ptaszek.

Słowa swojego kierowcy potwierdza pilot Maciek Szczepaniak, dla którego jest to już dwudziesty Rajd Polski: – Dzisiejszy odcinek to frajda głównie dla kibiców. My możemy tylko stracić, a bardzo niewiele zyskać. Przejazdy były bardzo równe, co potwierdzają wyniki – jedenastu kierowców zmieściło się w dwóch sekundach różnicy. To wszystko zmieni się jutro po pierwszym OSie.

Zachwytu po pierwszym odcinku nie ukrywa Kuba Przygoński, który jedzie w Rajdzie Polski jako tzw. zerówka: –­ Jestem zaskoczony liczbą kibiców, którzy są wszędzie i wiedzą o rajdach wszystko. Cieszę się, że nasz samochód wzbudza tak duże zainteresowanie i możemy pokazać kibicom namiastkę Dakaru. Nasze MINI jest szersze, większe i tonę cięższe od rajdówek, przez co jedziemy wolniej. Ale jest to fajny trening i doświadczenie, które zaprocentują na szybkich odcinkach szutrowych Dakaru.


Piątek to cały dzień zmagań dla kierowców i emocji dla kibiców. Załogi będą miały do pokonania dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 120 km. Rywalizacja zacznie się o 7 rano OSem Chmielewo, a zakończy po godzinie 19 pojedynkami na torze Mikołajki Arena.

 Hubert Ptaszek ORLENTeam OS1 RajdPolski 3

Nieoficjalne wyniki ORLEN 74. Rajdu Polski po OS1 – WRC

 1. Evans Elfyn – Barritt Daniel / Ford Fiesta WRC ’17 1:44.4

 2. Neuville Thierry – Gilsoul N. / Hyundai i20 Coupe WRC +0.8

 3. Ogier Sébastien – Ingrassia J. / Ford Fiesta WRC ’17 +0.9

 4. Latvala Jari-Matti – Anttila M. / Toyota Yaris WRC +1.3

 5. Tänak Ott – Järveoja Martin / Ford Fiesta WRC ’17 +1.4

 6. Paddon Hayden – Marshall S. / Hyundai i20 Coupe WRC +1.5

Lefebvre Stéphane – Moreau G. / Citroën C3 WRC +1.5

Lappi Esapekka – Ferm Janne / Toyota Yaris WRC +1.5

 1. Mikkelsen Andreas – Jæger A. / Citroën C3 WRC +1.6

 2. Sordo Dani – Martí Marc / Hyundai i20 Coupe WRC +1.8

Hänninen Juho – Lindström Kaj / Toyota Yaris WRC +1.8

Nieoficjalne wyniki ORLEN 74. Rajdu Polski po OS1 – WRC2

 1. Tidemand Pontus – Andersson J. / Škoda Fabia R5 1:48.3

 2. Greensmith Gus – Parry Craig / Ford Fiesta R5 +1.2

 3. Veiby O. – Skjærmoen S. / Škoda Fabia R5 +1.4

 4. Pryce Osian – Furniss Dale / Ford Fiesta R5 +1.7

 5. Tempestini S. – Bernacchini G. / Citroën DS3 R5 +2.0

Gilbert Quentin – Jamoul Renaud / Škoda Fabia R5 +2.0

 1. Pieniążek Łukasz – Mazur P. / Peugeot 208 T16 +2.8

Chuchała W. – Rozwadowski S. / Ford Fiesta R5 +2.8

 1. Guerra jr. Benito – Cué Daniel / Škoda Fabia R5 +3.1

 2. Ptaszek Hubert – Szczepaniak M. / Škoda Fabia R5 +3.3

 

Więcej informacji na www.orlenteam.pl i na Twitterze @TeamORLEN

Dodaj komentarz