80 załóg w 45 Rajdzie Festiwalowym 2014

Jedna z najstarszych imprez rajdowych w Polsce, po wielu latach zostanie ponownie rozegrana na ulicach Opola w dniach 21 i 22 czerwca. W Rajdzie Festiwalowym 2014 wystartuje 80 załóg, które znalazły się na liście zgłoszeń kultowej rajdowej imprezy.

Na liście zgłoszeń tegorocznej jubileuszowej edycji nie brakuje znanych nazwisk. W klasie Gość zgłosił się piąty zawodnik grupy Open sezonu 2010 GSMP Andrzej Badora z Maciejem Krzysikiem w Lancerze Evo. Do grona pretendentów do zwycięstwa trzeba zaliczyć również Roberta Halickiego z Tomaszem Tkaczem w Fiacie Abarth 500. W klasie Gość zgłosiło się pięciu zawodników. Oprócz Badory i Halickiego kibice w Opolu zobaczą Gracjana Grelę z Maciejem Gleixnerem w Hondzie Civic oraz załogę Teorod Stolarek/Przemysław Pełechacz w MG ZR 160, a także Patryk Sudoł/Katarzynę Prędotę w Citroenie Xsara.

Mocno obsadzona jest również klasa Legend, czyli zawodników dysponujących samochodami produkowanymi do 1989 roku. Tu pojawią się takie auta jak BMW 320 Radosława Łukaszów i Łukasza Wąsowicza, VW Golf MK1 Mariusza Polskiego i Rafała Urbańskiego, Audi 80 Witolda Dolińskiego i Marcina Malinowskiego oraz Mitsubishi Starion prezesa Automobilklubu Opolskiego Jarosława Strzeleckiego, Audi 80 Leszka Cebuli, który pojedzie z Beatą Donat oraz drugie Audi Coupe Jana Cebuli i Marka Kaczmarczyka. Wśród 9 legendarnych aut zobaczymy na trasie 45 edycji Rajdu Festiwalowego mercedesa Benz 190 Tomasza Marciniaka i Przemysława Klicha, VW Golfa Mk1 Marka Sitka i Mariusza Jończyka oraz BMW 320 Michała Sobotko i Michała Wędzonki.

Rajd Festiwalu Polskiej Piosenki, który jest ściśle związany z Opolem, Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki oraz ulicami miasta, w tym roku rozegrany zostanie na 14 próbach przygotowanych przez Automobilklub Opolski.

W tym roku zawody rozpoczną się prologiem na ulicy Wschodniej w Opolu o godzinie 16:00 w sobotę. Podczas dwóch przejazdów ulicznym odcinkiem zawodnicy będą rywalizować o cenne sekundy, otwierając tegoroczną imprezę.

W stawce najmocniejszych załóg klasy 5, na trasie Rajdu Festiwalowego zobaczymy Wicemistrza Polski GSMP z sezonu 2004 i 2005 Jarosława Hebzdę, który wsiada do Mitsubishi Lancera razem z Piotrem Dytko. W tej samej klasie pojedzie 14 zawodników dysponujących cztero napędowymi samochodami Mitsubishi Lancer, Subaru Impreza, Lancia Delta oraz tylno napędowymi BMW.

Niedzielna odsłona rajdu to 12 odcinków specjalnych zlokalizowanych w Opolu na ulicy Wschodniej, za centrum Handlowym Turawa Park przy obwodnicy. Automobilklub Opolski przygotował również dwa nowe odcinki zlokalizowane w Gminie Dobrzeń Wielki. Jedna z prób rozegrana zostanie w Brzeziu, w okolicy Elektrowni Opole, a druga w Dobrzeniu Wielkim.

W latach 70-tych w popularnie zwanym „Rajdzie Festiwalowym” występowali oprócz kierowców rajdowych również piosenkarze, dziennikarze, a także polscy podróżnicy. Do gwiazd, jakie pojawiały się na opolskich odcinkach możemy zaliczyć Andrzeja Dąbrowskiego, piosenkarza, trzykrotnego zdobywcę Grand Prix KFPP w Opolu, twórcę piosenki „Do zakochania jeden krok”, czy Wandę Rutkiewicz, pierwszą kobietę, która zdobyła szczyt K2 i Mount Everest.

Automobilklub Opolski zaprasza wszystkich sympatyków sportu samochodowego na 45 edycję Rajdu Festiwalowego. Biuro, start imprezy meta oraz park serwisowy rajdu zlokalizowany został w DomExpo na ulicy Kepskiej 8 w Opolu.

Harmonogram:

Sobota 21.06.2014

ul. Wschodnia 1 przejazd             16:00

ul. Wschodnia 2 przejazd             17:43

Niedziela 22.06.2014

DomExpo start                                 9:00

„Cicha Woda”                                  9:23, 11:24, 13:25             ul. Matejki, Dobrzeń Wielki, Stara Cegielnia

„Ściernisko”                                      9:37, 11:38, 13:39             Brzezie/Dobrzeń Mały, firma Rurbet

„Zielono mi”                                      10:01, 12:02, 14:03          CH Turawa Park, Opole

„Ale to już było”                              10:18, 12:19, 14:20          ul. Wschodnia/Głogowska Opole

DomExpo meta                                               14:38

inf. pras.