poniedziałek, 11 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEAndrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy

Andrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy

Rajdowy Dolny Śląsk pogrążony jest w żałobie. W piątek, 29 września pracownicy Automobilklubu Sudeckiego poinformowali o śmierci Andrzeja Dobosza – jednego z założycieli tej organizacji i pomysłodawcy Rajdu Świdnickiego. Andrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy, zaś pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę.

Jak wspominają jego bliscy, przyjaciele i współpracownicy, Dobosz legendą stał się już za życia. Dla mieszkańców Świdnicy był symbolem popularyzacji miasta i ojcem chrzestnym Rajdu Elmot, późniejszego Rajdu Świdnickiego. Dla młodych zawodników i organizatorów był chodzącą encyklopedią, która chętnie przekazywała wiedzę kolejnym pokoleniom. Pan Andrzej zapisał się w historii już w 1971 roku, współtworząc Automobilklub Sudecki. Rok później zorganizował pierwszą edycję kultowego „Elmotu”, będąc dyrektorem tej imprezy od 1972 do… 1995 roku. Dobosz projektował trasy, odpowiadał za kwestie logistyki oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzięki staraniom jego zespołu przez trzydzieści osiem edycji „Elmotu” nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego, przez dwadzieścia trzy nie odwołano ani jednej próby sportowej. Dobosz potrafił również zorganizować rajd nawet w czasach „głębokiej komuny” czy kłopotów związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.

Ojciec chrzestny „Elmotu”

Rodzina Pana Andrzeja poinformowała, iż pogrzeb założyciela Automobilklubu Sudeckiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 października 2023. Ceremonia rozpocznie się o 13:00 na cmentarzu przy ulicy Słowiańskiej w Świdnicy. Bliscy zachęcają, by na miejscu pojawiły się załogi rajdowe, zaś ryk silników i wydechów towarzyszył mu w jego ostatniej podróży.

Zachęcamy Was do przeczytania wywiadu z Panem Andrzejem, który ponad dekadę temu pojawił się na łamach portalu Świdnica Moje Miasto. Dobosz opowiada o genezie powstania Rajdu Świdnickiego, kulisach organizacji imprezy oraz motorsporcie w… stanie wojennym. Po więcej informacji z dolnośląskich oesów zachęcamy Was do odwiedzenia rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

24. edycja Rotax Grand Finals nie dla Polaków

Rotax Grand Finals
Za nami 24. edycja Rotax Grand Finals, która zakończyła się w Bahrajnie. Na starcie stanęło 10 polskich...

Barbórka Tyska 2023 – action video Rally Sport TV

Barbórka Tyska 2023
Barbórka Tyska 2023 na Torze Testowym w Bieruniu spełniła oczekiwania kierowców i kibiców! Był śnieg, była beczka,...

Pierwszy etap East African Safari Classic na wykończenie

– To był prawdziwy horror! Ścigam się od lat, ale tak trudnego rajdu ze świecą szukać na...

X eliminacja Mistrz Małej Finlandii 2023 Action by MaxxSport

mistrz malej finlandii
X eliminacja cyklu Mistrz Małej Finlandii przebiegła w iście fińskich warunkach! Dużo śniegu i kręta próba "Małej...

Paweł Szczotka (mistrz HR4 2022): „W rajdach liczy się pasja, frajda, adrenalina”

Szczotka
Paweł Szczotka to jeden z tych kierowców, którzy od początku sportowej kariery pozostawali wierni jednej konstrukcji. Różne...

NAJPOCZYTNIEJSZE