wtorek, 11 maja, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Informacje prasowe Blisko setka załóg w 65. Rajdzie Wisły

Blisko setka załóg w 65. Rajdzie Wisły

92 załogi zgłosiły się do tegorocznej edycji Rajdu Wisły – jednej z najstarszych imprez w polskich sportach motorowych. W weekend 27-28 września na malowniczych, ale trudnych odcinkach specjalnych w Beskidach kibice będą mogli zobaczyć najmocniejsze i najszybsze samochody klasy R5, jak i legendarne rajdówki sprzed lat takie, jak Audi Quattro.

65. edycja Rajdu Wisły jest przedostatnią rundą rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska i GO+ Cars Historycznym Pucharze Południa, a także trzecią odsłoną tegorocznych zmagań w ramach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. To cykl zawodów w formule Super KJS – przeznaczonych dla zawodników bez licencji, stawiających swoje pierwsze kroki w rajdach samochodowych. W trakcie takich imprez jak Rajd Wisły, kierowcy mogą w bezpiecznych warunkach, na zamkniętych dla ruchu odcinkach, szlifować swoje umiejętności podczas sportowej rywalizacji.

Uczestnicy mistrzostw Śląska mają w tym sezonie jeszcze tylko dwie okazje do powiększenia swojego dorobku punktowego – Rajd Wisły i tradycyjnie kończącą sezon Cieszyńską Barbórkę. Nic zatem dziwnego, że do walki o punkty na trasach „Wisełki” ruszy cała czołówka RSMŚl. Z pierwszym numerem startowym, podbudowani zwycięstwem w poprzedniej rundzie, do walki staną liderzy punktacji – Łukasz Godula i Daniel Nowak (Honda Civic, 69 pkt). Wiceliderzy punktacji – Adam Sroka i Krystian Woźniak (Honda Civic, 55 pkt.) powalczą o swoje drugie w tym sezonie zwycięstwo. Poprzednio komplet punktów zdobyli na inaugurację mistrzostw w Głubczycach. Zaledwie sześć punktów mniej mają Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (Honda Civic), a tuż za podium plasują się Michał Rokita i Wojciech Habuda (Renault Clio, 41 pkt). Po wywalczeniu drugiego miejsca w Rajdzie Ziemi Głubczyckiej i zwycięstwie w Rajdzie Festiwalowym, tegoroczni debiutanci prowadzili w punktacji, ale nie ukończyli Rajdu Mikołowsko-Żorskiego i spadli na czwartą lokatę.

Kibice mogą także liczyć na załogi z mistrzostw Polski w mocnych samochodach z napędem 4×4. Rajdówki klasy R5, najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje, jakimi można się ścigać na krajowych odcinkach specjalnych, do Wisły i Istebnej przywiozą załogi Maciej Lubiak/Michał Trela (Hyundai i20 R5) oraz Marcin Babraj/Jakub Wróbel (Skoda Fabia R5). Łącznie w ramach mistrzostw Śląska wystartuje 50 załóg.

Rajd Wisły to także runda GO+ Cars Historycznego Pucharu Południa, czyli cyklu dla zawodników dysponujących rajdówkami sprzed lat. Wśród pasjonatów klasycznej motoryzacji, którzy zdecydowali się na start w imprezie organizowanej przez Automobilklub Śląski, jest m.in. Grzegorz Olchawski. Kierowca z Krakowa pojedzie zjawiskowym Audi Quattro, wraz z Łukaszem Wrońskim – mistrzem Polski z 2003 roku, który ten tytuł przypieczętował właśnie na trasach Rajdu Wisły.

Z kolei w trzeciej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska wystartują 42 duety kierowca/pilot. Zgodnie z regulaminem, uczestnicy Super KJS przejadą skrócone warianty odcinków specjalnych.

Sportowa rywalizacja w RSMŚl i GO+ Cars HPP rozegra się na siedmiu odcinkach specjalnych. Zawody rozpoczną się w piątek, 27 września, o 18:50 na Placu Hoffa w Wiśle. Zaraz po ceremonii startu zawodnicy zmierzą się na trasie 2,5-kilometrowego oesu w Wiśle. W sobotę załogi czekają po trzy przejazdy prób Koniaków (4,4 km) oraz Kotelnica (7,57 km).

Bazą rajdu będzie kompleks Zagroń w Istebnej, gdzie zlokalizowano biura zawodów i park serwisowy, w którym będzie można zobaczyć mechaników pracujących przy rajdowych samochodach. Zwycięzców rajdu poznamy na mecie, którą w tym roku zaplanowano w Istebnej, przy Amfiteatrze pod Skocznią. Zgodnie z harmonogramem pierwsza z załóg wjedzie na metę w sobotę, 28 września o 16:38.

Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie www.rajd-wisly.pl.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed 65. Rajdem Wisły:

1. Godula/Nowak 69 pkt
2. Sroka/Woźniak 55 pkt
3. Sordyl/Korzeniowski 49 pkt
4. Rokita/Habuda 41 pkt
5. Adam Wrocławski 33 pkt
6. Maciej Matysiak 26 pkt
7. Watras/Kluczewski 15 pkt
8. Baran/Paciej 10 pkt
9. Hawro/Kielar 8 pkt
10. Zardzewiały/Mroszczyk 8 pkt

Harmonogram 65. Rajdu Wisły

Piątek, 27 września

18:50 – start rajdu (Wisła, Plac Hoffa)
19:00 – OS1: Wisła (2,5 km)

Sobota, 28 września

8:10 – serwis A: 10 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
8:38 – OS2: Koniaków 1 (4,12 km)
9:11– OS3: Kotelnica 1 (7,57 km)
10:41 – serwis B: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
11:24 – OS4: Koniaków 2 (4,12 km)
11:57 – OS5: Kotelnica 2 (7,57 km)
13:27 – serwis C: 30 min. (Istebna, kompleks Zagroń)
14:10 – OS6: Koniaków 3 (4,12 km)
14:43 – OS7: Kotelnica 3 (7,57 km)
16:38 – ceremonia mety (Istebna, amfiteatr przy skoczni)

Patronat honorowy nad 65. edycją Rajdu Wisły objął Jakub ChełstowskiMarszałek Województwa Śląskiego oraz Starosta Powiatu Żywieckiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2019 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także: GO+ Cars, GO+ EAuto, Fundacja GO+, Kompleks Zagroń, Fundacja Trzeźwość, Ramirent, Wiślańskie Centrum Kultury, Polski Związek Narciarski, Ireco Motorsport, Wikoss Sport, Japan Motors, Justus, Peugeot Uliarczyk i Polski Serwis Floty.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Motorsport.com, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl, Infobeskidy.eu, Rally and Race oraz Kronika Rajdów.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
  • 15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
  • 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
  • 27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
  • 15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Najgorętsze sytuacje z 2 rundy Mistrzostw Włoch w Rallycrossie

W materiale najciekawsze sytuacja na torze podczas 2 rundy Mistrzostw Włoch w Rallycrossie - Rallycross Italia Castelletto...

Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dla Felixa i Adriana Mroszczyka!

W ubiegły weekend Paweł "Felix" Danilczuk i Adrian Mroszczyk wygrali Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i...

Pierwsze trofeum Gosi Rdest w Alpine Europa Cup

Podczas drugiej rundy sezonu europejskiego pucharu Alpine, Gosia Rdest zaliczyła swój najlepszy start do tej pory. W...

Biało-czerwona we włoskiej Adrii. Czepiel wygrywa

Karol Czepiel został zwycięzcą drugiej rundy Karting Campionato Italiano czyli Kartingowych Mistrzostw Włoch, którą rozegrano na torze...

Polskie BMW M2 wkracza na tory

Na najbliższej rundzie Paweł Melon zaprezentuje swoje nowe auto do startów w Rallycrossie. Kierowca zapowiedział je w...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...

Mariusz Pelikański wraca za kierownicę – pojedzie w Wałbrzychu autem wybranym przez… kibiców

Mariusz Pelikański, mistrz Peugeot Cup z sezonu 2003 wystartuję podczas jednej z amatorskich imprez organizowanych przez grupę Walim Rajdowy. Znanego „Pelikana” zobaczymy na Wałbrzyskim...