Bondarev i Lammers kartingowymi mistrzami Europy AD 2023

© KSP Reportages

Tytuły tegorocznych kartingowych mistrzów Europy trafiły do Ukraińca Oleksandra Bondareva i Holendra Rene Lammersa, którzy okazali się najlepsi po czterech odsłonach rywalizacji w kategoriach OK i OK Junior. Dla Ukraińca zdobycie mistrzostwa Europy to niezwykłe osiągnięcie.

Za nami tegoroczny cykl Kartingowych Mistrzostw Europy kategorii OK i OK Junior. Mistrzowski tytuł wśród juniorów wywalczył ukraiński kierowca Oleksandr Bondarev, bohater nie tylko całej Ukrainy, ale również i Polskiego Kartingu, bowiem w ubiegłym sezonie znalazł się na okładce wydania. Bondarev dokonał prawdziwego wyczynu, bo w minionym sezonie podczas hiszpańskiej rundy mistrzostw Europy uległ poważnemu wypadkowi, który nie tylko wykluczył go z rywalizacji, ale postawił pod znakiem zapytania jego dalszą karierę. Młodziutki Ukrainiec dziś świętuje tytuł mistrzowski, a cała historia nadaje się na scenariusz filmu o wielkim powrocie na szczyt sportowca.

Oleksandr Bondarev wygrał tegoroczne mistrzostwa w niezwykle przekonujący sposób. W pierwszej rundzie, rozegranej znów w Hiszpanii był drugi, potem dwukrotnie zwyciężał w Czechach i Danii, by w ostatniej odsłonie cyklu uplasować się na najniższym stopniu podium. Po mistrzowskim tryumfie kierowca Kart Republic okazał się również liderem światowego rankingu kategorii OK Junior i wiceliderem w klasyfikacji generalnej, ustępując jedynie Belgowi Thibautowi Ramaekersowi, który wzbogacił się o jedną rundę w klasie X30 Junior, dzięki czemu zyskał 25 punktów więcej.

Dwa lata wcześniej Bondarev stanął na podium CIK FIA Karting Academy Trophy, plasując się na trzeciej pozycji. Już wówczas tym sukcesem dał znać o sobie i trafił do wielu notesów. Po wypadku niewielu dawało mu szanse ponownego zaistnienia w międzynarodowym kartingu. Ale niezwykły upór i konsekwentne dążenie do celu młodego Ukraińca, dało mu wielki, upragniony sukces. Dziś Oleksandr Bondarev jest synonimem nie tylko walki o powrót na tor, ale o wielkie marzenie.

W ostatniej rundzie Kartingowych Mistrzostw Europy walkę o pole position w kategorii juniorskiej zdominowali Belgowie. Trening oficjalny wygrał Thibaut Ramaekers, a drugi był Dries Van Langendonck. Bondarev uplasował się na odległej 29. pozycji, co znacznie utrudniło mu walkę o czołowe pozycje. Sytuacja na czele po heatach kwalifikacyjnych się nie zmieniła. Dwaj Belgowie solidarnie plasowali się na czołowych pozycjach, a trzecie i czwarte miejsce zajmowali Hiszpan Cristian Costoya i Włoch Iacopo Martinese. Ukrainiec Bondarev po pięciu wyścigach znalazł się na siódmej pozycji, co było dowodem jego skutecznej jazdy.

Dopiero po super heatach Włoch Martinese przeskoczył w klasyfikacji Van Langendoncka po zwycięstwie w przedfinałowym super heacie, a Bondariev uplasował się na czwartej pozycji, po znakomitej wygranej z Ramaekersem w drugim super heacie.

Kolejność klasyfikacji w finale praktycznie nie zmieniła się. Jedynie Oleksandr Bondarev wyprzedził Driesa Van Langendoncka i uplasował się na trzeciej pozycji, pieczętując tym samym swój tytuł. Wygrał Thibaut Ramaekers, a drugi był Iacopo Martinese.
W kategorii OK Junior w Cremonie Polacy nie wystartowali.

Klasyfikacja OK Junior
1. Thibaut Ramaekers BEL =
2. Iacopo Martinese ITA +0.811 =
3. Oleksandr Bondarev UKR +2.578 +P1
4. Dries Van Langendonck BEL +2.755 -P1
5. Stepan Antonov* +6.860 +P3
* Decyzją FIA nie można oznaczać tego zawodnika nazwą państwa.

Z kolei w seniorskiej kategorii OK najszybszym kierowcą okazał się reprezentant gospodarzy Luigi Coluccio, który w finale wyprzedził mistrzów świata Enzo Tarnvanichkula oraz Keana Nakamurę-Bertę. Mistrz Europy Rene Lammers uplasował się na czwartej pozycji. W finale wystartowała również dwójka polskich zawodników. Maciej Gładysz zajął 12. miejsce, po pięciosekundowej karze za zderzak (finiszował jako ósmy), a Jan Przyrowski uplasował się na 18. pozycji po doskonałej jeździe po której przesunął się o 13 miejsc.

Rywalizację w Cremonie od mocnego uderzenia rozpoczął Francuz Louis Iglesias, który zdobył pole position. Jednak to było wszystko na co było stać francuskiego kierowcę, bowiem po heatach plasował się jako szesnasty zawodnik. Prowadzenie objął Rene Lammers, a tuż za nim plasowali się Enzo Tarnvanichkul oraz Kean Nakamura-Berta. W heatach błysnął również Irlandczyk Fion Mc Laughlin, który plasował się na czwartej pozycji. Taką samą pozycję okupował również po super heatach.

Polacy po kwalifikacjach zajmowali kolejno 17. miejsce Maciej Gładysz, 41. Gustaw Wiśniewski, 43. Jan Przyrowski i 53. Iwo Beszterda. Po super heatach awans do finału wywalczyła dwójka Gładysz (P15), Przyrowski (P31), a Gustaw Wiśniewski (P39) i Iwo Beszterda (P54) zakończyli swój udział w zawodach.

Finał był popisem znakomitej jazdy Włocha, który skutecznie zaatakował z czwartej pozycji i na pozycję lidera wskoczył tuż po odwołaniu żółtej flagi, która obowiązywała przez cztery pierwsze okrążenia z powodu kraksy pięciu zawodników z drugiej części stawki.