czwartek, 1 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościDominik Stříteský, czyli młody talent, który „objechał” Kopeckiego

Dominik Stříteský, czyli młody talent, który „objechał” Kopeckiego

Niewątpliwie największą niespodzianką, a zarazem sensacją tegorocznej edycji Kowax Valašská Rally Valmez był Dominik Stříteský, zaledwie 22-letni debiutant w samochodzie klasy R5.

Dla ubiegłorocznego zdobywcy tytułu mistrzowskiego klasy 6 był to pierwszy występ w Skodzie Fabii R5 ze stajni Vančik Motorsport. Również Danny Persein, pilot Dominik Stříteský’ego był „świeżakiem”, ponieważ dopiero po raz drugi zasiadł u boku zawodnika korzystającego z auta tej kategorii.

Pierwsze oesowe podium

Już na pierwszym odcinku specjalnym wykręcili trzeci czas w klasyfikacji generalnej tracąc niecałe trzy sekundy do Jana Kopeckiego (Skoda Fabia Rally2 Evo). O zaledwie 0.4 s zostawili za sobą czwartego Filipa Mareša (Skoda Fabia Rally2 Evo). W późniejszej części dnia zanotowali dwukrotnie szósty i raz piąty rezultat co ostatecznie dało im szóstą pozycję w generalce pierwszego etapu. W dodatku na OS 4 liczącym prawie 20-kilometrów dojechali do mety ze stratą tylko 0.2 s do zajmujących czwartą pozycję Erika Caisa (Ford Fiesta Rally2) oraz Jana Kopeckiego.

Petarda drugiego etapu

Początek drugiego dnia to czwarty czas na odcinku „Jurinka” ze stratą zaledwie 0.6 s do trzeciego Miroslava Jakeša (Skoda Fabia R5) oraz przewagą 0.3 s nad piątym Martinem Vlčekiem (Hyundai i20 R5). Oes później notują dopiero siódmy czas, który pozwala im na ominięcie ósmych braci Kotarba w Citroenie C3 Rally2 o 5.6 s.

Coraz bliżej wygranego odcinka

Na ponad 15-kilometrowym odcinku specjalnym zamykającym pierwszą pętlę niedzielnej odsłony zmagań na trasach Kowax Valašská Rally Valmez duet Stříteský/Persein dojeżdża do mety notując drugi czas, tylko 2.7 s za samym Nikolayem Gryazinem (Volkswagen Polo GTI R5), który zdecydowanie był poza zasięgiem rywali przez cały weekend. Na kolejnym ,,rz-ecie” po raz kolejny notują czwarty czas, ale ze stratą 0.1 s do trzeciego Gryazina! Tylko tyle brakowało, aby ominęli zawodnika mającego na swoim koncie ponad 80 startów w autach klasy R5 na przełomie prawie pięciu sezonów.

Foto:Josef Petru

Szczęście dopisywało młodej załodze również w końcówce etapu. Po szóstym rezultacie już na ostatnim odcinku zajęli ex aequo drugą pozycję z Erikem Caisem, z którym to aktualny pilot Dominika Stříteskiego, czyli Danny Persein, zaliczył swój debiut w samochodzie klasy Rally2 podczas 2. Rally Kipard. Na ostatnim dziesiątym oesie załoga straciła 4.2 s do Gryazina, który wygrał w generalce Kowax Valašská Rally Valmez.

Podium w Mistrzostwach Europy Centralnej

W łącznej klasyfikacji generalnej Dominik Stříteský z Dannym Perseinem uplasowali się 20.2 s za trzecim Filipem Marešem, ale w generalce cyklu Central Rally Trophy byli drudzy, przegrywając tylko z Gryazinem oraz pokonując trzeciego Caisa (warto dodać, że rocznikowo jest to rówieśnik Czecha) z przewagą 8.6 s.

Dominik Reda
Rajdy samochodowe są jego całym życiem. Interesuje go wszystko co z nimi jest związane – ciekawostki, statystyki, historia. W Rally and Race Dominik będzie Wam przybliżał wszystko co związane jest z tą dyscypliną motorsportu.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Niki Lauda ma swoją ulicę. Wyjątkowy hołd Mercedesa dla legendy

Niki Lauda
Niki Lauda został uhonorowany przez Mercedesa. Trzykrotny mistrz świata F1 i wieloletni dyrektor zespołu z Brackley ma...

DTM zakończy żywot? Gerhard Berger przekazał złą wiadomość

DTM
DTM ma duże kłopoty. Gerhard Berger poinformował o zakończeniu działalności spółki macierzystej DTM - firmy ITR. Na...

Kacper Wróblewski pojedzie „zerówką” w 60. Rajdzie Barbórka

Kacper Wróblewski wystartuje w "zerówce"
Kacper Wróblewski wystartuje samochodem funkcyjnym w 60. Rajdzie Barbórka. Usiądzie za kierownicą Toyoty GR Yaris, a na...

Jubileuszowa, 60. edycja Nocnej Jazdy Konkursowej już 10 grudnia

Automobilklub Wielkopolski zaprasza na jubileuszową, 60. edycję Nocnej Jazdy Konkursowej - idealną propozycję dla tych, którzy szukają...

Jessica Hawkins w symulatorze Astona Martina

Ambasadorka Astona Martina, Jessica Hawkins, wykonała kolejny krok w drodze do Formuły 1. Brytyjka jest pierwszą kobietą,...

NAJPOCZYTNIEJSZE