sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEF1, WRC, RSMP w telewizji publicznej? Kibicu, wypełnij formularz KRRiT

F1, WRC, RSMP w telewizji publicznej? Kibicu, wypełnij formularz KRRiT

Formuła 1, Rajdowe Mistrzostwa Świata, a może RSMP lub WSMP w… publicznej telewizji, całkowicie za darmo? Taki scenariusz wydaje się możliwy do realizacji! KRRiT rozpoczęła społeczne konsultacje w sprawie nowelizacji rozporządzenia z dnia 17 listopada 2014 roku. Owy dokument określał listę dyscyplin sportowych, które polska telewizja powinna transmitować na żywo. Ustawodawca proponuje własne pomysły, ale otwiera się na dialog, zachęcając widzów do zabrania głosu. To znakomita szansa dla sympatyków motorsportu. Kibicu… wypełnij formularz!

O tym jakie dyscypliny sportu transmituje się w darmowych pasmach telewizji publicznej decyduje stosowna Ustawa o radiofonii i telewizji. Niestety, ze względu na fakt, że sporty motorowe są… niszową formą rozrywki, legislatorzy pomijali zarówno rajdy jak i wyścigi samochodowe, stawiając na Olimpiadę, futbol, skoki narciarskie, a następnie siatkówkę i lekkoatletykę. Ten stan rzeczy może jednak ulec zmianie. KRRiT poinformowała właśnie o rozpoczęciu społecznych konsultacji w tej sprawie. I choć zaproponowano już odświeżoną listę dyscyplin sportowych, obywatele mogą zabrać głos, proponując… własne dyscypliny.

Formularz przygotowany przez KRRiT znajdziecie pod tym linkiem. Termin zgłaszania uwag oraz opinii ustalono od dnia 25 września do 27 października 2023 roku. Odpowiedni raport zostanie opublikowany maksymalnie po upływie 60 dni od zakończenia konsultacji. Ankieta jest całkowicie anonimowa, zaś opinię można również wysłać poprzez pocztę elektroniczną.

Kochani kibice, czytelnicy, sympatycy wszystkiego, co związane z motorsportem i szeroko rozumianą motoryzacją. Apelujemy do Was, weźcie udział w głosowaniu i zareagujcie na apel KRRiT. Być może będzie to furtka do tego, żeby choć odrobinę zwiększyć ekspozycję medialną naszych ulubionych sportów. I pomóc w promocji oficjalnych i amatorskich serii.

fot. gov.pl

Ważne wydarzenia w ustawie

Ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku zakładała, że telewizja publiczna może nadawać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o… „zasadniczym znaczeniu społecznym”. W poczet takich wydarzeń włączono letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, oficjalne spotkania polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz mecze biało-czerwonych drużyn w rozgrywkach UEFA. W 2014 roku KRRiT opublikowała rozporządzenie rozszerzające listę, dodając do niej między innymi Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, Puchar Świata w skokach narciarskich, Puchar Świata w biegach narciarskich kobiet czy imprezy rangi mistrzowskiej w piłce ręcznej oraz siatkówce. Dzisiaj KRRiT chce odświeżyć zbiór, dodając do niego puchary tenisowe (Roland Garros, Wimbledon, US Open oraz Australian Open) i Ligę Konferencji Europy. Ze względu na niewielkie zainteresowanie widzów, z zestawienia zniknąć mają biegi narciarskie kobiet.

Informację o społecznych konsultacjach znajdziecie już na oficjalnej, rządowej stronie. Po więcej wieści ze świata wszystkich dyscyplin motorsportu zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu Duda vs Szafrański. Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

Choinka z dostawą na dachu Subaru Impreza

Choinka Subaru Impreza
Macie już choinkę? Rallye-Magazine pokazuje jak dostarczyć ją przy pomocy Subaru Impreza. Nie róbcie tego w domu! Choinka...

Duda kontra Szafrański – wygrywa Mitsubishi Lancer Grzegorza Dudy

Duda kontra Szafranski - evo subaru
5 sezon programu telewizyjnego Duda kontra Szafrański wygrywa Grzegorz Duda ze swoim Mitsubishi "Evo". Fakt ten wspominamy,...

NAJPOCZYTNIEJSZE