Historia powstania rajdowej legendy – Ford Focus WRC

334

Opowieść o jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli aut rajdowych świata. Od koncepcji po odsłonięcie egzemplarza z nazwiskami McRae i Grist na bocznej szybie. Ford Focus WRC w materiale nagranym kamerą VHS.

Ford Focus WRC pierwszej generacji zadebiutował w Rajdzie Monte Carlo 1999. Zwycięstwa w Mistrzostwach Świata odnosiły w tym modelu załogi Colin McRae / Nicky Grist i Carlos Sainz / Luís Moya. Focus podobnie jak poprzednia niesamowicie kultowa konstrukcja rajdowa Forda – Escort Cosworth nie wywiózł żadnego z kierowców na szczyt podium po tytuł mistrzowski. Jedynie McRae / Grist w 2001 roku zdobyli tytuł Wicemistrzów Świata. Również w kategorii producentów Focus WRC przegrywał w swoich czasach z Toyotą Corollą WRC i Peugeotem 206 WRC. Natomiast czy był kultowy? Czy rozpoznajecie jego bryłę? Oczywiście, że tak!

Kolejne ewolucje Focusa WRC to równie wyśmienici kierowcy – Markko Märtin, Marcus Grönholm, Mikko Hirvonen i Jari-Matti Latvala. W latach 2006 i 2007 Ford wywalczył mistrzostwo w kategorii producentów, ale nadal brak indywidualnego tytułu mistrzowskiego.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.