GP Holandii zostanie zbjoktowane? Taksówkarze szykują protest

GP Holandii zbojkotowane? Taksówkarze robią problemy
GP Holandii zbojkotowane? Taksówkarze robią problemy (fot. Red Bull Racing)

GP Holandii w F1 może zostać zbojkotowane. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny za sprawą protestu taksówkarzy. Na domowym wyścigu Maxa Verstappena pojawi się ponad 100 tys. fanów. Z jednej strony impreza ma zagwarantowany komercyjny sukces, ale z drugiej pojawia się mnóstwo problemów.

Bojkot GP Holandii za sprawą taksówkarzy to sprawa, o której poinformował zagraniczny portal racingnews365.com. Dziennikarze ustalili, że wielu taksówkarzy może mieć problemy z dojazdem do toru Zandvoort. Około 150 osób nie posiada odpowiedniego certyfikatu, żeby obsługiwać fanów F1.

Zobacz: Zandvoort zostaje w kalendarzu F1. Grand Prix Holandii do 2025 roku

Winni są organizatorzy i holenderska gmina – przydzielili niewielką liczbę przepustek nazywanych „taxi pass”. Przedstawiciel urzędu miejskiego poinformował, że wprowadzono zmiany w udostępnianiu certyfikatów. Stało się tak za sprawą wielu taksówkarzy, którzy łamali przepisy oraz pojawiali się w niedozwolonych miejscach. Niektórzy z nich nawet posunęli się do tego, że podrobili certyfikaty i wjeżdżali bez pozwolenia na teren zamkniętej strefy.

Lokalni włodarze chcieli w tym roku mocno ograniczyć zamieszanie wokół toru Zandvoort. Stąd decyzja o ograniczeniu dostępu. W odwecie taksówkarze zagrozili protestem oraz blokadą dróg dojazdowych w okolicach toru wyścigowego.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna – władze miasta starają się zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu i przygotowują plan awaryjny. Rzecznik toru Zandvoort w rozmowie z lokalnymi mediami stwierdził, że organizatorzy mają prawo przeprowadzić strajk, ale władze toru są w stałym kontakcie z policją, żeby ograniczyć utrudnienia związane z demonstracją.

GP Holandii F1 – harmonogram, gdzie oglądać?

GP Holandii odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia 2023 roku. Transmisja wyścigu w języku polskim będzie dostępna w serwisie streamingowym Viaplay oraz F1 TV Pro. Żadna stacja telewizyjna w Polsce nie będzie relacjonować wydarzenia w otwartym kanale. Wyścigowy weekend rozpocznie się sesją piątkową, a następnie sobotnią. Niedzielny wyścig zaplanowano na godzinę 15:00.

Piątek – 25 sierpnia 2023

  • 12:15 – 13:45 – Pierwszy trening
  • 15:45 – 17:15 – Drugi trening

Sobota – 26 sierpnia 2023

  • 11:15 – 12:45 – Trzeci trening
  • 15:00 – 16:00 – Kwalifikacje

Niedziela – 27 sierpnia 2023

  • 15:00 – 17:00 – Wyścig