Jacek Pydys wystartuje w ADAC 24h Nurburgring!

Pydys
fot. Jacek Pydys - prywatne archiwum

Przez przeszło dekadę Jacek Pydys pracował na miano biało-czerwonej legendy północnej pętli Nurburgringu… Nasz rodak jest w końcu pierwszym Polakiem w historii, który zwyciężył w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie – 24h Nurburgring. Mimo marzeń zrealizowanych w sezonie 2021, Pydys ma apetyt na kolejne triumfy. Jacek stanie na starcie tegorocznej edycji, wraz z ekipą Koppen Motorsport powalczy o zwycięstwo za kierownicą Porsche 911 991. w klasie V6!

Jeśli fani wyścigów długodystansowych zapisują w swoich kalendarzach kluczowe weekendy sezonu 2023, to okres pomiędzy 18 oraz 21 maja zaznaczony jest grubą, czerwoną kreską! Wielkimi krokami zbliża się bowiem jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku, i jeden z najtrudniejszych wyścigów endurance na świecie – ADAC 51. 24h Nurburgring! O triumf na „Zielonym Piekle” powalczy ponad sto zespołów, nie zabraknie załóg fabrycznych i maszyn królewskiej kategorii GT3… W tym panteonie wyścigowych gwiazd zobaczymy też… polską flagę! Do kolejnego startu w niemieckim klasyku szykuje się Jacek Pydys – jedyny Polak w historii, który poznał już smak zwycięstwa w 24h Nurburgring. Pydys ponownie łączy swoje siły z ekipą Koppen Motorsport, i tak jak w latach ubiegłych, zapowiada… walkę o wygraną!

fot. Jacek Pydys – prywatne archiwum

Po chwałę… po raz drugi!

Nasz weteran „Zielonego Piekła” ma już na swoim koncie zwycięstwo w morderczym, 24-godzinnym wyścigu na Nurburgringu. Ba, Pydys jest pierwszym Polakiem w historii, który stanął na najwyższym stopniu podium tego maratonu. Jacek dokonał tego w sezonie 2021, ścigając się za sterami Porsche Caymana 718 GTS w kategorii SP4T. Polak mógł powtórzyć ten wyczyn przed rokiem, jednak jego kompan z zespołu roztrzaskał samochód na nocnym stincie. I choć w tym roku Pydys zmienia klasę i maszynę, cel pozostaje dokładnie ten sam:

Wracamy do walki na Nordschleife. W tym roku rywalizujemy w innej, nieco trudniejszej klasie VLN V6. Startują w niej wyłącznie maszyny do 3400 cm3 i 360 koni mechanicznych. Te parametry spełniają jedynie Porsche 911 Carrera 991. oraz Porsche Cayman S. Pojadę za kierownicą 911 – znakomicie zbudowanej konstrukcji, zestrojonej pod ten obiekt. Wiem, że klasa będzie mocno obsadzona, jest tu kilku oponentów, którzy mają chrapkę na triumf. Będziemy walczyć do samego końca, chcemy wygrać, chcemy znów zapisać się w historii. Zwłaszcza po zeszłorocznej porażce, która wciąż nas boli. Czuję, iż są spore szanse. Ale to jest 24h Nurburgring, to jest „Zielone Piekło”. Tu może wydarzyć się absolutnie wszystko.

Do tej chwili przygotowywałem się tygodniami… Pracowałem na symulatorze, oczywiście trenowałem na torze. Jestem gotowy mentalnie, chciałem oczyścić głowę, nabrać takiej dodatkowej pewności siebie. Nie jestem już młodzieniaszkiem, ale czuję się też mocny w ujęciu fizycznym. Po raz kolejny łączę siły z ekipą Koppen Motorsport. Moimi kompanami będą Alexander Koppen – szef zespołu, bardzo szybki w kwalifikacjach i na pojedynczych okrążeniach. Drugim kierowcą jest młodziutki Sebastian Rings, który potrafi utrzymywać równe tempo. Z Sebastianem pokonamy większość stintów, świetnie się zgraliśmy. Więc jestem dobrej myśli. Dziękuję za Wasze wsparcie, miłe słowa. Dziękuję za dopingowanie. Zrobię co w mojej mocy, żeby polska flaga znów powiewała nad podium Nurburgringu…”.

Jacku, trzymamy kciuki!

24-godzinny wyścig poprzedzą trzy sesje kwalifikacyjne. Pierwsza odbędzie się w czwartek między 13:15 a 15:00. Kolejną, nocną „czasówkę” zaplanowano od 20:00 do 23:30 (takie są regulaminowe wymogi wyścigu, musi odbyć się jedna sesja po zmroku). Kierowcy wrócą na tor w piątek, ostatnia sesja odbędzie się między 13:30 a 14:45. Na czołówkę ADAC 24h czeka jeszcze finałowa, czwarta sesja (17:30 – 19:15 – Top Qualifying), która zadecyduje o pozycjach startowych i pole position. Zgodnie z przepisami, miejsca startowe wyznaczają zsumowane, najlepsze czasy ze wszystkich etapów. Długodystansowa fiesta rozpocznie się w sobotę. Po rozgrzewce i ceremonii startu stawka wykona okrążenie formujące, czerwone światła zgasną punktualnie o 16:00. W ADAC 24h Nurburgring 2023 weźmie udział aż 136 zespołów. W akcji zobaczymy dwóch rodaków, swój start potwierdził też Kuba Giermaziak.

Zachęcamy Was do zaobserwowania profilu Jacka w mediach społecznościowych. Wspólnie możemy przyczynić się do tego, aby o dokonaniach naszego rodaka usłyszeli nie tylko fani sportów motorowych, co wymiernie przyczyni się do promocji rodzimego motorsportu oraz świata wyścigów długodystansowych. Tych, którzy dopiero dziś poznali tę wyjątkową osobę odsyłamy do naszego obszernego wywiadu, w którym Jacek zabrał nas w prawdziwą podróż po swojej karierze. Dając świadectwo prawdziwej miłości do wyścigów oraz północnej pętli!

Komplet informacji o ADAC 24h Nurburgring znajdziecie na oficjalnej witrynie wydarzenia. Po więcej kluczowych wiadomości z „Zielonego Piekła” zapraszamy na www.rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!