Kajetan Świder i Marcin Borycki wracają na odcinki „Cieszynki”

100
fot. RallyShot - Wojciech Anusiewicz

Lista zgłoszeń 47. Orlen Oil Rajd Cieszyńska Barbórka nie pozostawia złudzeń – to będzie widowiskowy finał rajdowego sezonu na Śląsku. Na kultowych trasach Beskidu Cieszyńskiego nie zabraknie mocnej obsady oraz czołowych zawodników tego regionu. Do startu w finałowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Południa przygotowują się również Kajetan Świder i Marcin Borycki.

Reprezentanci barw Bruk Rally Team wracają do cyklu dokładnie rok od zeszłorocznego startu, żeby po raz drugi wpisać „Cieszynkę” do wspólnego „rajdowego CV”. Cel na najbliższy weekend to ponownie sięgnąć po wynik na podium (17-18 listopada 2023).

Podobnie, jak rok temu, bronią załogi będzie charakterystyczny żółto-czarny Ford Fiesta Rally4 w barwach firm BRUK S.A., TRIBAG S.A., Stomatologia Klocek & Świder, Kostka Serwis Motorsport oraz Buchti.pl Promotion i Automobilklubu Ziemi Tyskiej. Autorzy zeszłorocznego wyniku na drugim stopniu podium w Cieszynie (w klasach Rally4 i Open 2) w najbliższy weekend będą mieć w swojej grupie jeszcze mocniejszych rywali. Pięć załóg dysponować będzie samochodami w specyfikacji Rally4, a do Open 2 zgłosiło się ich aż piętnaście. 47 z 59 rajdówek w szóstej rundzie RMP (czwartej zaliczanej do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2023), to konstrukcje z napędem na jedną oś.

Z zespołową Fiestą Rally4 wiąże się pewna ciekawostka, ponieważ Kajetan Świder dziesiąty raz powalczy nią o punkty. Jednocześnie, młody kierowca z Katowic, w ten piątek zaliczy swój 40 start w karierze, a to oznacza, że ekipa Bruk Rally Team będzie mieć okazję by świętować podwójny jubileusz.

47. edycja Cieszyńskiej Barbórki to trzy identyczne pętle, w ramach których przygotowano przejazdy dwóch odcinków specjalnych: Zamarski (8,4 km) oraz Lipowiec (8 km) – w hołdzie nazwany imieniem Zbigniewa Cieślara. Aby w tradycyjny sposób zainaugurować „Cieszynkę”, na piątkowy wieczór zaplanowano jeszcze miejski nocny i widowiskowy prolog (rozgrywany poza oficjalną klasyfikacją). Prognozy wskazują, że obok wymagających technicznych tras, zawodnicy będą musieli się zmierzyć z dynamiczną deszczową pogodą, a to najlepsza rekomendacja blisko 50 km twardej i zaciętej walki. Zapowiada się gratka dla kibiców i prawdziwe święto sportu w Cieszynie.

 

Kajetan Świder (Bruk Rally Team): Jeśli kończyć sezon, to właśnie w takiej rajdowej atmosferze, którą daje tylko Cieszyńska Barbórka. Bardzo się cieszę, że jeszcze w tym roku mamy szansę wrócić za kierownicę Fiesty. To będzie mój drugi start w Cieszynie, więc podchodzę do niego z pełnym respektem. Kultowy rajd z bardzo wymagającymi odcinkami i wręcz legendarną loterią, jako w tym regionie potrafi przynieść listopadowa pogoda.

Kluczem do dobrego wyniku jest odpowiedni dobór opon, w którym trzeba tu mieć stalowe nerwy i wyczekać do samego końca. Wtedy ma się jakieś szanse, że pogoda nie zaskoczy aż tak bardzo. Mamy z tym startem duże nadzieje, że będzie dla nas szczęśliwy, a pod względem co najmniej tak udany, jak w sezonie 2022. Liczymy na ogromną przyjemność z rywalizacji, że swoją jazdą troszkę rozgrzejemy kibiców, a przede wszystkim, że podziękujemy za doping i wsparcie, jakie otrzymaliśmy w tym roku.