Kajetanowicz vs Zasada w półfinale plebiscytu FIA ERC

236
Kajetanowicz
fot. fiaerc.com

Czas na biało-czerwony półfinał plebiscytu FIA ERC na najlepszego zawodnika w historii mistrzostw Starego Kontynentu. Na przeciw siebie stają dwaj, trzykrotni czempioni – Kajetan Kajetanowicz i Sobiesław Zasada. Głosowanie potrwa dobę.

Kajetanowicz został pierwszym półfinalistą plebiscytu FIA ERC. Polak piastuje szczególne miejsce w galerii sław Mistrzostw Europy. W statystykach pucharu widnieje ledwie trzech zawodników którym udało się ustrzelić hat-tricka, jednak Polak jest jedynym kierowcą w stawce, który panował nieprzerwanie przez trzy sezony (2015-2017). Zaczęło się od roku 2015, w którym nasz rodak zdeklasował Craiga Breena. Kajetan wygrał wtedy trzy rajdy (Austria, Cypr, Grecja), trzykrotnie był drugi, raz trzeci. 230 punktów wystarczyło, żeby Polacy cieszyli się z kolejnej wiktorii na Starym Kontynencie. W 2016 Kajetanowicz pobił Alexeya Lukyanuka, choć udało mu się wygrać jedynie jedną rundę, 25. Rajd Rzeszowski. Ostatni tytuł z 2017 roku to gładkie zwycięstwo z Portugalczykiem, Bruno Magalhaesem. „Kajto” znów świętował tylko jedną wiktorię (Grecja), ale wygrał z bezpiecznym zapasem.

Rywalem najbardziej utytułowanego polskiego kierowcy rajdowego będzie… żywa legenda rodzimego motorsportu, Sobiesław Zasada. Pan Sobiesław także należy do ekskluzywnego grona trzykrotnych czempionów Mistrzostw Europy. Polak dokonał tego w 1966, 1967 oraz 1971 roku. W 1966 Sobiesław wykorzystywał kilka konstrukcji – Rovera 2000, Steyr Pucha 650 TR oraz… legendarnego Mini Coopera. W duecie z Kazimierzem Osińskim udało mu się zatriumfować w jednej rundzie – włoskim Rallye dei Fiori. Drugą wiktorię z rzędu wywalczył za kierownicą Lancii Fulvii Coupe, Porsche 911 oraz Porsche 912. W 1971 roku nasz rodak pozostał wierny niemieckiej, rajdowej technologi z Monachium, triumfując w BMW 2002 Ti.

We wcześniejszej fazie plebiscytu Kajetanowicz pokonał Jana Kopeckyego (68% głosów) i Lucę Rosettiego (aż 80% głosów). Zasada wyeliminował Antonio Zaniniego (76% głosów) oraz Patricka Snijersa (73% głosów). W drugim półfinale plebiscytu FIA ERC zmierzą się Giandomenico Basso (mistrz 2006 i 2009) oraz Fabrizio Tabaton (mistrz 1986 oraz 1988).

fot. fiaerc.com

Wybieramy cesarza Europy!

Plebiscyt na najlepszego zawodnika w historii rajdowych mistrzostw Starego Kontynentu jest jedną z form celebracji siedemdziesięciolecia czempionatu. Promotor FIA ERC wybrał dwunastu najlepszych zawodników, biorąc pod uwagę czystą matematykę – liczbę startów, tytułów mistrzowskich (minimum dwa), wygranych rajdów i miejsc na podium. Następne cztery miejsca przyznano w formie „dzikich kart” – dla zawodników, którzy zdecydowanie wpłynęli na „swoją” erę turnieju. Głosowanie jest darmowe i odbywa się w formie online, metodą pucharową. Zwycięzca danej pary przechodzi dalej, czytelnicy mają cała dobę na zagłosowanie na danego zawodnika. Poza Kajetanowiczem, nominację otrzymał również weteran biało-czerwonych oraz zagranicznych odcinków specjalnych – Sobiesław Zasada.

Swoje głosy na Zasadę i Kajetanowicza można już oddawać na oficjalnej stronie FIA ERC. Więcej wieści z europejskich i światowych oesów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!