Kartingowe Mistrzostwa Europy w Trzyńcu. Klara Kowalczyk najwyżej z Polaków

Klara Kowalczyk

W miniony weekend w czeskim Trzyńcu zakończyła się druga odsłona Kartingowych Mistrzostw Europy oraz inauguracyjna runda FIA Karting Academy Trophy. Najlepszą pozycję w zawodach zajęła Klara Kowalczyk, która zakończyła rywalizację w pierwszej dziesiątce stawki.

Czechy gościły dokładnie 201 kierowców, w tym 14 polskich zawodników w dwóch kategoriach. W FIA Karting Academy (kategoria OK Junior) wystąpili Wojciech Woda i Klara Kowalczyk. Oboje reprezentują Polskę i Polski Związek Motorowy. Warto wspomnieć, że Klara Kowalczyk została nominowana do rozgrywek FIA Akademii w wyniku selekcji przeprowadzonej przez Światową Komisję Kobiet FIA. Była najbardziej obiecującą zawodniczką z całego świata w przedziale wiekowym 12-14.

Zobacz: Klara Kowalczyk jak Leclerc i Russell. Rusza FIA Karting Academy

W kategorii OK Junior, ale wśród kierowców, którzy ścigają się w Kartingowych Mistrzostwach Europy oprócz Borysa Łyżenia wystartowało kilku debiutantówe. Byli to Maksymilian Rafalik, Adam Sydor, Morgan Knudsen, Jan Stencel i Oskar Chmiel. Liczyliśmy na dobry start młodych Polaków, zwłaszcza, że kilku z nich doskonale zna obiekt w Trzyńcu. Ścigali się tam w ramach polskiej serii pucharowej Rotax Max Challenge oraz Rotax Central Eastern Europe.
Wreszcike w kategorii seniorskiej OK wystapili polscy „etatowi” zawodnicy, czyli Jan Przyrowski, Gustaw Wiśniewski, Jakub Rajski, Iwo Beszterda, a także debiutanci Piotr Borowczyk i Oliwier Kobiela. Niestety w wyścigach finałowych wszystkich kategorii zobaczyliśmy jedynie czworo Polaków.

W finale FIA Academy Trophy obserwowaliśmy oboje naszych reprezentantów. Po kwalifikacjach Wojciech Woda plasował się na czwartym miejscu (druga linia startowa), a Klara była równie wysoko – piąta. Niestety, Wojciech nie ukończył wyścigu głównego, zaliczając tylko siedem okrążeń, Klara natomiast zaprezentowała się znakomicie notując ostatecznie ósmą pozycję. Wygrał Norweg Marius Barry-Berg przed Hiszpanem Hugo Marti i Maksem Waltonem z Australii.

W rywalizacji kategorii OK w finale zobaczyliśmy Jana Przyrowskiego i Gustawa Wiśniewskiego. Ten pierwszy uplasował się w wyścigu na 21. miejscu, drugi zamknął pierwszą 10 stawki, awansując w trakcie wyścigu o 7 pozycji. Pozostali polscy kierowcy nie zdołali się zakwalifikować do finału plasując się po eliminacjach na: 42. pozycji Oliwier Kobiela, 47. Iwo Beszterda, 71. Jakub Rajski oraz 74. Piotr Borowczyk.
Rywalizację wygrał Brazylijczyk Gabriel Gomez, który na mecie finału wyprzedził Rene Lammersa z Holandii i Włocha Sebastiano Pavana.

W kategorii OK Junior Polaków zabrakło w finale. Zwycięstwo przypadło w udziale ukraińskiemu kierowcy Oleksandrowi Bondarevowi, który wygrał przed dwoma tygodniami na tym samym torze rywalizację w serii Champion of the Future. Polacy zakończyli udział na kwalifikacjach. Borys Łyżeń był 45., Morgan Knudsen 55., Jan Stencel 65., Adam Sydor 68., a Oskar Chmiel 75.

Kolejna runda Kartingowych Mistrzostw Europy odbędzie się w połowie czerwca w duńskim rodby. To kompletnie nowy tor, który debiutuje w kalendarzu mistrzostw Europy.