wtorek, 6 czerwca, 2023
Strona głównaAktualnościKartingowe Mistrzostwa Europy w Trzyńcu. Klara Kowalczyk najwyżej z Polaków

Kartingowe Mistrzostwa Europy w Trzyńcu. Klara Kowalczyk najwyżej z Polaków

W miniony weekend w czeskim Trzyńcu zakończyła się druga odsłona Kartingowych Mistrzostw Europy oraz inauguracyjna runda FIA Karting Academy Trophy. Najlepszą pozycję w zawodach zajęła Klara Kowalczyk, która zakończyła rywalizację w pierwszej dziesiątce stawki.

Czechy gościły dokładnie 201 kierowców, w tym 14 polskich zawodników w dwóch kategoriach. W FIA Karting Academy (kategoria OK Junior) wystąpili Wojciech Woda i Klara Kowalczyk. Oboje reprezentują Polskę i Polski Związek Motorowy. Warto wspomnieć, że Klara Kowalczyk została nominowana do rozgrywek FIA Akademii w wyniku selekcji przeprowadzonej przez Światową Komisję Kobiet FIA. Była najbardziej obiecującą zawodniczką z całego świata w przedziale wiekowym 12-14.

Zobacz: Klara Kowalczyk jak Leclerc i Russell. Rusza FIA Karting Academy

W kategorii OK Junior, ale wśród kierowców, którzy ścigają się w Kartingowych Mistrzostwach Europy oprócz Borysa Łyżenia wystartowało kilku debiutantówe. Byli to Maksymilian Rafalik, Adam Sydor, Morgan Knudsen, Jan Stencel i Oskar Chmiel. Liczyliśmy na dobry start młodych Polaków, zwłaszcza, że kilku z nich doskonale zna obiekt w Trzyńcu. Ścigali się tam w ramach polskiej serii pucharowej Rotax Max Challenge oraz Rotax Central Eastern Europe.
Wreszcike w kategorii seniorskiej OK wystapili polscy „etatowi” zawodnicy, czyli Jan Przyrowski, Gustaw Wiśniewski, Jakub Rajski, Iwo Beszterda, a także debiutanci Piotr Borowczyk i Oliwier Kobiela. Niestety w wyścigach finałowych wszystkich kategorii zobaczyliśmy jedynie czworo Polaków.

W finale FIA Academy Trophy obserwowaliśmy oboje naszych reprezentantów. Po kwalifikacjach Wojciech Woda plasował się na czwartym miejscu (druga linia startowa), a Klara była równie wysoko – piąta. Niestety, Wojciech nie ukończył wyścigu głównego, zaliczając tylko siedem okrążeń, Klara natomiast zaprezentowała się znakomicie notując ostatecznie ósmą pozycję. Wygrał Norweg Marius Barry-Berg przed Hiszpanem Hugo Marti i Maksem Waltonem z Australii.

W rywalizacji kategorii OK w finale zobaczyliśmy Jana Przyrowskiego i Gustawa Wiśniewskiego. Ten pierwszy uplasował się w wyścigu na 21. miejscu, drugi zamknął pierwszą 10 stawki, awansując w trakcie wyścigu o 7 pozycji. Pozostali polscy kierowcy nie zdołali się zakwalifikować do finału plasując się po eliminacjach na: 42. pozycji Oliwier Kobiela, 47. Iwo Beszterda, 71. Jakub Rajski oraz 74. Piotr Borowczyk.
Rywalizację wygrał Brazylijczyk Gabriel Gomez, który na mecie finału wyprzedził Rene Lammersa z Holandii i Włocha Sebastiano Pavana.

W kategorii OK Junior Polaków zabrakło w finale. Zwycięstwo przypadło w udziale ukraińskiemu kierowcy Oleksandrowi Bondarevowi, który wygrał przed dwoma tygodniami na tym samym torze rywalizację w serii Champion of the Future. Polacy zakończyli udział na kwalifikacjach. Borys Łyżeń był 45., Morgan Knudsen 55., Jan Stencel 65., Adam Sydor 68., a Oskar Chmiel 75.

Kolejna runda Kartingowych Mistrzostw Europy odbędzie się w połowie czerwca w duńskim rodby. To kompletnie nowy tor, który debiutuje w kalendarzu mistrzostw Europy.

Paweł Surynowiczhttp://polskikarting.pl
Autor jest dziennikarzem Polskiego Kartingu. Od lat związany ze sportem kartingowym. Komentator, reporter, felietonista.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here