niedziela, 22 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyMaciej Hawro i Wojciech Kolaczek Mistrzami Śląska 2021!

Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek Mistrzami Śląska 2021!

W zakończonym właśnie 66. Rajdzie Wisły, będącym już ostatnią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, zwyciężyła załoga Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek, zapewniając sobie tym samym tytuł mistrzowski!

Rajd Wisły nigdy nie należał do łatwych. Kiedyś impreza ta była jednym z najtrudniejszych rajdów z kalendarza RSMP, dziś na jej skróconych odcinkach mierzą się zawodnicy okręgu Śląskiego, zarówno Ci z licencjami jak i amatorzy, a także załogi rywalizujące w HRSMP.

Końcówka tegorocznego sezonu RSMŚL odbywała się w bólach. Najpierw Rajd Wisły został przełożony o blisko miesiąc z kilku powodów, m. in. remontu dróg dojazdowych. Następnie odwołana została Cieszyńska Barbórka, pojawiały się też obawy o odwołanie Wisły, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Na szczęście mimo przeciwności losu wszystko się udało i w sumie 97 załóg pojawiło się na listach startowych w 3 kategoriach (RO, SKJS i HRSMP).

fot. Rajd Wisły – oficjalny profil Facebook

Odcinki, które nie wybaczają błędów

Wisła nie tylko Adamem Małyszem stoi. Trasy wokół rodzinnej miejscowości mistrza w skokach narciarskich zawsze były bardzo wymagające dla kierowców. Wąskie, ale szybkie odcinki z wieloma przejściami przez szczyty i ślepymi zakrętami stanowiły wyzwanie nie tylko dla debiutantów. Doświadczeni kierowcy również nie zawsze byli w stanie ustrzec się błędów.

Pierwszego dnia zawodnicy mieli do przejechania jeden nocny odcinek, „Partecznik”. Czołowe 3 załogi mistrzostw również zajęły 3 pierwsze miejsca na tej próbie, jednak w odwrotnej kolejności. Kajetan Świder pilotowany przez Marcina Boryckiego zdecydowanie wygrał ten odcinek, na dystansie 4,2 km pokonując kolejną załogę aż o 9,1 sekundy.

2. czas na „Parteczniku” wykręcili Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek, a za nimi uplasowali się Michał Rokita z Rafałem Ślęczką. Sprawa tytułu mistrzowskiego wydawała się zatem wciąż otwarta, zwłaszcza, że ostatnią rundę sezonu, można było zdobyć 5 dodatkowych punktów.

fot. Kuba Okonski – Facebook

Sobotni poranek nie dla Rokity

Dla obrońcy tytułu dzień nie mógł rozpocząć się gorzej. Na jednym z zakrętów jego Renault Clio wyleciało z drogi, po czym uderzyło w słup. Auto nie nadawało się już do dalszej jazdy i losy mistrzostwa pozostały w rękach rywali. Tutaj możecie zobaczyć, jak do tego doszło…

Doskonale wykorzystał to Maciej Hawro w Hondzie Civic. Kierowca Automobilklubu Rzeszowskiego wygrał tę próbę. Wygrał też OS nr 3, po którym przejął prowadzenie w rajdzie od wspomnianego wcześniej Kajetana Świdra.

Ten nie poddawał się, jednak Hawro powoli zwiększał przewagę, wygrywając także próbę nr 4. Na 5. odcinku Świder przebił oponę i stracił prawie minutę do zwycięzcy, którym był nie kto inny jak Hawro.

fot. Rajd Wisły – oficjalny profil Facebook

Pełna kontrola

Do ostatniej pętli załoga Hawro/Kolaczek przystępowała z ponad 30-sekundową przewagą nad drugim miejscem. Wygrali także odcinek numer 6 i na ostatniej próbie nie podejmowali już ryzyka, zajmując bezpieczną, 4. lokatę. Na mecie rajdu wciąż mieli jednak ponad… 23 sekundy przewagi nad Dariuszem Badurą i Januszem Wołkiem. Kajetan Świder z Marcinem Boryckim zajęli 3. miejsce z przeszło minutową stratą do nowych mistrzów.

fot. Rajd Wisły – oficjalny profil Facebook

Zwycięzcy są na mecie

Rajdy kolejny raz pokazały, że prędkość to nie wszystko, trzeba też umieć kontrolować ryzyko i mieć odrobinę szczęścia. Michał Rokita, mimo wygranych 3 z 5 tegorocznych rajdów zaliczanych do czempionatu, kończy sezon bez trofeum, nawet tego brązowego.

Maciej Hawro zostaje Rajdowym Samochodowym Mistrzem Śląska 2021 roku, a Kajetan Świder V-ce mistrzem. Dariusz Badura dzięki drugiej lokacie w Wiśle a także dodatkowym 5 punktom za Power Stage, zdołał wskoczyć na 3. miejsce w sezonowej klasyfikacji. Wszyscy w trakcie cyklu jeździli za kierownicami Hond Civic. Identycznie kształtuje się też czołowa trójka klasy 2 tegorocznego sezonu RSMŚ.

Pełne wyniki finałowej rundy sezonu mistrzostw Śląska dostępne są na tej stronie. Nie mamy jeszcze oficjalnej tabeli z wynikami klasyfikacji generalnej sezonu, pojawi się zapewne na stronie internetowej cyklu.

 

Kacper Michalczuk
Człowiek całkowicie uzależniony od jazdy, zarówno wirtualnej, jak i realnej. Raczej tej szybszej, przynajmniej na tyle, żeby 3-krotnie kończyć sezon Tarmac Masters na podium w klasie.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Chwietczuk poza grą, maraton dla Szweda

Tom Kristensson nie ma sobie równych i pewnie pędzi po trium na Podlasiu. Istny dramat przeżywa teraz...

Toyota na czele, Kalle powiększa przewagę

Kalle Rovanpera wygrywa poranny oes "Felgueiras'' i zwiększa dystans do Elfyna Evansa. Przed nami już tylko cztery...

19. Wyścig Górski Prządki – wyniki pierwszego dnia

W sobotę 21 maja wystartowała rywalizacja w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Obok krajowego czempionatu kierowcy rywalizowali w...

Tom Kristensson na czele Rajdu Podlaskiego

Szwed Tom Kristensson zakończył pierwszy dzień zmagań szutrowego 41. Rajdu Podlaskiego na pozycji lidera. Kacper Wróblewski jest...

Ekstaza Leclerca, Verstappen bez mocy!

Charles Leclerc po raz kolejny z pole position! Niestety, nie oglądaliśmy szalonej batalii do ostatniej sekundy, Verstappen...

NAJPOCZYTNIEJSZE