Najszybszy góral z trójmiasta – Christian Zaleski

Christian, co roku podczas Grand Prix Sopot-Gdynia pojawiasz się na starcie. Który to już raz?

Okazjonalnie startuje w wyścigach górskich od 2011 roku. Moja wielka pasja jaką jest sport samochodowy musi chwilowo ustąpić miejsca nauce i ambicjom zawodowym.

Christian_Zaleski_1

Jak to w ogóle się stało, że znalazłeś się w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski?

Wszystko zaczęło się od mojego Ojca, który w latach 80-tych był Mistrzem Polski w Formule Polonia. Jego doświadczenie w połączeniu z ogromna pasją do motorsportu zaowocowało tym, że od najmłodszych lat miałem styczność z nietuzinkowymi samochodami. Było tylko kwestią czasu, kiedy wsiądę za kierownicę.

Jeździsz od kilku sezonów bardzo ciekawym Porsche w grupie historycznej. Skąd pomysł na takie auto?

Porsche 911 to samochód ponadczasowy, ze świetnym wyglądem, kapitalnymi osiągami, a zarazem bardzo wymagający w prowadzeniu. To mieszanka gwarantująca doznania na najwyższym poziomie.

Jako lokalny matador, pewnie świetnie znasz trasę prowadzącą ulicą Malczewskiego?

Znam tę trasę tak samo dobrze jak inni zawodnicy. Należy podkreślić, że prędkości osiągane w czasie wyścigu, powodują iż może się wydawać, że poruszamy się po zupełnie innej drodze.

To takie polskie Monte Carlo? W końcu to wyścig z tradycjami organizowany już od 18 lat.

Zdecydowanie. GSMP Sopot to w moim odczuciu najciekawszy wyścig w roku – nie tylko ze względu na ogromną ilość kibiców, ale na świetną charakterystykę trasy, która jest bardzo wymagająca.

Reprezentujesz Automobilklub Orski, czyli organizatora zawodów. Czy to nie jest stresujące jechać na swoim terenie, przy swoich kibicach?

Cieszę się, że mogę reprezentować AK Orski – doceniam pracę organizatorów i zawsze staram się reprezentować swój klub jak najlepiej. Presja? To raczej motywacja, żeby dać z siebie wszystko.

Czy widzisz Progress w GSMP przez wszystkie lata które startujesz? Jak się zmieniły wyścigi górskie?

Największą satysfakcję sprawia mi fakt, że nasze 33-letnie Porsche wygrywa rywalizacje z wieloma autami czteronapędowymi dysponującymi dwukrotnie większa mocą.

Kilka sezonów temu mogliśmy cię zobaczyć nie tylko podczas nadmorskich rund, ale i w tych na południu? Kiedy powrót do pełnego sezonu?

Jestem na takim etapie mojego życia zawodowego, że z pewnością niedługo będę mógł zdecydować start jakim samochodem sprawi mi największą satysfakcje. I wtedy z pewnością wystartuje w pełnym cyklu Mistrzostw Polski.

Ponoć przesiadasz się do jakiegoś mocniejszego samochodu?

Tak? Nic na ten temat nie wiem…

Uważasz, że GSMP to dobry początek dla zawodników, którzy zaczynają swoją karierę w motorsporcie?

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski to cykl zawodów, które wymagają od kierowców ogromnej precyzji, odwagi i nie pozostawiają miejsca na błędy. Jazda po torze to z pewnością bezpieczniejsza forma nauki dla początkujących, ale to wyścigi górskie dostarczają z pewnością dużo więcej adrenaliny.

Zapewne chcesz wygrać grupę HS podczas 18 edycji Grand Prix Sopot-Gdynia?

Każdy kto startuje chce wygrać. Nasze Porsche nie jest najszybsze w stawce ale na szczęście nie tylko moc auta decyduje o wyniku 🙂

Christian_Zaleski_2

inf.pras.