Nikita Mazepin liderem Asian Le Mans Series 2023/2024

152
fot. Haas F1 Team - oficjalny profil Facebook

Nikita Mazepin wygrał swój pierwszy wyścig w azjatyckiej serii Le Mans. Trio Mazepin/Al Harty/Deletraz reprezentujące barwy ekipy 99 Racing wygrało pierwszy wyścig na torze Sepang, by nazajutrz finiszować na drugiej pozycji. Ekipa Rosjanina przewodzi tabeli.

Premierowy, 4-godzinny wyścig na Sepang International Circuit zakłóciła iście monsunowa ulewa, która zmusiła sędziów do wypuszczenia samochodu bezpieczeństwa, który po chwili został zmieniony na czerwoną flagę. Taki układ tabeli oznaczał, iż prowadząca Oreca #99 ukończyła zawody na pozycji lidera. Dla 99 Racing, a tym samym samego Nikity Mazepina, był to pierwszy triumf w Asian Le Mans Series. Nazajutrz Mazepin, Deletraz oraz Al Harty uplasowali się na drugim miejscu, głównie za sprawą świetnej, finałowej szarży Szwajcara.

Zobacz też: PZM: „Nie chcieliśmy uderzać w żadną grupę, a rozwiązać palący problem”

Taki stan rzeczy oznacza, iż po dwóch z pięciu wyścigów 99 Racing piastuje pozycję lidera Asian Le Mans Series 2023/2024 z przewagą 10 „oczek” nad Crowdstrike Racing Algarve Pro oraz 13 nad włoskim AF Corse. Identycznie wygląda także klasyfikacja indywidualna.

Azjatycki smak Le Mans

Ekipa 99 Racing dołączyła do stawki ALMS w 2023 roku. Kampanię zakończyła na trzecim miejscu, zdobywając dwie drugie lokaty oraz dwa pole position. Orecę 07 Gibson prowadzili wtedy wspomniany już Nikita Mazepin, Szwajcar Neel Jani oraz Ahmad Al Harty. W subserii ALMS 2023/2024 kierowcę wyścigowego urodzonego w Omanie zastępuje Louis Deletraz.

Czempionat Asian Le Mans Series 2023/2024 składać się będzie z pięciu wyścigów. Dwóch na torze Sepang (2 i 3 grudnia, Malezja), jednym na Dubai Autodrome (4 lutego 2024) i dwóch na Yas Marina Circuit (10 i 11 lutego 2024). Stawka każdych zawodów liczyć może maksymalnie 48 pojazdów z kategorii GT (GT3), LMP3 oraz LMP2. Nagrodą za sukcesy w Asian Le Mans Series jest oficjalne zaproszenie do startu w maratonie WEC – 24h Le Mans.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.