Pala Casino 400 to drugi wyścig tegorocznego sezonu NASCAR Cup Series. 40 najlepszych kierowców Ameryki będzie ścigało się na kalifornijskim obiekcie Auto Club Speedway. Transmisja już w niedzielę w Motowizji!

Auto Club Speedway to dwumilowy klasyczny tri-owal wznoszący się w kalifornijskiej Fontanie. Od kilku lat mówi się o jego przebudowie. Tym razem sprawa wygląda już jednak na przesądzoną i prawdopodobnie będziemy świadkami ostatniego wyścigu rozgrywanego na tym obiekcie. Już w tym roku ma rozpocząć się przekształcanie toru w krótki, niespełna półmilowy owal.

Tor ten zawsze był lubiany przez kierowców. Jest dłuższy niż większość standardowych torów, które można zobaczyć w kalendarzu NASCAR Cup Series. Dodatkowo zakręty nachylone są pod kątem raptem 14 stopni, co czyni go bardzo technicznym obiektem. Bardzo ważna jest tutaj technika jazdy i umiejętność zwracania bacznej uwagi na stan opon w trakcie rywalizacji. Jedną z charakterystycznych cech jest także swoista surość tego toru i fakt, że nie zmienił się on od lat. Jego nawierzchnia nie została wymieniona od ponad ćwierćwiecza. Kierowcy ścigający się rok w rok stają się zatem świadkami jej degradacji, znają każdy jej niuans, a tych niuansów na przestrzeni wszystkich lat przybywało.

Przed tygodniem wyścig w Daytona Beach przyniósł nie do końca spodziewanego zwycięzcę. Daytonę 500 wygrał Ricky Stenhouse Jr., który przerwał cykl dokładnie 199 zwycięstw bez wizyty w victory lane. Było to jego trzecie zwycięstwo w karierze. Pierwsze dwa podobnie jak to z ubiegłego tygodnia zostały odniesione na torach typu superspeedway. Stenhouse zapewnił sobie tym samym awans do tegorocznej fazy playoff i jako pierwszy ściągnął z siebie presję pogoni za punktami, czy też zwycięstwami, które zapewniają kierowcom NASCAR Cup Series udział w decydującej fazie każdego sezonu i walkę o mistrzostwo.

W ostatnim dziesięcioleciu na torze Auto Club Speedway zdecydowanie najczęściej triumfował Kyle Larson. Kierowca, dla którego jest to rodzimy obiekt, wygrywał w Fontanie aż trzykrotnie. Podobnym wynikiem może pochwalić się także jego imiennik Kyle Busch, który wygrywał dwa razy. Dodatkowo to właśnie na torze w Fontanie Kyle Busch odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Było to w 25. wyścigu sezonu 2005, a więc osiemnaście lat temu. Było to wówczas także jego pierwsze i jedno z czterech zwycięstw odniesionych dla Chevroleta – wówczas ścigał się jeszcze w Hendrick Motorsports.

Czy historia zatoczy koło i Busch ponownie stanie w kręgu zwycięzców Kalifornijskiego obiektu? A może Kyle Larson odniesie swój czwarty sukces na domowym obiekcie? O tym widzowie Motowizji przekonają się już w najbliższą niedzielę 26 lutego 2023 roku o godzinie 21:30. Wyścig skomentują Michał Budziak i Szymon Tworz. W trakcie transmisji na widzów Motowizji będzie czekał konkurs z nagrodami.