Polacy na mecie Rajdu Dakar

Dakar

Rajd Dakar 2024 dobiegł końca. Po 4700 kilometrach rywalizacji na terenie Arabii Saudyjskiej, na mecie w Yanbu pojawiły się trzy polskie załogi w kategorii samochodów.

Samochody

Najwyżej sklasyfikowaną polską załogą byli Magdalena Zając i Jacek Czachor, startujący Toyotą Hilux grupy Ultimate. Dla drugiej polskiej kobiety w Dakarze była to pierwsza wizyta na linii mety. Dla Czachora był to trzeci finisz w roli pilota samochodu, po tym jak 13 razy kończył rajd na motocyklu. Startująca z numerem 274 załoga zespołu Proxcars TME Rally Team zajęła 112. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pięć pozycji dalej uplasowali się Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja w MINI John Cooper Works Rally Plus. Dla 61-latka był to pierwszy start w Dakarze od 2015 roku, natomiast Kurzeja zaliczał swój debiut w największym rajdzie terenowym świata. Reprezentanci ekipy X-Raid MINI JCW Team nie ukończyli dwóch etapów, lecz pomimo utraty szansy na wysoką pozycję na mecie kontynuowali jazdę, zbierając kilometry na cele charytatywne.

Na 120. miejscu w klasyfikacji generalnej i 25. w grupie SSV rywalizację ukończyli Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar, jadący Can-Amem Maverickiem XRS Turbo. Dla obu reprezentantów ekipy Overlimit był to debiut w Rajdzie Dakar.

W dywizji ciężarówek wystartował polski pilot Darek Rodewald. Trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar zajął czwarte miejsce, pilotując Iveco Powerstar ekipy Team De Rooy. Polak miał za kolegów w kabinie dwóch Holendrów – kierowcę Janusa van Kasterena i mechanika Marcela Snijdersa.

Motocykle

Pośród motocyklistów Polskę reprezentował Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team. 22-latek w swoim trzecim starcie wywalczył najlepszy jak dotychczas wynik – 24. miejsce w klasyfikacji generalnej i 13. w dywizji Rally2.

Dakar Classic

Więcej polskich reprezentantów zobaczyliśmy w rozgrywanej równolegle czwartej edycji Dakar Classic. Najlepiej poradzili sobie Tomasz Staniszewski i Stanisław Postawka w Porsche 924, zajmując 18. miejsce. Dwie pozycje dalej finiszowali Michał Horodeński i Arkadiusz Sałaciński w Toyocie HDJ 80, z kolei Łukasz Zoll i Michał Zoll w Porsche 924 zakończyli rywalizację na 44. pozycji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.