Polacy na podium Rok Cup Superfinal 2023

Rok Cup Superfinal

We włoskim Lonato odbyła się kolejna edycja Rok cup Superfinal, który jest największym wydarzeniem serii Rok Cup. W 21. edycji finału światowego wystartowało ponad 400 kierowców z 50 państw całego świata. Na podium dwóch kategorii zameldowało się dwóch Polaków.

Kacper Turoboyski w Senior Rok (3. miejsce) i Bartosz Grzywacz w Super Rok (5. miejsce) stanęli na podium 21. edycji Rok Cup Superfinal. Polacy należeli do czołowych kierowców w niemal każdej kategorii. Wysokie pozycje polscy kierowcy zanotowali również w Mini Roku (Adrian Potępa P6), Junior Roku (Marcel Kasprzycki P6), a także w Senior Rok (Jakub Rajski P6). W sumie w Rok Cup Superfinal wystartowało 53 polskich zawodników.

W kategorii Mini Rok zobaczyliśmy 9 polskich zawodników. W wielkim finale wystartowało 7 zawodników z Polski, a najlepsza pozycję uzyskał Adrian Potępa (Jastrzębski Racing), który zajął 6. miejsce. Dwa oczka niżej uplasował się Marek Łagan (CKT), a kolejni polscy zawodnicy zajęli 10. miejsce Kacper Rajpold (Babyrace), 16. Tomasz Cichoracki (Bambini), 22. Mateusz Wal (Parolin Poland), 34. Franciszek Bal (Parolin Poland), Mikołaj Gawlikowski (Bambini).
W finale B zawodów w kategorii mini Rok wystartowało dwóch pozostałych Polaków. Błażej kostrzewa zajął 5. miejsce, a Jan Gardzielik był 16.
Rywalizację w tej kategorii wygrał Rumun Stefan Cosma Bogdan.

Wśród juniorów mieliśmy rekordową liczbę 22 zawodników z Polski w gronie 105 kierowców. Aż 11 z nich zobaczyliśmy w finale. Najlepsza pozycję zajął Marcel Kasprzycki (Jastrzębski), który był 6. W pierwszej dwunastce kierowców uplasowali się jeszcze Antoni Kosiba (P8, AMO), Maksymilian Rafalik (P9, KRZ Motorsport), Franciszek Czapla (P11, AMO) oraz Borys Łyżeń (P12, KRZ). Na kolejnych pozycjach metę minęli 15. Morgan Knudsen (AMO), 21. Marek Piórkowski (BM Racing), 28. Oskar Chmiel (MG Racing), 31. Adam Sydor (KRZ), 35. Oskar Hildebrański (Jastrzębski) i 36. Marcel Matyjewicz (Jastrzębski).
W finale B wystartowało czterech kolejnych zawodników. 10. pozycję zajęła Amelia Wyszomirska (KRZ), 15. Leon Lenartowicz (Lenartowicz Motorsport), 19. Miłosz Smuk (Parolin Poland), 33. Vanessa Poeckh (BirelArt Poland).
Rywalizację w kategorii Junior Rok wygrał Turek Iskender Zulfikari.

W kategorii seniorskiej podium zaliczył Kacper Turoboyski (AMO), który zajął trzecią pozycję w wielkim finale. W pierwszej dziesiątce stawki zameldowali się Jakub Rajski (Ferrara) i Oliwier Kobiela (Jastrzębski). W finale wystartowali również 24. Adrian Łabuda (Zanchi), 33. Colin Ważny (DD Motorsport), 34. Max Angelard (Jastrzębski), 35. Mikołaj Kania (ACR).
Najszybszym kierowcą finału B Junior Roka został Franciszek Lassota (Parolin Poland), a w akcji zobaczyliśmy również 11. Aleksandra Rutę (Motorsport Solutions), 12. Piotra Orzechowskiego (AMO) oraz 23. Antoniego Makucha (BirelArt Poland).
Kategorię seniorską wygrał Rumun David Stefan Dragan.

W kategorii Super Rok, w której zaprezentowało się tylko dwóch polskich kierowców Bartosz Grzywacz (KGT Motorsport) zajął 5. miejsce w finale. Krakowianin należał do najszybszych zawodników kategorii wygrywając czasówkę i kwalifikacje. Niestety startując z pole position ostatecznie w finale znalazł się poza TOP 3 wskutek kary za zderzak.
Drugi z Polaków Wiktor Dobrzański (KGT) uplasował się na 23. miejwscu. Wygrał Włoch Cristian Comanducci.

Wśród najstarszych zawodników, w kategorii Expert Rok wystartowało trzech Polaków. Wszystkich zobaczyliśmy w finale. Daniel Zając (DD Motorsport) zajął 8. miejsce. Antoni Bal (Parolin Poland) uplasował się na 21. pozycji, a Adrian Marcinkiewicz (ACR) na 31.
Wygrał Brazylijczyk Andre Nicastro (KGT).

Z kolei w kategorii biegowej Shifter Rok blisko szczęścia był Karol Pasiewicz (Magik), który finał ukończył na drugiej pozycji. Niestety, kara za zderzak spowodowała spadek w stawce na 6. miejsce. Z kolei Jan Krencisz (AMO) zajął 21. pozycję, a Michał Bartoszuk (KGT) 22. Jako 31. metę minął Sebastian Janczewski (Ferrara).
Rywalizację kategorii biegowej wygrał Włoch Marco Tomen.