„Prawdziwy” Rajd Safari nadal się odbywa [wideo]

fot. Actiongraphers

Rajdowe Mistrzostwa Świata zmieniają się. Tak jak zmieniają się poszczególne rajdy. Formuła wydarzeń również została zmieniona, uproszczona. Więc w sumie na przestrzeni prawie 40 lat obraz tej dyscypliny, a szczególnie tak wyczerpujących rund jak Rajd Safari zmienił się diametralnie. Ale jest wydarzenie, które odtwarza niemal 1 do 1 Safari z lat 80-tych.

Przy okazji współczesnej eliminacji WRC Rajdu Safari powracamy do wydarzeń z końcówki ubiegłego roku kiedy odbył się East Africa Safari Classic Rally. To rajd, który odbywa się na trasach oryginalnego Safari o którym krążą legendy. To wydarzenie odbywa się co dwa lata i ściąga największych śmiałków, którzy chcą rzucić wyzwanie Afryce.

To zupełnie inne imprezy. W skrócie porównajcie tylko dystans. Dzisiaj do przejechanie na sportowo jest 370km oesowych. A w East Africa Safari Classic Rally tych kilometrów jest 1580!!! I jeszcze jeden „szczegół”. Nie ma zapoznania z trasą. Bo jak opisać 1580 kilometrów. Jedzie się na książkę drogową którą dostarcza organizator. Jak na Rajdzie Dakar. A trasa w Afryce żyje i to dosłownie. Ruch uliczny, zwierzęta, gwałtowne ulewy.

Zobaczcie reportaż z sezonu 2022, to była edycja w której startował również Ken Block:

Udało nam się zebrać emocje z pierwszej ręki i na gorąco z zeszłorocznej edycji. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda wielka przygoda i walka z Afryką to zapraszamy do najnowszego numeru magazynu Rally And Race.