Rajd Świdnicki: Płachytka i Gerber najszybsi na „shakedownie”

Świdnicki
fot. Rajd Świdnicki - oficjalny profil Facebook

Możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że choć nadal nieoficjalnie, 51. Rajd Świdnicki wystartował! Za nami poranny, przeszło siedmiokilometrowy odcinek testowy łączący Świdnicę ze Złotym Lasem. „Shakedown” pierwszej rundy RSMP padł łupem Sylwestra Płachytki oraz Jakuba Gerbera. Duet fioletowo-niebieskiej Skody pokonał Grzegorza Grzyba i Adama Biniędę o… jedną dziesiątą sekundy!

Jesteście gotowi? Bo dosłownie za chwilę, właściwie za momencik oficjalnie rozpoczniemy rajdową rywalizację w ramach czempionatu RSMP. Tak jak przed rokiem, areną pierwszej rundy Mistrzostw Polski będzie dolnośląski klasyk – 51. Rajd Świdnicki. Docelową batalię poprzedził blisko siedmiokilometrowy „shakedown”, wytyczony po trasie ze Świdnicy do Złotego Lasu. Podsumowując charakterystykę próby, iście autostradowe i szybkie sekcje przechodziły w kręte, ciasne, niewybaczające błędów wiraże. Świdnicka próba generalna padła łupem Sylwestra Płachytki i Jakuba Gerbera. Ich przewaga była jednak minimalna, bowiem Grzyb i Binięda zanotowali wynik gorszy o zaledwie… jedną dziesiątą sekundy! Wirtualne podium uzupełnili bracia Szejowie, wolniejsi o wskazania błędu pomiarowego.

Zacięta rozgrzewka

Już od pierwszych przejazdów czołówka „cięła się” ze sobą dosłownie na grubość lakieru. Pierwszymi liderami zostali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, którzy to o przeszło sekundę wyprzedzili Citroena C3 Rally2 braci Kotarbów. Po półtorej godziny ekipa BTH Rally Team wskoczyła na fotel lidera, pobijając dwukrotnego czempiona RSMP o ledwie pół sekundy. Dwóch rywali „pogodziła” błękitno-fioletowa Skoda drużyny Płachytka/Gerber. Sylwester i Jakub pokonali Grzyba oraz Biniędę o raptem… jedną dziesiątą sekundy. Dwie dziesiąte stracili bracia Szejowie. Duet z Ustronia zameldował się na najniższym stopniu testowego podium. Pierwszą piątkę uzupełnili wspomnieni Kotarbowie oraz Byśkiniewicz i Siatkowski. Poza zużytymi oponami, największą ofiarą „shakedownu” była lokalna zwierzyna. Kamery oficjalnej transmisji na żywo zarejestrowały, jak rozpędzony Grzyb uderza w niewielkiego ptaka. Czekamy więc na wiadomości, czy stan liczbowy dolnośląskiej fauny uległ zmianie.

W klasie 3. najlepsi okazali się Parys i Syty, którzy ostatecznie pokonali Jakuba Matulkę i Daniela Dymurskiego. Załoga LOTTO Matulka Rally Team znajdowała się na szczycie tabeli przez znaczną część testów. Wedle wskazań stopera, w grupie 4. doszło do remisu. Bonder i Heller zanotowali identyczny czas jak Predko i Jurgała. W kategorii NAT2 pierwszą lokatę wywalczyli Artur Równiatka i Wojciech Habuda, w NAT3 zatriumfowali Sobczak i Pawłowski, zaś w NAT4 Janowski i Grzenia. W „ośkach” z 4R2 błysnęli Chorbiński i Chrzanowski. Nie mogło również zabraknąć kategorii historycznej – w HR2 sklasyfikowano tylko Bartłomieja Madziarę i Łukasza Zaparta. Podsumowując, na testy wyjechało ponad czterdzieści załóg.

Dokładną klasyfikację porannych testów w Świdnicy znajdziecie na oficjalnej stronie PZM.

fot. Roman Podfigórny

51. Rajd Świdnicki – zaczynamy zabawę!

O tym kto zostanie pierwszym liderem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023 zadecyduje 13 odcinków specjalnych, o łącznej długości 123 kilometrów. Na sobotę 22.04. organizatorzy zaplanowali wspomniany już odcinek testowy oraz cztery próby sportowe. W niedzielę stawka imprezy zmierzy się z 9 odcinkami. Triumfatora 51. edycji rajdu poznamy zapewne około godziny 17:00, zaś ceremonia medalowa odbędzie się punktualnie o 18:30. Rajd Świdnicki otworzy kampanię RSMP po raz trzeci z rzędu. Ostatnie dwie edycje padały łupem Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla. Jak już wspomniano, duet Orlen Teamu nie pojawi się na starcie w tym roku, rozpoczynając kampanię 2023 od startu w Mikołajkach.

Sobota, 22.04.2023:
– 9:00-12:00 – odcinek testowy
– 14:30 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (Stadion OSiR, Świdnica)
– 16:00 – OS1 „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego” (3,1 km)
– 16:20 – OS2 „Świdnica-Dziećmorowice – Puchar Dziećmorowic” (12,4 km)
– 17:00 – OS3 „Walim-Rościszów” (8,85 km)
– 18:27 – serwis A (Stadion OSiR Świdnica, 30 min)
– 19:00 – OS4 „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego” (3,1 km)
– 19:15 – serwis B (Stadion OSiR Świdnica, 45 min.)

Pozostałe informacje o 51. Rajdzie Świdnickim znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wiadomości z odcinków Rajdowych Mistrzostw Polski zapraszamy na rallyandrace.pl. Przez cały weekend będziemy informować Was o najważniejszych wydarzeniach z Dolnego Śląska, zachęcamy więc do wyrażania swojej opinii na naszych mediach społecznościowych.