wtorek, 29 listopada, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRenault zawiesza działalność w Rosji

Renault zawiesza działalność w Rosji

Francuski koncern Renault był jedną z ostatnich firm motoryzacyjnych, które cały czas działały na terenie Rosji. Władze firmy nieoczekiwanie podjęły decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu działalności.

Oświadczenie firmy Renault pojawiło się dopiero wczoraj (23 marca) wieczorem. Firma poinformowała o zawieszeniu wszelkich aktywności gospodarczych na terenie Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Decyzję podjęła Rada Dyrektorów Grupy Renault.

To oznacza, że firma nie będzie w najbliższym czasie produkować samochodów w moskiewskiej fabryce. Decyzja koncernu zapadła niedługo po tym, jak prezydent Ukrainy zaapelował o opuszczenie rosyjskiego rynku przez Francuzów.

Czytaj: Motorsport UK: zakaz startów dla Rosjan i Białorusinów

Wcześniej Renault nie zamierzało się wycofywać z Rosji. W poniedziałek wznowiono produkcję w fabryce ulokowanej w Moskwie. We wtorek pojawiły się informacje, że koncern ma poparcie francuskiego rządu w kwestii utrzymania produkcji i kontynuowania działalności na terenie Rosji.

Fabryka Renault w Moskwie
Fabryka Renault w Moskwie

W rosyjskiej fabryce produkowano następujące modele: Renault Arkana, Renault Duster, Renault Kaptur oraz Nissan Terrano. Samochody miały trafiać na lokalny rynek oraz do krajów WNP (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Uzbekistan).

Renault nie zadecydowało jeszcze o przyszłości fabryk Avtowaz produkujących Łady, w których Francuzi mają 60 procent udziałów. W oświadczeniu Grupy Renault można przeczytać o rozważaniu wszelkich możliwych opcji oraz odpowiedzialności wobec 45 tys. zatrudnionych pracowników.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zmiana w harmonogramie Barbórki 2022 – wcześniej zaczynamy

Organizator poinformował o zmianie harmonogramu 60 Rajdu Barbórka 2022. Zaczynamy wcześniej niż pierwotnie planowano. Chodzi o uzyskanie...

Rajd Wikinga 2022 – SPINS & SIDEWAYS by GRBrally

Grupa Rajdowa Brodacz tradycyjnie uchwyciła kluczowe elementy wydarzenia. Zapraszamy na kompilację najciekawszych ujęć z 7 Rajdy Wikinga...

Kosmiczne barwy, ale start Kajetanowicza niepewny

W najbliższy piątek wystartuje jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka – wydarzenie, które ma obowiązkowe miejsce w kalendarzu każdego...

Bracia Szeja z Katowicami w Rajdzie Barbórka

Rajd Barbórka zakończy sezon rajdowy w Polsce. Na trasie najbardziej medialnej imprezy motorsportowej w naszym kraju nie...

Mattia Binotto oficjalnie odchodzi z Ferrari. Co z następcą?

Mattia Binotto
Mattia Binotto – szef zespołu F1 Ferrari, opuszcza ekipę z Maranello wraz z końcem tego roku. Po...

NAJPOCZYTNIEJSZE