Rok Cup Poland zakończyła kolejny sezon

Pucharowa seria Rok Cup Poland zakończyła sezon 2021. W Bydgoszczy poznaliśmy czworo tryumfatorów klasyfikacji generalnych poszczególnych kategorii. Po raz pierwszy kategorię seniorską wygrała kobieta. To Michalina Sabaj z Krakowa.

Bydgoskie zmagania dały w miniony weekend sporo emocji obserwującym zawody. Tylko w najmłodszej kategorii sprawa zwycięstwa w tym sezonie była przesądzona. W trzech pozostałych kilku zawodników walczyło o wygraną w klasyfikacji generalnej, ale zwycięsko wyszli z tej batalii faworyci prowadzący w stawce. Szczególną uwagę zwraca wygrana Michaliny Sabaj, która w kategorii seniorskiej jest pierwszą kobietą w historii, która wygrała Rok Cup Poland. W Bydgoszczy krakowianka zanotowała drugą pozycję, tuż za Igorem Lejko i przed Marcinem Zającem.

Wśród najmłodszych jeszcze przed ostatnią rundą wiadomo było, że tegorocznym tryumfatorem będzie Michał Pomocki. Olsztynianin prowadził z bezpieczną przewagą w klasyfikacji generalnej, ale wygrał i ostatnią rundę. Finiszował w Bydgoszczy przed ukraińskim wiceliderem stawki Oleksandrem Legenkyijem i Michałem Walem, który zanotował również trzecią pozycję po całym sezonie.

W kategorii Mini Rok efektownym zwycięstwem popisał się Maksymilian Rafalik, który wyprzedził w klasyfikacji indywidualnej zawodów Antoniego Kosibę i Franciszka Lassotę, tryumfatora całego sezonu. Rafalik uplasował się w klasyfikacji generalnej na czwartej pozycji a podium całego sezonu uzupełnili Rafał Paprota i Antoni Kosiba.

Najciekawszą rywalizację stworzyli kierowcy juniorskiej kategorii, bo różnica punktowa pomiędzy dwójką liderów była nieznaczna. Obaj, Bartos Grzywacz i Franciszek Hałatnik, stanęli na wysokości zadania i stoczyli walkę o pierwszą pozycję. Wygrał krakowski obrońca pucharu Bartosz Grzywacz, który zaliczył swoje czwarte zwycięstwo w sezonie. Franciszek Hałatnik był drugi, a bydgoskie podium uzupełnił Iwo Beszterda, ubiegłoroczny mistrz Mini Roka. W klasyfikacji generalnej dwa pierwsze miejsca pozostały bez zmian, ale trzecie miejsce przypadło w udziale Yicheng Qu, chińskiemu kierowcy, który od kilku lat występuje na polskich torach. To pierwszy przypadek kiedy zawodnik pochodzący z Azji kończy sezon na podium rozgrywek pucharowych w Polsce.

Po zakończeniu sezonu rozgrywkowego w Polsce Rokkersi przygotowują się do startu w Rok Cup Superfinal, który odbędzie się we Włoszech w połowie października.

Klasyfikacja generalna Rok Cup Poland
Baby Rok: 1. Michał Pomocki 538, 2. Oleksandr Legenkyi UKR 416, 3. Mateusz Wal 373
Mini Rok: 1. Franciszek Lassota 441, 2. Rafał Paprota 435, 3. Antoni Kosiba 323
Junior Rok GP: 1. Bartosz Grzywacz 457, 2. Franciszek Hałatnik 421 3. Yicheng Qu 337
Senior Rok GP: 1. Michalina Sabaj 438, 2. Igor Lejko 400, 3. Marcin Zając 390.