środa, 17 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSebastian Vettel za sterami stuletniego Astona Martina

Sebastian Vettel za sterami stuletniego Astona Martina

Na chwilę przed startem tegorocznego Grand Prix Francji Aston Martin powrócił do swoich korzeni. Sebastian Vettel pokonał nitkę Paul Ricard za kierownicą T11 „Green Pea” – modelu, który dokładnie sto lat temu wprowadził koncern w świat królowej motorsportu. Do sieci trafił właśnie materiał wideo z tego wydarzenia.

Dokładnie sto lat temu, podczas Grand Prix Francji w 1922 roku, w garażach Circuit Paul Ricard pojawił się nowy gracz. Aston Martin dostarczył na tor model T11 o czarującym przydomku „Green Pea”. Dla brytyjskiego koncernu był to początek przygody w świecie królowej motorsportu i pierwszy, oficjalny start w Formule 1. Aby uczcić okrągły jubileusz tego wydarzenia, Astona Martin zdecydował się raz jeszcze wypuścić egzemplarz T11 na przyczepny asfalt. Za sterami maszyny zasiadł etatowy kierowca stajni, Sebastian Vettel.

fot. astonmartinf1.com

Sto lat historii

Co ciekawe, aby połączyć historię z nowoczesnością i troską o planetę, samochód został zatankowany nowoczesnym, syntetycznym paliwem przygotowanym przez firmę Aramco oraz P1. Tradycyjnie, poza kierowcą, w maszynie znalazł się też mechanik. W 1922 roku padok i formuła pit stopów wyglądała zupełnie inaczej. Na zawodnika nie czekała armia inżynierów, to „pokładowy” mechanik dokonywał drobnych napraw, uzupełniał paliwo i kontrolował stan techniczny auta. Na koniec Aston Martin wykonał okolicznościową sesję zdjęciową, zestawiając historyczne T11 „Green Pea” z tegorocznym bolidem – AMR22.

Niestety, historyczna przejażdżka nie przyniosła szczęścia koncernowi z Gaydon… Lance Stroll był zaledwie dziesiąty dopisując na swoje konto jedno oczko, Sebastian Vettel do mety dotarł tuż za swoim zespołowym kolegą. Nawiasem mówiąc, kiepski wynik na Paul Ricard to niejedyne zmartwienie kibiców Astona. Po zakończeniu Grand Prix, tuż przed startem Grand Prix Węgier, Sebastian Vettel poinformował kibiców o swoim odejściu… Niemiec oficjalnie zawiesza kombinezon do szafy i odchodzi z Formuły 1. To oznacza, iż listopadowe Grand Prix Abu Dhabi będzie ostatnim, 299 występem Vettela w świecie F1.

Obszerną galerię z przejazdów Sebastiana Vettela znajdziecie na oficjalnej stronie marki.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kartingowy evergreen. Czyli „ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie się straci”?

Łowca Patentów
Gadanie Kontrolne - Kartingowy Wtorek Formuła 1. Wielkie marzenie każdego młodego kartingowca. To „królowa motosportu” jest od wielu...

Udany weekend na podium dla Karola Kręta w Oschersleben

Kolejny udany weekend Karola Kręta w serii Porsche Sports Cup Deutschland. Młody zawodnik Akademii ORLEN Team stanął...

51 Rajd Barum z polakami

Rajdowe Mistrzostwa Europy w ostatni weekend sierpnia wkroczą na Czeskie odcinki specjalne za sprawą Rajdu Barum. Przed...

Rajdowe Kryterium Ustronia filmowe podsumowanie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego wydarzenia na domowych ulicach Kajto czyli 6 Rajdowy Ustroń - Kryterium Ustronia...

CBet Rally Rokiškis 2022 – nagranie z feralnego wypadku

CBet Rally Rokiškis 2022 BMW dzwon
CBet Rally Rokiškis 2022 to nie jest impreza którą śledzi każdy fan rajdów w Polsce, ale zdjęcia...

NAJPOCZYTNIEJSZE