wadzieścia sześć wyścigów sezonu zasadniczego wyłoniło szesnastkę kierowców, którzy staną przed szansą zostania tegorocznym mistrzem NASCAR Cup Series. W ciągu najbliższych dziewięciu wyścigów będą musieli przetrwać kolejne rundy i dostać się do finałowej czwórki przed ostatnim wyścigiem roku w Phoenix. Całą fazę play-off pucharowej serii NASCAR zobaczycie na żywo na antenie Motowizji.
SZESTANSTU FINALISTÓW
Najprostszym sposobem, by zapewnić sobie miejsce w play-offach jest wygranie przynajmniej jednego wyścigu sezonu zasadniczego. Jako pierwszy spać spokojniej mógł Ricky Stenhouse Jr. zawodnik JTG Daugherty Racing specjalizuje się w wyścigach na superspeedwayach i w tym roku do swojego CV dopisał zwycięstwo w najbardziej prestiżowym wyścigu w świecie NASCAR – Daytonie 500. Wygrana w ostatnim wyścigu w historii Auto Club Speedway jako dwumilowego owalu była zarazem pierwszą w nowych barwach dla Kyle’a Buscha. Dwukrotny mistrz pucharowej serii NASCAR opuścił przed sezonem dotychczasową ekipę na rzecz Richard Childress Racing i już w drugim wyścigu znalazł się w victory lane. Później dołożył do tego zwycięstwa w Talladedze oraz Gateway.
Dwie kolejne rundy padły łupem młodej gwiazdy Hendrick Motorsports. William Byron był najlepszy w Las Vegas oraz Phoenix, gdzie jesienią zakończy się cała tegoroczna kampania. Kierowca z numerem 24 dołożył do tego trzy kolejne zwycięstwa w Darlington, drugim wyścigu sezonu w Atlancie oraz Watkins Glen. Nikt inny tyle razy nie celebrował wygranej, jednak Byron nie został zwycięzcą sezonu zasadniczego.
Kolejne miejsca w play-offach przypadły obrońcy mistrzowskiego tytułu Joeyowi Logano z Team Penske oraz Tylerowi Reddickowi, reprezentującemu ekipę Michaela Jordana 23IX Racing odpowiednio po wyścigach na Atlanta Motor Speedway, oraz Circuit of The Americas. Dla obu były to jedyne zwycięstwa w tym sezonie. Kyle Larson startujący w Hendrick Motorsports zanotował ich w sezonie zasadniczym dwa – najpierw w Richmond, a dwa tygodnie później w Martinsville. Oprócz tego zapewnił sobie oraz swoim mechanikom milion dolarów za wygraną w All Star Race na przywróconym do używalności kultowym North Wilkesboro Speedway.
W międzyczasie odbył się wielkanocny wyścig na wyłożonym szutrem Bristol Motor Speedway. Tam najlepszy był zawodnik Joe Gibbs Racing Christopher Bell. Spośród kierowców ekipy należącej do i prowadzonej przez dawnego trenera futbolu amerykańskiego, który zdołał wygrać Super Bowl, najlepsze wyniki notował Martin Truex Jr. W tym roku zawodnik z dziewiętnastką na aucie uniknął drżenia do samego końca o miejsce w play-offach. Po tym, jak wygrał w pokazowym wyścigu Busch Light Clash na LA Memorial Coliseum, Truex Jr wygrał punktowane zmagania w Dover, Sonomie oraz New Hampshire. Równa forma przez cały sezon zasadniczy sprawiła, że to on zgarnął trofeum za tę fazę rywalizacji.
Dwukrotnie w alei zwycięzców mógł świętować trzeci z kierowców Joe Gibbs Racing Denny Hamlin. W jego przypadku miało to miejsce w Kansas oraz Pocono. Najdłuższy wyścig roku, Coca-Cola 600 na Charlotte Motor Speedway, padł łupem Ryana Blaneya z Team Penske. Tylko jedno zwycięstwo w sezonie zasadniczym odniosła jedna z największych gwiazd minionego sezonu – Ross Chastain, który wygrał zmagania w stolicy muzyki country Nashville, zapewniając kolejny sukces ekipie Trackhouse, której współwłaścicielem jest Pitbull.
Lekcję jazdy po torze ulicznym w deszczu dał debiutujący w NASCAR Cup Series, Shane van Gisbergen. Nowozelandczyk debiutował w serii podczas wyścigu w Chicago, a ponieważ nie jest kierowcą regularnym, to nie przełożyło się to na miejsce w play-offach. Fantastyczną formę w końcówce sezonu regularnego miał Chris Buescher, podopieczny RFK Racing. Kierowca z numerem siedemnaście wygrał trzy z ostatnich pięciu wyścigów tej części roku, pokonując wszystkich rywali w Richmond, Michigan oraz Daytonie. Ostatnie miejsce w play-offach za sprawą zwycięstw zapewnił sobie Michael McDowell. Kierowca Front Row Motorsports wygrał na pętli drogowej Indianapolis Motor Speedway.
Trójka kierowców przedłużyła swoje marzenia o mistrzostwie dzięki punktom, zdobytym na przestrzeni fazy zasadniczej. Kevin Harvick będzie mógł zakończyć swoją karierę w najlepszy możliwy sposób, zwłaszcza, że Phoenix Raceway to jeden z jego ulubionych torów. Odchodzący na emeryturę po tym sezonie zawodnik musi jednak liczyć na znaczącą poprawę formy swojej ekipy Stewart-Haas Racing.
Większe marzenia może mieć Brad Keselowski, czyli „K” w nazwie RFK Racing. Jego ekipa radzi sobie coraz lepiej, a Keselowskiemu brakowało kropki nad i, by powrócić do victory lane. Rzutem na taśmę miejsce w play-offach wyrwał sobie podczas drugiego wyścigu na Daytonie drugi z zawodników 23IX Racing Bubba Wallace.
FINAŁOWA FAZA SEZONU
Zasady play-offów NASCAR Cup Series są niezwykle proste. Dziesięć najbliższych wyścigów składa się z czterech rund. W każdej z trzech pierwszych rund, trwających po trzy wyścigi, odpada czwórka kierowców. Miejsce w kolejnej rundzie gwarantuje wygrana. Na sam koniec zostanie czterech najlepszych kierowców, a sytuacja upraszcza się jeszcze bardziej. Ten, który w Phoenix będzie pierwszy na mecie spośród finałowej grupy, zostanie nowym mistrzem NASCAR Cup Series.
Pierwsza runda, która rozpocznie się już w ten weekend, odwiedzi trzy obiekty. Najpierw kierowcy udadzą się na krótki owal w Darlington, gdzie w ubiegłym roku zwyciężył niebiorący udziału w play-offach Erik Jones, a wiosną tego roku najlepszy okazał się William Byron. Następnym przystankiem będzie 1,5-milowy owal Kansas Speedway. Tam również kierowcy ścigali się już w tym roku. Podczas pierwszego wyścigu zatriumfował Denny Hamlin.
Wyścig w Darlington na żywo na antenie Motowizji już w najbliższy weekend w nocy z niedzieli na poniedziałek – dokładnie o północy. W Kansas natomiast kierowcy pojawią się 10 września, start transmisji na antenie Motowizji o godzinie 21:00.
Po dwóch pierwszych wyścigach kierowcy udadzą się na tor Bristol Motor Speedway, gdzie zobaczymy pierwszy wyścig eliminacyjny. Stawka grupy play-offowej zmniejszy się do dwunastki przed rywalizacją na trzech kompletnie odmiennych torach: Texas Motor Speedway, Talladega Superspeedway oraz pętli drogowej Charlotte Motor Speedway. O tym, kto znajdzie się w wielkim finale zadecyduje rywalizacja w Las Vegas, Homestead-Miami oraz Martinsville.
Wszystkie dziesięć wyścigów zobaczycie na żywo w Motowizji z eksperckim komentarzem Szymona Tworza oraz Michała Budziaka, a także okazjonalnie zaproszonych gości.
Transmisje NASCAR w Motowizji:
- NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 3 września, godz. 24:00
- NASCAR Cup Series 2023 Kansas Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 10 września, godz. 21:00
- NASCAR Cup Series 2023 Bristol Motor Speedway – retransmisja wyścigu – niedziela, 17 września, godz. 18:00
- NASCAR Cup Series 2023 Texas Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 17 września, godz. 21:30
- NASCAR Cup Series 2023 Texas Motor Speedway – transmisja wyścigu – wtorek, 26 września, godz. 22:20
Podsumowania NASCAR w Motowizji:
- NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 5 września, godz. 22:20
- NASCAR Cup Series 2023 Kansas Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 12 września, godz. 22:20
- NASCAR Cup Series 2023 Bristol Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 19 września, godz. 22:20
- NASCAR Cup Series 2023 Texas Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 26 września, godz. 22:20