Test w Portugalii kluczem do sukcesu Toyoty w Rajdzie Safari

Fot. Toyota GAZOO Racing WRT

Fabryczny zespół Toyota Gazoo Racing WRT pozostaje niepokonany w Rajdzie Safari od kiedy runda w Kenii powróciła do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata WRC w 2021 roku. Japoński producent wywalczył dwa pierwsze miejsca w tegorocznej edycji, a najgorsza z trzech załóg zajęła czwartą lokatę.

Po trzech i pół godzinie jazdy po odcinkach specjalnych w Kenii, Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen finiszowali z przewagą 2,5 minuty nad pierwszą załogą innego producenta – Adrienem Fourmauxem i Alexandrem Corią w Fodzie Puma Rally1. Francuski duet jako jedyny spoza zespołu Toyoty ukończył rajd ze stratą mniej niż 10 minut do zwycięzcy.

Jak powiedział prezes koncernu Toyoty oraz Toyota Gazoo Racing Akio Toyoda, do sukcesu w Rajdzie Safari przyczynił się test w Portugalii, podczas którego zespół napotkał na trudne warunki atmosferyczne: „Test przed rajdem został przeprowadzony w Portugalii i obficie wtedy tam padało. Zespół zgłosił mi, że «szczęśliwie» mocno padało i wiele części uległo uszkodzeniu. Inaczej niż w poprzednich latach, rajd odbywał się w porze deszczowej, więc inżynierowie i mechanicy cały czas dokonywali poprawek i szukali środków zaradczych na deszcz aż do samego startu rajdu”.

„Gdy usłyszałem słowo «szczęśliwie», przypomniałem sobie słowa inżynierów GR Yarisa, którzy zawsze powtarzali mi jako jednemu z mistrzów kierownicy Toyoty: «Dziękujemy za popsucie samochodu, bo dzięki temu będzie mocniejszy!» Tym razem, w imieniu całego zespołu, chciałbym podziękować portugalskiemu deszczowi za uczynienie GR Yarisa Rally1 mocniejszym i zapewnieniu nam pierwszego zwycięstwa [w 2024 roku]. Oczywiście chciałbym podziękować też wszystkim członkom zespołu, którzy pracowali nad poprawkami do ostatniej chwili. Ta sama droga może być zupełnie inna w zależności od pory roku i pogody, a ponieważ rywalizujemy na takich szosach w takich warunkach, samochody stają się mocniejsze i jesteśmy coraz lepsi w ich budowie”.

Dzięki wygranej w Rajdzie Safari, Toyota objęła prowadzenie w klasyfikacji producentów WRC 2024.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.