wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaAktualnościUstanowiono nowy rekord świata 0-100 km/h

Ustanowiono nowy rekord świata 0-100 km/h

Zespół studentów Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Lucernie pobili rekord świata dotychczasowy rekord świata w przyspieszeniu od 0 do 100 km/h. Zbudowany przez nich elektryczny bolid dokonał tego w… 0,956 sekundy!

„Mythen” – to nazwa nowego rekordzisty świata w przyspieszeniu 0-100 km/h. Wyczyn studentów ETH w Zurychu i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Lucernie został właśnie potwierdzony przez sędziów World Guiness World Records. Poza osiągniętym wynikiem, imponuje również dystans pokonany przez elektryczny bolid. Do osiągnięcia pierwszej „setki”, „Mythen” kierowany przez Kate Maggetti potrzebował wyłącznie… 12,3 metra!

Trzeci rekord w historii

Studenci z Lucerny i Zurichu połączyli siły, startując pod wspólną flagą AMZ – Academic Motorsports Club Zurich. Przez ostatnie miesiące w pocie czoła pracowali nad maszyną zdolną do rywalizacji z najlepszymi konstrukcjami Formuły Student. Ich wysiłek został ostatnio nagrodzony, a osiągnięty wyczyn potwierdzili sędziowie z World Guiness World Records. W Parku Innowacji w Duebendorf ich pojazd rozpędził się od 0 do 100 km/h w zaledwie 0,956 sekundy, pokonując dystans jedynie 12,3 metra. Prawdziwy kosmos!

Wynik ten pobił poprzedni rekord świata (1,461 sekundy) ustanowiony w zeszłym roku przez drużynę z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Co ciekawe, nie jest to pierwszy sukces w karierze reprezentacji AMZ – podobne rekordy ustanawiali w sezonie 2014 oraz 2016.

Wszystkie komponenty „Mythena” zaprojektowali i wykonali uczniowie zrzeszeni w AMZ. Dzięki zastosowaniu włókna węglowego oraz aluminium, ich maszyna waży tylko… 140 kilogramów. Opracowane przez studentów silniki elektryczne i specjalny układ napędowy zapewniają pojazdowi imponującą moc 240 kilowatów, co w przeliczeniu daje ok. 326 KM.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl. Informację prasową o sukcesie szwajcarskiego zespołu znajdziecie na stronie ETH Zurich.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie i F1, po cross country, drifting, simracing, rallycross i karting. W Wasze ręce oddajemy ponad 150 stron przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Henryk Szuster
Szczęście? Hm, szczęście trzeba umieć sobie zorganizować!

NOWOŚCI

Andrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy

Dobosz
Rajdowy Dolny Śląsk pogrążony jest w żałobie. W piątek, 29 września pracownicy Automobilklubu Sudeckiego poinformowali o śmierci...

(Moto)Wizja Tygodnia – 2-9 października

Podkręcamy tempo na antenie Motowizji mimo rozpoczętej jesieni. Nie dość, że zakończymy kolejną rundę playoffów NASCAR, to...

Strzelanina sposobem na rozwiązanie sporu… klienta i właściciela serwisu

Stouts Auto
Do czego może posunąć się niezadowolony klient? Jak pokazuje niedawny przykład z Florydy, desperacja prowadzi do szalonych...

Porsche 911 GT3 R rennsport – kolejna torowa zabawka ze Stuttgartu

Porsche ma nową propozycję dla fanów szybkiej jazdy, którzy nie chcą się ścigać. Porsche 911 GT3 R...

Byśkiniewicz i Siatkowski rajdowymi Wicemistrzami Polski 2023

 Perfekcyjny, bezbłędny sezon i tytuł Wicemistrzów Polski – Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim w doskonałych humorach i...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here