Ustanowiono nowy rekord świata 0-100 km/h

rekord
fot. ethz.ch

Zespół studentów Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Lucernie pobili rekord świata dotychczasowy rekord świata w przyspieszeniu od 0 do 100 km/h. Zbudowany przez nich elektryczny bolid dokonał tego w… 0,956 sekundy!

„Mythen” – to nazwa nowego rekordzisty świata w przyspieszeniu 0-100 km/h. Wyczyn studentów ETH w Zurychu i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Lucernie został właśnie potwierdzony przez sędziów World Guiness World Records. Poza osiągniętym wynikiem, imponuje również dystans pokonany przez elektryczny bolid. Do osiągnięcia pierwszej „setki”, „Mythen” kierowany przez Kate Maggetti potrzebował wyłącznie… 12,3 metra!

Trzeci rekord w historii

Studenci z Lucerny i Zurichu połączyli siły, startując pod wspólną flagą AMZ – Academic Motorsports Club Zurich. Przez ostatnie miesiące w pocie czoła pracowali nad maszyną zdolną do rywalizacji z najlepszymi konstrukcjami Formuły Student. Ich wysiłek został ostatnio nagrodzony, a osiągnięty wyczyn potwierdzili sędziowie z World Guiness World Records. W Parku Innowacji w Duebendorf ich pojazd rozpędził się od 0 do 100 km/h w zaledwie 0,956 sekundy, pokonując dystans jedynie 12,3 metra. Prawdziwy kosmos!

Wynik ten pobił poprzedni rekord świata (1,461 sekundy) ustanowiony w zeszłym roku przez drużynę z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Co ciekawe, nie jest to pierwszy sukces w karierze reprezentacji AMZ – podobne rekordy ustanawiali w sezonie 2014 oraz 2016.

Wszystkie komponenty „Mythena” zaprojektowali i wykonali uczniowie zrzeszeni w AMZ. Dzięki zastosowaniu włókna węglowego oraz aluminium, ich maszyna waży tylko… 140 kilogramów. Opracowane przez studentów silniki elektryczne i specjalny układ napędowy zapewniają pojazdowi imponującą moc 240 kilowatów, co w przeliczeniu daje ok. 326 KM.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.