Visa Cash App RB po raz pierwszy zaprezentowany światu

27
Visa Cash App RB na sezon 2024 F1
Fot. Red Bull Content Pool/Getty Images

Zespół Visa Cash App RB, wcześniej znany z nazwy AlphaTauri odsłonił swój pierwszy model na prezentacji w Las Vegas. Najnowsze dzieło inżynierów z Faenzy nosi nazwę VCARB 01.

Włoski zespół od 2024 roku kierowany jest przez Laurenta Mekies, który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego szefa zespołu Franza Tosta. Na wysokich szczeblach zarządzania także zaszły zmiany. Na nowym stanowisku dyrektora technicznego swoje obowiązki będzie piastował Tim Goss, natomiast funkcję dyrektora ds. wyścigów objął wieloletni pracownik Renault/Alpine – Alan Permane.

Fot. Red Bull Content Pool/Getty Imagesa

Zmiany nie zaszły w składzie kierowców. W sezonie 2024 barwy ekipy Visa Cash App RB będą reprezentować Daniel Ricciardo i Yuki Tsunoda. Australijski kierowca stawia przed sobą wysokie cele i uważa, że zespół powinien mierzyć w walkę o TOP5 wśród konstruktorów na koniec sezonu: „W zespole pojawiło się wielu nowych pracowników, a także kilku dużych partnerów” – powiedział Ricciardo. „Zespół zawsze traktował siebie poważnie, ale czuję, że to będzie kolejny krok w górę. To już nie jest tylko platforma dla Red Bull Racing, to dla nas czas, aby walczyć w środku stawki”.

„Podoba mi się to, co się wydarzyło,  te zmiany, które zaszły. Jest coś w tym zespole, sposób myślenia jest nieco inny, to coś w rodzaju czegoś do udowodnienia. To jest spoko. To świetna zabawa”.

„Trzeba mierzyć wysoko, ale będąc w tym sporcie tak długo, należy zachować realizm, aby nie zostać ostatecznie rozczarowanym. Celem powinno być czołowa piątka, a jeśli uda nam się zająć tę pozycję, być może pojawi się kilka podium. Oczywiście, że chcemy wygrywać, ale no wiesz… myślę, że w zeszłym roku zrobiliśmy kilka kroków, zróbmy więc jeszcze kilka kroków. Czy sądzę, że pierwsza piątka jest do wzięcia i czy mogłyby się tam znaleźć w pierwszej połowie sezonu? Chciałbym tak myśleć”.

Fot. Red Bull Content Pool/Getty Imagesa

Ricciardo, który w zeszłym roku dołączył do zespołu w trakcie sezonu, zastępując Nycka de Vriesa i dodatkowo odpuszczając kilka wyścigów ze względu na złamanie nadgarstka, powiedział, że nie potrzebował specjalnego treningu przygotowawczego. Były kierowca Red Bulla stwierdził nawet, że jest lepiej przygotowany od większości kierowców: „Czuję się dobrze. Nie potrzebowałem tak długiego okresu [przygotowawczego] przed sezonem jak wszyscy inni, mając krótki rok 2023. Nadal miło było wrócić do domu, ale nie musiałem tak bardzo zapuszczać włosów”.

„Osobiście przed sezonem nie czuje się, jakbym siedział na kanapie. Utrzymywałem się w dobrej kondycji psychicznej, więc wsiadając do samochodu, nie będę czuł się tak, jakbym nie jeździł przez kilka miesięcy, więc spodziewam się, że od razu wrócę na tor bez zawahania”.

Kierowca Visa Cash App RB twierdzi również, że forma zespołu powinna zwyżkować, ponieważ już pod koniec poprzedniego sezonu wraz z Tsunodą testowali niektóre elementy w samochodzie, które przyniosą korzyść w VCARB 01: „Powiedziałbym, że rozwijaliśmy samochód pod koniec poprzedniego sezonu i zdecydowanie znaleźliśmy kilka rzeczy, które na początku zdecydowanie mi się sprawdziły, a potem myślę, że Yuki [Tsunoda] znalazł w nim mocne strony dzięki swojemu stylowi jazdy w dobrym dla niego Abu Zabi. Jest wiele powodów do optymizmu, jeśli chodzi o początek roku”.

Fot. Red Bull Content Pool/Getty Imagesa