poniedziałek, 18 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiWielki sukces Avalon Extreme Racing na torze Monza!

Wielki sukces Avalon Extreme Racing na torze Monza!

Dla zespołu Avalon Extreme Racing start na legendarnym torze Monza był swego rodzaju krokiem milowym. Duet Sebastian Luty/Maciej Manejkowski pokazał, że w motorsporcie można pokonać każdą barierę i ograniczenia.

Po wielu miesiącach przygotowań i żmudnych testów, zespół Avalon Extreme Racing udał się do Włoch, aby wziąć udział w imprezie Time Attack na torze Monza – wyścigowej świątyni prędkości. Sebastian Luty za kierownicą Hyundaia i20 WRC Proto zajął trzecie miejsce w swojej klasie podczas kwalifikacji. O tym jak niesamowity jest wyczyn Polaka niech świadczy fakt, że Sebastian jest… sparaliżowany w 95%.

Trzecie miejsce w kwalifikacjach i pozycja w połowie całej stawki w „generalce” to wbrew pozorom nie największy sukces członków projektu Avalon Extreme. Przede wszystkim, Polacy dali jasny sygnał, że niepełnosprawność i problemy ruchowe nie oznaczają zamknięcia bram do świata sportu, a osoby z ograniczoną sprawnością mogą walczyć jak równy z równym z pozostałymi. Niestety, z powodu restrykcyjnych przepisów FIA zawodnicy zakończyli rywalizację na kwalifikacjach – według regulaminu w samochodzie może przebywać jedynie kierowca. Podsumowanie wideo tego wyczynu można zobaczyć na oficjalnym profilu Avalon Extreme na Facebooku.

fot. Avalon Extreme Racing

Ograniczenia są tylko w naszych głowach

Hyundai i20 WRC Proto to jedyne tego typu urządzenie na świecie. Z powodu bardzo ograniczonej sprawności w kończynach prowadzi samochód przy użyciu dwóch joysticków odpowiedzialnych za gaz i hamulec. Na początku otrzymał duże wsparcie od bliskich, teraz sam pomaga osobom w podobnej sytuacji.

Wiedzieliśmy, że zasady przyjęte przez Federację są przestrzegane bardzo restrykcyjnie. Z drugiej strony – tylko nasza obecność na największych zawodach da możliwość podjęcia dyskusji i starań o zmianę regulacji. Otwarcie zawodów na osoby z niepełnosprawnościami stała się faktem i możemy dziś już rywalizować z europejską czołówką w duchu „Prawdziwy sport jest jeden”. Teraz przed nami starania o zmianę regulacji i zasad przez FIA, a jednocześnie – kolejne starty na europejskich torach, gdzie pokażemy, że z doświadczonymi, pełnosprawnymi kierowcami możemy ścigać się jak równy z równym” – stwierdził kierowca.

fot. Avalon Extreme Racing

Z ziemi polskiej do włoskiej

To nie koniec włoskiej przygody dla polskiej ekipy. Po starcie na wymagającym obiekcie nieopodal Mediolanu zespół przenosi się w okolice Bolonii. 11 czerwca zawodników Avalon Extreme Racing zobaczymy na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari, czyli równie trudnej Imoli, która należy do jednych z bardziej wymagających torów w Europie.

Fundacja Avalon wspiera osoby z niepełnosprawnością i osoby przewlekle chore. Ma ponad 11 000 podopiecznych i przekazała ponad 200 milionów złotych na ich wsparcie. Avalon Extreme to projekt fundacji, który pomaga zmienić postrzeganie niepełnosprawności poprzez propagowanie sportów ekstremalnych i aktywizację podopiecznych. Więcej o idei tego ruchu można przeczytać na oficjalnej stronie.

 

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora na tory i oesy. Kontakt: jakub.socha@rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

3. Rally Radków 2021 – Tarmac Masters – video

Nagrania z łączników szutrowych i podstępnych miejsce z 3. Rally Radków 2021 - Tarmac Masters.

7 runda Rallycross Słomczyn i 5 runda Autocross – harmonogram i bilety.

Ostatnie finałowe starcie Rallycross i Autocross już w ten weekend na Autodromie Słomczyn! Przed nami 7, finałowa i...

WRC Rajd Katalonii – asfaltowe prędkości

Zapraszamy na ciekawy materiał pokazujący jak niesamowicie radzą sobie kierowcy i ich maszyny na krętych drogach Katalonii....

To był finał ERX3 2021 z Litwinowiczem z pierwszej linii

Circuito Internacional de Montalegre w Portugalii gościł kierowców Mistrzostw Świata Rallycross i Mistrzostw Europy. Polskie barwy samotnie...

Zwroty akcji na Słowacji – zagraniczna runda Motul HRSMP dla Lutego i Celińskiego

To nie był wyłącznie słodki rajd dla duetu Luty/Celiński. Długa jazda za wolniejszymi rywalami i 20 sekund...

NAJPOCZYTNIEJSZE