Zmiany w kwalifikacjach do Grand Prix Emilii-Romanii

373
Fot. Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Pirelli potwierdziło, iż w kwalifikacjach do Grand Prix Emilii-Romanii zostanie wprowadzony wymóg wykorzystania każdego zestawu opon w poszczególnym segmencie.

Obecnie podczas kwalifikacji obowiązuje pełna dowolność przy wyborze opon przez kierowców, jednak w ramach eksperymentu i starań o zmniejszenie liczby opon przywożonych na Grand Prix, weekend na torze Imola będzie pierwszym, gdzie ta dowolność zostanie zastąpiona obowiązkiem skorzystania z każdej mieszanki.

W trakcie sobotnich zmagań, do każdego segmentu kwalifikacji zostanie dedykowany konkretny typ mieszkanki, który będzie obowiązywał przez cały czas jego trwania. W związku z tym alokacja opon będzie się wyglądać w następujący sposób: Q1 – twarde, Q2 – pośrednie,  Q3 – miękkie. Podczas szóstej rundy sezonu 2023 F1 zostanie również ograniczona liczba dostępnych kompletów dla każdego kierowcy z 13 do 11.

Fot. Pirelli

Pirelli zdecydowało się wybrać trzy najbardziej miękkie zestawy opon na weekend Grand Prix Emilii-Romanii ze względu na niski poziom degradacji obserwowany w zeszłym roku: „Na Grand Prix Emilii-Romanii wybrano bardziej miękkie opony ze względu na to, że tor [Imola] w niewielkim stopniu obciąża opona i ogranicza ich zużycie, co obserwowaliśmy w zeszłym roku” – czytamy w oświadczeniu producenta. „Na torze Imola zostanie rozegrany nowy format kwalifikacji, z użyciem tylko jednej mieszanki w każdej sesji. Ta alternatywna alokacja opon, zostanie wykorzystana również podczas innego weekendu [Grand Prix]”. Prawdopodobnie kolejny weekend z podobny formatem kwalifikacji miałby się odbyć w okolicach letniej przerwy.

Odnosząc się do samej ilości zestawów opon, to wstępne analizy zakładają użytkowanie sześciu kompletów opon w trakcie kwalifikacji, natomiast podczas trzech sesji treningowych i wyścigu zespoły będą miały do dyspozycji pięć zestawów. Oznacza to, że zespoły prawdopodobnie będą używały jednego kompletu miękkich opon w drugim i jeden w trzecim treningu, aby zagwarantować sobie dwa komplety najbardziej miękkich opon w Q3.

Grand Prix Emilii-Romanii na Autodromo Enzo e Dino Ferrari odbędzie się w dniach 19 – 21 maja. Obecnie liderem klasyfikacji generalnej kierowców jest Max Verstappen, natomiast wśród konstruktorów przewodzi Red Bull Racing.