Najbardziej prestiżowy rajd w roku

  • Załoga Michał Ratajczyk/Jędrzej Szcześniak reprezentująca barwy zespołu Daftracing już w najbliższy weekend wróci za kierownicę swojego rajdowego Mitsubishi Lancera Evo X i wystartuje w 56. Rajdzie Barbórka
  • Legendarny rajd rozgrywany na ulicach Warszawy będzie drugim wspólnym startem załogi Daftracing w sezonie 2018
  • W kultowej Barbórce na liście zgłoszeń znalazło się łącznie 97 załóg, w tym Kajetan Kajetanowicz, Mikko Hirvonen, czy Bryan Bouffier

Michał Ratajczyk wraz z wracającym na fotel pilota Jędrzejem Szcześniakiem znaleźli się na ostatniej prostej sezonu 2018, w najbliższy weekend biorąc udział w kultowym Rajdzie Barbórka. Warszawska impreza, choć nigdy nie była włączona do kalendarza mistrzostw Polski, przyciąga uwagę mediów i elektryzuje fanów sportów motorowych z całej Polski.

Dla ekipy Daftracing będzie to już szósty start w karierze w kultowym rajdzie, na trasach którego zadebiutowała jeszcze w 2013 roku. Na liście zgłoszeń znalazło się aż 97 załóg. Nie zabrakło oczywiście takich nazwisk jak Kajetan Kajetanowicz, czy Tomasz Kuchar. Rajd Barbórka zdecydowało się odwiedzić także kilku zagranicznych kierowców, w tym niesamowicie szybki Mikko Hirvonen, czy znający tę imprezę z poprzednich lat, Bryan Bouffier.

Choć właściwa rywalizacja na odcinkach specjalnych rozpocznie się dopiero w sobotę, to piątek nie będzie dla załogi Ratajczyk/Szcześniak dniem odpoczynku. Od samego rana załoga wypełni szereg „przedrajdowych” obowiązków, włączając w to zapoznanie z trasą, badanie kontrolne, udział w konferencji prasowej, czy wreszcie zaplanowany na piątkowy wieczór odcinek testowy (Autodrom Bemowo).

W harmonogramie rajdu znalazło się pięć dobrze znanych wszystkim załogom odcinków specjalnych o łącznej długości 22,60 km. Park serwisowy zlokalizowany będzie, jak co roku, na terenie lotniska Bemowo. Pierwszy oes wystartuje dokładnie o godzinie 8:00, a zakończenie pierwszej części rajdu zaplanowane zostało na godzinę 12:00.

Po zakończeniu piątego odcinka specjalnego Autodrom Bemowo wszystkie załogi będą miały chwilę wytchnienia, a o 17:00 rozpoczną się pokazowe przejazdy odcinka wytyczonego na ulicy Karowej. 30 załóg, które zakwalifikują się do wielkiego finału, rozpocznie rywalizację na najsłynniejszym polskim odcinku specjalnym o godzinie 18:00.

Ciekawostki Rajdu Barbórka:

  • Pierwsza edycja Rajdu Barbórka odbyła się w 1964 roku i padła łupem załogi Alicja Postawka/Franciszek Postawka jadącej Volvo PV544
  • Zdecydowanym rekordzistą Rajdu Barbórka jest Tomasz Kuchar, który stawał na najwyższym stopniu podium tej imprezy aż sześciokrotnie. W tym roku Kajetan Kajetanowicz będzie miał szansę na wyrównanie tego rekordu
  • Najlepszym wynikiem uzyskanym przez ekipę Daftracing w Rajdzie Barbórka jest 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 2015. Wtedy też Michał i Jędrzej zajęli bardzo wysokie 2. miejsce na Karowej!

Michał Ratajczyk: – Kolejny sezon dobiega końca, a już w ten weekend jedna z naszych ulubionych imprez – domowy, rodzinny, Rajd Barbórka. Co roku staramy się przygotować jak najlepiej tylko możemy, jedziemy naszym wysłużonym Lancerem Evo X. To samochód troszeczkę innej kategorii od tej, którą dysponuje konkurencja, jednak wszystko jest super sprawne, auto jest przygotowane bardzo fajnie i już nie mogę doczekać się pierwszych kilometrów. Mam nadzieję, że Jędrzej lubi siadać ze mną na prawym fotelu, wydaje mi się, że tak jest! W czwartek na testach na Torze Modlin będziemy mieli okazję do ostatnich wspólnych szlifów przed piątkowym zapoznaniem. Wolelibyśmy, gdyby było sucho – nasz Lancer starszej generacji w trudnych warunkach nie potrafi odnaleźć trakcji w sposób, w jaki robią to nowsze konstrukcje. Im równiejsze warunki zastaniemy na Rajdzie Barbórka, tym lepiej dla nas. Do zobaczenia!  

inf.pras.