wtorek, 5 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualności14. Ogólnopolski Samochodowy Rajd Seniora za nami

14. Ogólnopolski Samochodowy Rajd Seniora za nami

Czy rajdy samochodowe i motorsport zarezerwowane są wyłącznie dla młodych? Nic bardziej mylnego! Na Torze Poznań odbyła się już 14. edycja Rajdu Seniora!

Automobilklub Wielkopolski, przy wsparciu Powiatu Poznańskiego oraz Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PZM, zorganizował XIV Ogólnopolski Samochodowy Rajd Seniora. Blisko 40 uczestników, każdy w wieku co najmniej 60 lat, postanowiło aktywnie spędzić dzień 11 listopada. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy i w ramach każdej z nich  rozegrano osobne klasyfikacje. Pierwsza grupa to załogi dwuosobowe startujące we własnych samochodach, grupa druga to seniorzy, którzy nie korzystają na co dzień z samochodów lub nie czują się na tyle pewnie za kierownicą, by samodzielnie przejechać trasę rajdu. Dla nich organizatorzy przygotowali 2 busy, w których jechały tzw. załogi jednoosobowe, każdy z seniorów bowiem zdobywał punkty na własny rachunek.

fot. Bartłomiej Osmański

Rywalizacja dla załóg „samochodowych” rozpoczęła się od próby SZ (szybkościowo-zręcznościowej) ustawionej na terenie Toru Poznań. Dla ekip z busów przygotowano próbę prowadzenia samochodu zdalnie sterowanego. Połączenie doświadczenia z umiejętnościami manualnymi pozwoliło wielu seniorom na znakomitą zabawę. Druga część rajdu to przejazd m.  in. po miejscach poświęconych walce o niepodległość. Tym razem organizatorzy przygotowali itinerer, który poprowadził zawodników do Dąbrówki, Zakrzewa, Fiałkowa, Jankowic i Lusowa. Na trasie zawodnicy odwiedzili Szlak Pamięci Narodowej w lasach zakrzewsko-palędzkich, zobaczyli też pięknie odrestaurowany pałac w Jankowicach, a w Muzeum Sztuki Inżynierskiej u Zbigniewa Koprasa w Fiałkowie mogli przenieść się w inny świat i przy okazji zapoznać z historią polskiej motoryzacji jednośladowej. Pokonanie prawie 40 km trasy zajmowało dwie godziny, w czasie których należało spisywać punkty kontroli przejazdu oraz odpowiedzi na zadane pytania. Tylko prawidłowe pokonanie trasy pozwalało na znalezienie prawidłowych odpowiedzi.

fot. Bartłomiej Osmański

Dobra zabawa, słodki finał

Po powrocie do bazy rajdu, na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Młodzi wolontariusze, którzy od początku zabezpieczali rajd, przygotowali dla zawodników szereg prób zręcznościowych, osobno punktowanych. Odbyły się również przygotowane prelekcje. Czas oczekiwania na zakończenie oraz wyniki wypełniły: pokaz driftu w wykonaniu Macieja Polodego, pokaz ratownictwa oraz przejazdy safety-carem po nitce toru. Na zakończenie wręczono puchary i nagrody najlepszym załogom w samochodach i zawodnikom, którzy pokonali trasę rajdu busami. Pucharami nagrodzono też zwycięzców poszczególnych prób zręcznościowych. Z rajdu nikt nie wrócił z pustymi rękoma. Każdy otrzymał specjalnie na tą okazję przygotowany gadżet z logo Automobilklubu Wielkopolski. Dzień 11 listopada to w Poznaniu tradycyjnie dzień rogali świętomarcińskich. Nie zabrakło ich także na rajdzie. Każdy otrzymał je podczas rejestracji w biurze rajdu i spożył kiedy miał ochotę; niektórzy tę przyjemność pozostawili sobie na sam koniec imprezy.

Klasyfikacja generalna:

  • załogi jednoosobowe (busy) – link
  • załogi dwuosobowe – link
  • próby sprawnościowo-zręcznościowe – link

Autorem tekstu opublikowanego przez Automobilklub Wielkopolski jest Pan Grzegorz Rybak.

redakcja
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

NOWOŚCI

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Sam Jeremy Clarkson zdradza prawdę

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Jeremy Clarkson Clarksons Farm farma Clarksona
Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Główny bohater - Jeremy Clarkson nie ukrywa odpowiedzi na to pytanie. Nie...

Mery Czepiel – „Puma” wylatuje z gniazda

Mery
W sezonie 2023 Mery Czepiel sięgnęła po trzeci tytuł WSMP, zdobywając brązowy medal za rywalizację w długim...

Briggs Polish Kart Series zmienia się w… Kart Masters

Kart
Włodarze cyklu Briggs Polish Kart Series poinformowali o istotnych zmianach w formule czempionatu. Puchar został całkowicie odświeżony,...

Rotax Grand Finals ruszył w Bahrajnie

Rotax Grand Finals
Rotax Grand Finals 2023 – jedna z największych imprez kartingowych świata wystartowała na słynnym torze Sakhir w...

FIA powołuje grupę roboczą ds. rajdów

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA podjęła decyzję o utworzeniu nowej grupy roboczej, która ma zająć się przyszłością rajdów...

NAJPOCZYTNIEJSZE