sobota, 23 września, 2023
Strona głównaAktualności5 lat wiezienia za kradzież tablic rejestracyjnych

5 lat wiezienia za kradzież tablic rejestracyjnych

Kradzież tablic rejestracyjnych to prawdziwa plaga w naszym kraju. Proceder cały czas się szerzy, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację przepisów. Kary będą srogie – nawet do 5 lat więzienia!

Kradzież tablic rejestracyjnych to zawsze spory kłopot dla właściciela pojazdu. Bardzo często zdarza się, że poszkodowany musi się stawić na komisariacie policji, gdyż jest podejrzewany, że dokonał przestępstwa. Złodzieje montują skradzione tablice rejestracyjne w samochodach, które służą im do przestępstw – zwykle kradną paliwo na stacjach benzynowych.

Przeczytaj koniecznie: Tablice rejestracyjne – koniec obowiązku wymiany. Kierowcy zaoszczędzą

Aktualnie obowiązujący kodeks przewiduje bardzo niskie kary za używanie skradzionych tablic rejestracyjnych. Teraz występek jest kwalifikowany jako wykroczenie. Wynika to z niewielkiej wartości materialnej samych tablic. Jednak za sprawą nowelizacji przepisów zostanie przekwalifikowany na przestępstwo.

To powinno zatrzymać plagę kradzieży tablic rejestracyjnych. Zaledwie kilka tygodni temu zatrzymano rekordzistę, który w ciągu jednej nocy ukradł 105 tablic rejestracyjnych.

Jednej nocy skradł 105 tablic rejestracyjnych
Zatrzymany jednej nocy skradł 105 tablic rejestracyjnych fot. Policja

Proponowane zmiany stanowią jak poniżej:

Art. 306c.

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej albo przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu”.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Resort sprawiedliwości jest pomysłodawcą nowelizacji kodeksu karnego. Zanim zmiany zaczną obowiązywać, muszą zostać zaakceptowane przez Sejm, Senat, a następnie zostać podpisane prezydenta. W tej chwili nie ma żadnego potwierdzenia, kiedy i w jakiej formie zaczną obowiązywać nowe regulacje.

Brak tablicy rejestracyjnej – co zrobić?

Jeśli zauważyliśmy brak tablic rejestracyjnych, wcale nie musi to oznaczać, że ostały skradzione. Warto pokonać trasę, którą właśnie przejechaliśmy i spróbować odnaleźć zgubione tablice. Bardzo często zdarza się, że przechodnie lub inni uczestnicy ruchu drogowego odnoszą znalezioną tablicę rejestracyjną do najbliższego komisariatu policji lub straży miejskiej. Warto zatem zadzwonić i zapytać.

W przypadku, gdy poszukiwania tablic rejestracyjnych zakończyły się fiaskiem, będziemy musieli wybrać się do wydziału komunikacji, gdzie można wyrobić duplikat tablicy lub przerejestrować samochód. Zniszczone, zgubione lub skradzione tablice można odzyskać wyrabiając wtórnik w urzędzie komunikacji zachowując ten sam numer rejestracyjny.

Opłaty za wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych:

Wymiana tablic ze starymi oznaczeniami lub niezgodnych ze wzorem:

  • 93 zł – wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych lub w przypadku zagubienia, zniszczenia, utraty jednej tablicy, jeżeli dotychczasowe tablice posiadały polską flagę;
  • 53 zł – wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej z flagą Unii Europejskiej;
  • 43 zł – tablice rejestracyjne dla motoroweru;
  • 17 zł – pełnomocnictwo dla osoby, która załatwia sprawę. Gdy pełnomocnikiem jest małżonek, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki – pełnomocnictwo jest bezpłatne.

Nowe tablice rejestracyjne będą gotowe w ciągu 7 dni roboczych.

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

NOWOŚCI

Pojedynek spalin i prądu czyli… Bugatti Chiron vs Tesla Model S Plaid

W lewym narożniku potężny cud francuskiej inżynierii - Bugatti Chiron Super Sport. W prawym przedstawiciel zeroemisyjnego, "zielonego...

Tsunoda i Ricciardo zostają w AlphaTauri na sezon 2024

Tsunoda and Ricciardo
Yuki Tsunoda i Daniel Ricciardo zostali potwierdzeni przez zespół AlphaTauri jako etatowi kierowcy na sezon 2024. Rolę...

Verstappen przed McLarenami w FP3 na Suzuce

Verstappen najszybszy w FP3 przed Grand Prix Japonii
Max Verstappen potwierdził swoje aspiracje do zdominowania weekendu Grand Prix w Japonii i uzyskał najlepszy czas okrążenia...

Pszczoły na torze wyścigowym – nowy pomysł Sebastiana Vettela

Począwszy od weekendu tegorocznego Grand Prix Japonii, drugi zakręt toru Suzuka będzie różnił się od pozostałych. Wszystko...

Mistrz WTCR wystartuje w ERC

Zdobywca Pucharu Świata Samochodów Turystycznych WTCR Norbert Michelisz wystartuje w swoim domowym Rajdzie Węgier, będącym ostatnią tegoroczną...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here