AI w trosce o nasze bezpieczeństwo, czyli… „samodriftująca” Supra

Supra
fot. Toyota Gazoo Racing Polska - oficjalny profil Facebook

Amerykański oddział Toyota Research Institute wykorzystuje AI do rozwoju systemów bezpieczeństwa. Jednym z „narzędzi” jest szalony projekt – autonomiczny „driftowóz” na bazie… GR Supry!

Toyota od lat pracuje nad wprowadzaniem nowych i rozwojem dostępnych już systemów bezpieczeństwa, które trafiają do „ulicznych” modeli japońskiego koncernu. Od niedawna pracę człowieka wspiera również sztuczna inteligencja, odpowiedzialna za skomplikowane wyliczenia oraz testy. Jednym z najciekawszych przykładów wykorzystania AI jest pojazd Toyota Research Institute – amerykańskiego oddziału badawczego Toyoty. TRC opracowało bowiem pierwszy, w pełni autonomiczny „driftowóz”. Celem znacznie zmodyfikowanej GR Supry nie jest jednak udział w oficjalnych zawodach oraz driftingowych czempionatach… Konstrukcja zbiera dane potrzebne do rozwoju systemów bezpieczeństwa i kontroli trakcji.

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Co ciekawe, rola człowieka w projekcie biało-czerwonej Supry jest wręcz minimalna. Auto musi zostać tylko dostarczone na tor, następnie zaś samo porusza się po wytyczonej nitce, paląc kolejne komplety ogumienia. Specjalne kamery skanują zachowanie pojazdu aż 20 razy na sekundę. Samochód celowo łamie prawa fizyki i traci przyczepność, żeby nauczyć sztuczną inteligencję bezpiecznego wyjścia z poślizgu i powrotu do „naturalnej” trajektorii.

Toyota rozwija też system, który mógłby informować kierowcę o limitach przyczepności w danych warunkach pogodowych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo naszej podróży. Toyota uważa, iż jej celem jest edukacja kierowcy. Opracowywane systemy nie powininny być „niańką” a… „senseiem”, który wspomoże kierowców, zamiast odbierać im kontrolę.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.