Al-Attiyah przeprasza za wpis o faworyzowaniu „elektryków”

Al-Attiyah
fot. Dakar Rally - oficjalny profil Facebook

Nasser Al-Attiyah, lider 45. edycji Dakaru, przeprosił za swoje wpisy w mediach społecznościowych dotyczące faworyzowania „elektrycznych” Audi RS Q e-tron. Katarczyk dodał również, że dziś zdecydowanie lepiej „rozumie całą sytuację”.

Rajd Dakar widział już niejedną burzę… Zarówno te piaskową, jak i „tradycyjną”, która potrafi zmienić niewielkie potoki w rwące rzeki, zdolne do porywania lżejszych maszyn. Tegorocznej, 45. edycji Dakaru towarzyszy jednak inna forma tego zjawiska, jesteśmy bowiem świadkami prawdziwej burzy… medialnej. Wszystko to po dość skandalicznej, środowej decyzji organizatorów. W trakcie maratonu, po rozegraniu aż czterech etapów, oficjele zdecydowali o zmianie regulaminu i… wzmocnieniu „elektrycznych” Audi e-tron.

Reakcja środowiska, jak i samych kibiców, była niezwykle ostra. Największe pretensje zgłaszali Nasser Al-Attiyah oraz pilotujący go Mathieu Baumel. Fabryczna załoga Gazoo Racing czuła się oszukana sztucznym wzmocnieniem bezpośrednich rywali. W mediach społecznościowych pojawiły się posty informujące o bezpośrednim „zabiciu rywalizacji”. Nasser Al-Attiyah przeprosił jednak za swoje wpisy, i zapewnił o zrozumieniu tej sprawy.

fot. Dakar Rally – oficjalny profil Facebook

Przeprosiny lidera

Mathieu Baumel, pilot Katarczyka, zdecydował się na usunięcie aktywności z Facebooka, zaś Al-Attiyah opublikował krótki wpis z wyjaśnieniem całej sytuacji oraz przeprosinami:

Na decyzję FIA zareagowałem w emocjach. Zależy mi na tym, aby swoje zeszłoroczne zwycięstwo obronić w jasnych, uczciwych warunkach. W pierwszej chwili tamta decyzja wydawała mi się niesprawiedliwa. Dziś lepiej ją rozumiem, przepraszam za tamten post”.

Nasser i Mathieu prowadzą w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar, mając ponad godzinę przewagi nad swoimi kolegami z Toyoty, załogą Lategan/Cummings. Piątkowy etap był prawdziwą drogą krzyżową dla drużyny Audi. Sainz i Cruz oraz Petterhansel i Boulanger mieli wypadki, z powodu kontuzji pilota druga ze wspomnianych drużyn wycofała się z imprezy… Ostatnią nadzieją Audi są Mattias Ekstrom oraz Emil Bergkvist (5. miejsce).

Klasyfikację generalną Rajdu Dakar znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej imprezy.