poniedziałek, 3 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEBlajer i Maciejewski prowadzą w Mistrzostwach Polski Digital Motorsport!

Blajer i Maciejewski prowadzą w Mistrzostwach Polski Digital Motorsport!

Dominik Blajer oraz Jakub Maciejewski podzielili się zwycięstwami w pierwszej eliminacji Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 na torze Hockenheimring.

Za nami pierwsza runda Porsche Esports Sprint Challange Poland 2022. Stawka oficjalnych, simracingowych mistrzostw Polski rozgrywanych pod egidą Polskiego Związku Motorowego rywalizowała na kultowym obiekcie Hockenheimring. Zwycięstwami podzielili się urzędujący czempion MPDM Dominik Blajer oraz Jakub Maciejewski, reprezentant ekipy Sabelt Esports. Taki stan rzeczy oznacza, że panowie wspólnie piastują pozycję liderów cyklu, co zapowiada nie lada emocje podczas kolejnych wyścigów oraz… walkę bark w bark o upragniony tytuł!

fot. Porsche Esports Sprint Challange Poland

Hockenheimring na start

Walka na Hockenheimring rozpoczęła się od debiutu zupełnie nowej formuły kwalifikacji. Pierwszy raz w trzyletniej historii Mistrzostw Polski Digital Motorsport o ustawieniach na polach startowych decydowała sesja „superpole”. Kierowcy mogli przejechać tylko jedno okrążenie pomiarowe. „Czasówka” padła łupem reprezentanta DV1 Triton Racing, Jerzego Glaca. Drugie miejsce zajął Mateusz Łuczak (+ 0,010 sekundy), Mateusz Nogaj był trzeci. Dużą niespodzianką była odległa, siódma lokata urzędującego mistrza, Dominika Blajera.

Glac bez większych problemów obronił pozycję lidera przed pierwszym zakrętem. Już na pierwszym okrążeniu rozgorzała zacięta batalia o trzecie miejsce między Młynkiem oraz Nogajem i Maciejewskim. Pojedynek wspomnianych zawodników sprawił, iż Glac i Łuczak odskoczyli swoim rywalom na relatywnie bezpieczny dystans. Wkrótce byliśmy świadkami iście mistrzowskiej szarży obrońcy tytułu. Podopieczny Triton Racing szybko przebił się na piątą lokatę, następnie uporał się ze swoim zespołowym kolegą i na cztery minuty przed zakończeniem wyścigu udało mu się wyminąć Maciejewskiego. Wydawało się, iż pierwszy wyścig jest już rozstrzygnięty, zwłaszcza że Glac oraz Łuczak byli wtedy poza zasięgiem.

Mimo wszystko, dość sensacyjnie, to Blajer cieszył się z pierwszej wiktorii w sezonie 2022. Zespół sędziowski zadecydował o ukaraniu Glaca (zbyt wiele kolizji, przejazd przez aleję), co zepchnęło go na koniec stawki. Następnego dnia ukarano także Łuczaka (uderzenie w rywala pod koniec wyścigu, kara 10 sekund). Podium uzupełnili Nogaj oraz Maciejewski.

fot. Porsche Esports Sprint Challange Poland

Odwrócona lista startowa

Ze względu na odwrócenie pozycji startowych najlepszej ósemki z pierwszego biegu, pole position do drugiego starcia przypadło Dominikowi Plonie. Tuż za nim ustawił się Nikodem Wierzbicki. Nie doszło do spektakularnych roszad podczas startu, warto jednak wspomnieć, że iście atomowy początek zaliczył Jakub Maciejewski. Kuba szybko zbliżył się do czołówki, by dosłownie chwilę później przejąć pałeczkę pierwszeństwa. Za odskakującym peletonem trwała zażarta walka, na uznanie zasługuje zwłaszcza tempo Jerzego Glaca, który wskoczył do pierwszej dziesiątki. Łokciami rozpychał się też Kamil Grabowski, reprezentant akademii Williamsa. Agresywny styl jazdy nie był jednak opłacalny… Do kary przejazdu przez aleję serwisową sędziowie doliczyli również dwie, 5 sekundowe kary po zakończeniu wyścigu…

Tymczasem Maciejewski coraz mocniej oddalał się od Wierzbickiego. Mistrz Kia Platinum Cup 2019 skupił się na defensywie, ponieważ w jego bocznych lusterkach zbliżał się już Mateusz Nogaj. Ostatecznie Nikodem utrzymał drugą lokatę, triumfator inauguracyjnego wyścigu na Hockenheimring, Dominik Blajer, przeciął linię mety dosłownie tuż za podium.

fot. Porsche Esports Sprint Challange Poland

Jakub Maciejewski (P3, P1):

Jestem generalnie zadowolony z tej rundy. Dwa finisze na podium dały mi bardzo dużo punktów. Ciężko pracujemy nad tempem kwalifikacyjnym, ponieważ tylko ono nie było zadowalające z mojej strony. W następnych rundach mogę walczyć o podobne rezultaty”.

Mateusz Nogaj (P2, P3):

Pierwszą rundę uważam za udaną. Start pierwszego wyścigu z P4 dał mi dużą ulgę. Tor Hockenheim nie należy do moich najmocniejszych stron. Mimo mocnej konkurencji, udało się ukończyć na P3. Drugi startowałem z ósmego miejsca, nie mogłem sobie wymarzyć lepszego początku, gdyż sprawnie udało mi się przebić i dojechać ponownie na podium”.

Po dwóch wyścigach na Hockenheimring liderami mistrzostw są Dominik Blajer oraz Jakub Maciejewski. Obaj panowie zgromadzili po 60 punktów. Mateusz Nogaj jest trzeci (57 pkt).

fot. Porsche Esports Sprint Challange Poland

Prawdziwe emocje, wirtualne maszyny

Organizatorem i promotorem Porsche Esports Sprint Challenge Poland, rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022 pod oficjalnym patronatem Polskiego Związku Motorowego jest Ragnar Simulator. Sponsorem wydarzenia jest Porsche Polska. Partnerami technicznymi są iRacing i Go4Race. Patronat medialny obejmują Auto Świat, ELEVEN SPORTS oraz… Rally and Race! Tak, w naszym serwisie internetowym a także w papierowym magazynie będziecie mogli przeczytać wszystkie informacje o mistrzostwach, podsumowania konkretnych rund czy wywiady z poszczególnymi zawodnikami. Simracing pozwolił również nam realizować swoje pasje, jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w procesie rozwoju tej dyscypliny i zachęcania fanów do spróbowania swoich sił!

Kolejna runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland na Sebring International Raceway już w najbliższy czwartek 15 września, o godzinie 21:30 na żywo w ELEVEN SPORTS 1. Tych którzy nie do końca rozumieją ideę cyklu, zachęcamy do lektury naszej zapowiedzi.

Komplet informacji o cyklu Porsche Esports Sprint Challange znajdziecie na stronie MPDM. Zachęcamy też do odwiedzenia mediów społecznościowych MPDM oraz Ragnar Simulator.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maksymiuk na Maxa!: „Mają rozmach skurczybyki!”, czyli finał Drift Masters w Łodzi [Felieton]

Myślałem i głęboko w to wierzyłem, że w Polskim "skostniałym" i "zaściankowym" motorsporcie zorganizowanie imprezy na stadionie...

140 zgłoszeń na MP i CEZ Rallycross na Slovakiaring

Organizator podał prowizoryczną listę zgłoszeń na zawody Mistrzostw Polski i FIA CEZ Rallycross na Slovakiaring. Na starcie...

Puchar Toru Słomczyn – rywalizacja dla kierowców amatorów

W najbliższy weekend kierowcy z Warszawy i okolic będą mieli idealną okazję do rywalizacji na torze wyścigowym....

Best of Rajd Wisły 2022 – Kupchuck Records

Kolejna dawka ciekawych ujęć z trasy 67 Rajdu Wisły. Zapraszamy do produkcję filmową od Kupchuck Records.

Wierzbicki mistrzem Unitel Mazda MX-5 Cup 2022

Najmłodszy kierowca tegorocznej, drugiej edycji pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland już w piątek po południu, po...

NAJPOCZYTNIEJSZE